MAGAZİN

Piyanist, besteci, yorumcu Timur Selçuk yaşamını yitirdi

Piyanist, besteci ve yorumcu Timur Selçuk 74 yaşında yaşamını yitirdi. Türk müziğinin unutulmaz ustalarından Münir Nurettin Selçuk ile tiyatro sanatçısı Şehime Erton'un oğlu olan Timur Selçuk, müzik dünyasına unutulmaz eserler bıraktı.

Piyanist, besteci, yorumcu Timur Selçuk yaşamını yitirdi

Türk pop müziği yorumcusu, besteci ve piyanist olan Timur Selçuk hayatını kaybetti. Eşinin ölümünden sonra açıklama yapan Handan Selçuk, "Akşam bir şeyi yoktu sabaha karşı ölü bulduk" dedi.

74 yaşındaki Timur Selçuk'un ani ölümü sevenlerini yasa boğdu. Timur Selçuk'un eşi Handan Selçuk ise ani ölümün ardından açıklama yaptı.

"SABAHA KARŞI ÖLÜ BULDUK"

CNN Türk'e konuşan Selçuk "Dün gece en son saat 11.30'ta beraberdik. Sabaha karşı da ölü bulduk, Herhangi bir rahatsızlığı yoktu. Kalp krizinden öldüğünü düşünüyoruz" diyerek yürek yaktı. Timur Selçuk'un kesin ölüm nedeni henüz bilinmezken cenaze töreni bilgileri de netleşmedi.

timur-selcuk-690x450

İMAMOĞLU'NDAN TAZİYE PAYLAŞIMI

Timur Selçuk'un ölüm haberinin ardından Twitter hesabından paylaşım yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Zihnimize kazılı birçok beste ile hep hatırlayacağımız müzisyen #TimurSelçuk'a Allah'tan rahmet diliyorum; yakınları, sevenleri ve sanat camiamıza başsağlığı dilerim" ifadelerini kullandı.

TİMUR SELÇUK KİMDİR?

Türk sanat müziği bestecisi Münir Nurettin Selçuk’un oğludur. Beş yaşında piyano çalmaya başlamış, yedi yaşında ilk konserini vermiştir. Galatasaray Lisesi mezunudur. Aynı zamanda İstanbul Belediye Konservatuvarı piyano bölümüne de devam etmiştir.

EmIRlmFXYAAS5m0

Paris’teki École Normale de Musique de Paris’te bestecilik ve orkestra yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra 1975’te Türkiye’ye dönmüştür. “Ayrılanlar İçin”, “Sen Nerdesin”, “Beyaz Güvercin” ya da “İspanyol Meyhanesi” gibi parçaları bu dönemimin şarkılarıdır. Ümit Yaşar Oğuzcan, Orhan Veli, Attilâ İlhan ve Nâzım Hikmet’in şiirlerinden bestelediği şarkıları seslendirmiş, 1976’da İstanbul Oda Orkestrası’nı ve kendi öğrencilerini yetiştirdiği Çağdaş Müzik Merkezi’ni kurmuştur.

EmITmIsXIAQ78Ku

Ankara Sanat Tiyatrosu’nda 10 yıl çalışmış, Bilgesu Erenus’un “Nereye Payidar” oyunu için besteler yapmış, Uğur Mumcu’nun Sakıncalı Piyade’sinin müziklerini yapmış, ayrıca “804 İşçi”, “Ferhat ile Şirin”, “Şeyh Bedrettin Destanı”, “Tak-Tik”, “Küçük Adam Ne Oldu Sana”, Rumuz Goncagül ve “Galilei-Galileo” adlı oyunların müziklerini yapmıştır. “Sarıpınar 1914”, “Üç İstanbul”, “Cahide”, “Hakkari’de Bir Mevsim” gibi filmlere de fon müziği bestelemiştir. 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

EmIWXSJXIAIOEfL

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
Zamanımızın değerlerinden , büyük sanatçı, ülke için yaptıkları unutulmayacak, ruhu şad olsun.
Allah rahmet eylesin Allah taksiratını hasenarını affetsin ailesine sabırlar diliyorum
rabbim mekanını cennet eylesin..amin
Geri Dön