Sağlığını önemseyenler mutlaka tüketmeli: Acai çileği kansere karşı koruyucu

Orta ve Güney Amerika'da yetişen acai meyvesinin yapılan araştırmalar sonucu güçlü bir antioksidan kaynağı olduğu ortaya kondu. Amazon bölgesinin yerel meyvesi olarak bilinen acai, sağlığa kattığı faydalarla son derece popüler bir meyve haline geldi.

Sağlığını önemseyenler mutlaka tüketmeli: Acai çileği kansere karşı koruyucu

Dünya çapında popüler bir hal alan acai, narin bir meyve olduğu için bölgesi dışında taze bulmak zor. Ancak tüketmek isteyenler, dondurulmuş ve toz halini bulabilirler. Palmiye ağaçlarında yetişen acai çileği, görüntüsüyle yaban mersinini andırır.

iStock-1069522638

Kilo sorunu yaşayanların favori ürünü olabilir, zira yağ yaktırma etkisiyle son derece popülerdir. Lifli bir yapısı vardır ve metabolik sorunların üstesinden gelerek kilo problemini ortadan kaldırır. Yapılan araştırmalar sonucunda obezite riskini azalttığı saptanmıştır. Lifli yapısı sayesinde uzun süre tokluk hissi kazandırır.

iStock-638733310

Anti kanser etkisi olduğu bilinmektedir. Antioksidan bakımından birçok meyveye göre daha zengindir. Bu etkisi, özellikle lösemi ile mücadelede etkili olur. 2006 yılında Florida Üniversitesi'nde yapılan çalışmada acai meyvesindeki antioksidanın, lösemili hücrelerin apoptotik ölümünü tetiklediği ortaya konmuştur. Ayrıca mesane kanseri tedavisinde de etkili olduğu bilinmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığına karşı koruma sağlar.

iStock-657271026 (1)

Birçok meyveyle kıyaslandığında şeker oranının düşük olduğunu görürüz. Bu sayede şeker hastaları ve diyette olanlar acai meyvesinden faydalanabilirler.

iStock-910229374

Beyni, demans ve alzheimer'a karşı korur. Yaş ilerledikçe beyin sağlığı eskisi gibi olmaz ve o da yaşlanmaya başlar. Beyin hücrelerinin inflamasyonunun ve oksidasyonunun etkilerini kaldırır. Böylelikle hafızanın taze kalmasına yardımcı olur...

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
dunyanin bir ucundan meyva ovuceginize icinde b17 bulunan kanser hucrelerini yok edici sadece bugday ozunde ve kayisi cekirdeginde bulunan anadolunun urununu tanitin...
kayısı çekirdegi konusunda biraz bilgi alabilirmiyim
HAYIRDIRLAN HABERCILER DOKTORLAR ACAİ ÇİLEĞİ İŞİNEMİ GİRDİNİZ BUNDAN SONRA SİZİN SÖYLEDİKLERİNİŞZ ANTİPATİM OLACAK
YABAN MERSİNİNDEN FARKI YOK,MERSİN DAHA ETKİLİ,HEP YABANCI ÜRÜNLERE BİR RAĞBET VAR MEMLEKETİMİZDE DAHA ALASI VAR,SİYAH ÜZÜM,CEVİZ,SİYAH ERİK ALİYYULALA ANTİ OKSİDAN MEYVELER,onun için yabancı ürün reklamı değil yerli ürünleri üretelim bol bol yiyelim,dünyanın en süper ürünleri bizde,merak etmeyin
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler