Restorasyondan önce hiç bu kadar yoğunluk yaşanmamıştı

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Sümela Manastırını bu yılın 2 aylık döneminde 116 bin 525 kişi ziyaret etti. Sümela Manastırına özellikle bu yıl yoğun ilgi olurken Manastır, 22 Eylül 2015 tarihinde restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılarak 25 Mayıs’ta bir bölümü ziyarete açılmıştı.

Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisi’ndeki Sümela Manastırı’nda zor şartlar altında 3,5 yıldır sürdürülen ve ilk etabı bitirilen restorasyon çalışmalarının ardından birinci avluya kadarki kısmı Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın katılımıyla 25 Mayıs 2019 günü düzenlenen törenle açılarak ziyaretçi kabulüne başlamıştı.

Manastırı bu yılın Haziran ve Temmuz ayında 16 bin 525 kişi ziyaret ederken kapalı olmadan önceki dönemde bu kadar yoğunluk yaşanmamıştı. Adeta ziyaretçi akınına uğrayan Sümela manastırını özellikle Körfez ülkelerinden gelen turistlerde ilgi gösteriyor. Manastırı uzun yıllardan batılı turistlerinde ziyaret ettiği gözlenirken, öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2020 yılının sonunda tamamlanmasını planlanan tüm restorasyon çalışmalarının ardından UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Sümela Manastırı’nın daimi listeye alınması için girişimlere başlayacak. (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Malesef ziyarete açılan bir yer yok.Boşuna kimse çıkmasın Arap mesire alanı gibi.Minubüs Taşımalarıda başı boş denetim yok.Adı Kültürel Miras !!!!
kesinlikle gidilecek gibi değil açılan bir yer yok bu yıl gittim her giden pişmanlık duyup sinirlenip geri döndü bilginize
kesinlikle katiliyorum 1 hafta once oradaydim 3 te 1 i acilmis ve arap akinina ugramis durumda.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler