SPOR

Şampiyonlar Ligi'nde format değişikliği

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği UEFA'nın Şampiyonlar Ligi için 2024'ten itibaren planladığı "devrim niteliğindeki" format değişikliğinin ertelenebileceği ya da önerilerin tamamen rafa kaldırılabileceği belirtiliyor.

Şampiyonlar Ligi'nde format değişikliği

Aylardır devam eden müzakerelerde anlaşma sağlanamayınca bugün İsviçre'de yapılacak görüşmeler iptal edildi. Görüşmelerin sezon sonundan önce başlaması beklenmiyor. UEFA, Şampiyonlar Ligi'nde karşılaşmaların sekizer takımlık dört grupta yapılmasını önermişti.

Halihazırda karşılaşmalar dörderli sekiz grupta yapılıyor. Önerilen değişiklikle gruplarda maçların oynanacağı hafta sayısı 14'e çıkacaktı. Bazı karşılaşmaların hafta sonunda oynanması planlanıyordu.

Değişiklik önerisi, İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya ve Fransa'dan oluşan "Beş Büyükler" dışındaki takımlardan gelmişti.

Şampiyonlar Ligi'nin "kapalı bir lig" görüntüsü vermesi endişesi nedeniyle Avrupa Ligi'nde yükselme ve küme düşme kurallarının değiştirilmesi de planlanıyordu. Bu kapsamda 2021'den itibaren "Avrupa Ligi 2" adlı bir turnuva düzenlenecek.

EN BÜYÜK YAYIN GELİRLERİ

Önerilerin hayata geçirilmesindeki en büyük engellerden biri yayın gelirleriyle ilgili. Aralarında İngiliz Premier Ligi'nin de bulunduğu büyük ligler, UEFA'nın yeni planının televizyon gelirlerinin artmasıyla sonuçlanması halinde kendi ülkelerinde elde ettiği gelirlerin azalacağı endişesini taşıyor.

Hollanda, Portekiz, Belçika ve İskoçya gibi ülkelerdeki büyük kulüpler, ülkelerinde elde ettikleri yayın gelirlerinin sınırlı olması nedeniyle ilerleme şansları olmadığını söylüyor.

Premier Ligi'nde geçen sezon, lig sonuncusu Huddersfield'in sadece yayın gelirlerinden elde ettiği para 96.6 milyon sterlin oldu.

2018'de İskoçya Şampiyonu olan Celtic'in toplam geliri ise Şampiyonlar Ligi'nden aldığı para dahil 101,6 milyon sterlinde kaldı. 2019'da Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkamayan kulübün gelirleri ciddi oranda azaldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
ne 5 büyüğü be futbolda en büyük olan başta brezilya sonra arjantin uruguay italya ve almanyadir
Dünyanın en büyük 16 takımı bir lig kursa şahane olur.. Takımlar barcelona real madrid, juventus, manchester united, fenerbahçe, arsenal, Bayern münih, liverpol, milan, manchester city, chelsea, ajax, atlatico madrid, roma, dortmunth... Bu takımlar olsa başka maç izlemeye gerek kalmaz..
Var öyle bir lig Salı günü başlıyor. Kocanızın maçı da var izlersiniz artık. asdasads
Fenerbahçe mi . Güldürme beni sabah sabah . Fenerbahçe o saydığın takımların averaj takımı olur ve her sene ligden düşer zaaaaaaaaaaa
8 li guruplar saçma ve adaletsiz olacaktır ya bütün takımlar birleşip direk bir gurup yapılmalı yada aynı sistemde devam edilmeli 8 li gurup Avrupa nın bazı ülkelerine tolerans tanırken bazı ülkeleride figüran gibi bu lige devam etmiş olur yanlızca daha fazla gelir elde etmek için 8 gurup olmamalı yapın 18 yada 20 takım olsun Avrupa ligi babayiğit burada ortaya çıksın gelir her takıma eşit olsun ama kaybetmek istemiyorlar hepsi bizim olsun 8 takımda gurubun fazla geliri o takımlara gidecek galibiyet şanslarını kaybetmek istemiyorlar belliki ama diğerinde hiç beklemedikleri bir takıma yenilece
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler