SPOR

CANLI

SON DAKİKA! Fenerbahçe'den çok sert açıklama!

Fenerbahçe Kulübü, "Manipülasyonları meşrulaştıran 'VAR SİSTEMİ' hakkında" başlığıyla bir açıklama yayımladı. Galatasaray derbisinde atılan golün ofsayt nedeniyle iptal edilmesinden sonra eleştirilerde bulunan sarı-lacivertli ekip, bu paylaşımdan sonra sosyal medyada gündeme oturdu.

SON DAKİKA! Fenerbahçe'den çok sert açıklama!

Fenerbahçe Kulübü, Galatasaray maçıyla ilgili VAR kararları hakkında açıklama yaptı.

Sarı-lacivertlilerin "Manipülasyonları meşrulaştıran "VAR SİSTEMİ" hakkında" başlıklı açıklamasında, VAR kararlarıyla ilgili duyulan endişe dile getirildi.

İŞTE FENERBAHÇENİN AÇIKLAMASI

Takımımızın, Süper Ligin 24. hafta maçında ortaya konan, maçın sonucuna etki ettiğini düşündüğümüz hakem yönetimi ile ilgili yaşananların ardından gerek Kulübümüzün, gerekse Türk futbolunun menfaatleri adına somut gerçekleri ortaya koyma sorumluluğu ile bu açıklamayı yapıyoruz.

Maçın 75. dakikasında, Ozan Tufan'ın kaydettiği ve 30 saniye içerisinde yangından mal kaçırırcasına "ofsayt" gerekçesiyle iptal edilen, gerek spor yorumcuları gerek Kulübümüz gerekse taraftarlarımızca "nasıl ofsayt olduğuna dair kesinlikle net bir karar verilemeyen" gol pozisyonumuz bir gerçeği açıkça gözler önüne sermiştir.

Bu gerçek; "VAR teknolojisi" adı altında "100% güvenilir" olarak lanse edilmeye çalışılan; ancak yetersiz veya art niyetli ellerin altında aksine manipülasyonların meşrulaştırılma aracına dönüşebilecek olan sistemin sorgulanması gerekliliğidir.

Vurgulamaya çalıştığımız "istikrarsız uygulamalarla manipülasyonun meşrulaştırılması", bazen bir kırmızı kart pozisyonun veya penaltının es geçilerek "gündemden kaçırılması" bazen de bir ofsayt pozisyonunun "yanlış yansıtılması" olarak tezahür etmektedir.

Bu vesileyle tüm kamuoyuna VAR sisteminin özellikle ofsayt çizgileri noktasında, anlatılan şekilde otomasyona dayanmadığını ve manipülasyona ne kadar açık olduğunu somut örnek ve fizik kuralları ile sunmak isteriz:

1) Öncelikle VAR sisteminin kullandığı çizgi ölçme teknolojilerinden 100% güvenilir ve objektif olanın, sadece kale çizgilerine 90 derecelik dikey açı ile konumlandırılmış kameralar ile çekim ve ölçüm yapılan gol çizgisi teknolojisi olduğunu vurgulamak isteriz.

2) Gol çizgisi dışında ölçüm yapılmaya çalışılan tüm pozisyonlarda, kamera açıları savunmadaki son oyuncuya 90 derecelik dikey açı ile konumlandırılmış olmadığından, bu açılar ile alınmış görüntüler üzerinde çekilen çizgilerin sadece ve sadece bir tahmin modellemesi olduğu fizik kurallarınca sabittir.

3) Bu doğrultuda; pozisyonların ofsayt olup olmadığını belirlemek için çizgiler çekilirken, bir teknolojinin parçası olmayan, tamamen VAR sisteminin başındaki hakemlerin ve teknisyenlerin subjektif seçimlerine ait ve sonuçları direkt etkileyen seçimler ise sırasıyla aşağıda maddeler halinde listelenmiştir:

a) Birçok kamera ile yapılan çekimler arasından, hangi kamera açısı ile çekilmiş görüntüye çizgi çekileceğinin kararlaştırılması.

b) Topla son oynayan hücum oyuncusunun top ayağından veya vücudundan çıkarken tam olarak hangi mili salisede görüntünün durdurulacağının ve çizginin çekileceğinin kararlaştırılması.

c) Hücum edilen kaleye en yakın savunma oyuncusu ve hücum oyuncularının kaleye en yakın topla oynayabilecek vücut bölümlerinin belirlenmesi ve izdüşümlerinin yaratılması.

d) Çizgilerin görüntülere uygulanması

e) Ofsayt pozisyonlarında topa vuruş anı ve oyuncuların tam bu andaki dizilişlerinin eş zamanlı görülebileceği birkaç farklı açılı görüntünün aynı ekran içinde gösterilmesi.

Yukarıdaki maddeler ışığında çok net anlaşılabileceği üzere, VAR teknolojisi ile belirlenen ofsayt çizgileri Türk futbol kamuoyuna ısrarla lanse edilmeye çalışılan şekilde 100% güvenilir şekilde bir yazılım ile otomatik olarak belirlenmemektedir. VAR sisteminin başındaki hakemlerin ve teknisyenlerin sübjektif seçimleri neticesinde sonuçlar belirlenmekte, onların takdirine göre vuruş anı ve en öndeki uzuv gibi hususlar belirlenmektedir.

Bu noktada yukarıda saydığımız subjektif seçim kriterleriyle ilgili Ozan Tufan'ın atmış olduğu gol ve ligimizde bu sezon içinde öne çıkmış vurucu birkaç örneği resimleriyle paylaşmak ve subjektif seçimlerle kararın nasıl sübjektif kriterlere dayandırılabileceğini göstermek istiyoruz:

EtuU-MsXEAQOOF5

-Ozan Tufan'ın golünde kamera açısı gol çizgisi kamerası yerine arka bir açıdan tercih edilerek, hem hizalama zorlaşmakta, hem de futbolcuların tüm uzuvlarının görülemediği bir kare kullanılmıştır. Haliyle hangi oyuncunun daha önde bir uzvu olduğu arka görüntüden saptanmaya çalışılarak, en doğru sonuca ulaşmak şansa bırakılmıştır.

-Yine aynı golde bizce hatalı kamera açısından bakıldığında, duran topu kullanan Mesut Özil'in topa tam dokunduğu anın belirlenmesi mümkün değildir. Halbuki neredeyse tüm ofsayt pozisyonlarında ekran bölünerek, eş zamanlı bir görüntüyle topa dokunulma anı da gösterilmekteyken, bu pozisyonda sıra dışı biçimde Mesut Özil'in ayağının topun arkasında kaldığı ve tam dokunuş anının görülemediği bir kare kullanılarak, subjektif bir veri olan VAR hakemi seçimi tek gerçek olarak dayatılmıştır. Bu durum, tüm Fenerbahçeli'lerin akıllarında oluşan soru işaretlerinin sebeplerinden biridir.

-Yine ligimizde Gaziantepspor Stadyumu'nda yaşanan iki hadiseden, birinde Pelkas'ın golü ofsayt gerekçesiyle iptal edilirken, rakip takımın golü bizim ikna olamadığımız VAR seçimleriyle "ofsayt değil" olarak tespit edilmiştir.

VAR sistemine, teknolojinin getirdiği yeniliklere destek verdiğimizi en başından beri pek çok kez vurgulamış; geçen sezonlarda yaşadıklarımıza ek olarak bu sezon Takımımızın VAR eliyle iptal edilen gollerine rağmen herhangi bir tepki ortaya koymamış olmamıza rağmen, Gaziantep maçıyla birlikte dikkatimizi iyice çeken bu standartsız uygulamalar ve Cumartesi günkü maçta yaşananların ardından bu sistem ve bunun idaresini yapan yetkililer hakkında soru işaretleri oluşmaya başlamıştır.

Yukarıda özetlediğimiz olayların görüntülerini bir kez daha kamuoyu ile paylaşarak samimi eleştirilerimize cevap bekliyoruz. Yukarıdaki 3 görüntüye göre, ofsayta tüm kamuoyuna göre en yakın olan pozisyona dakikalarca inceleme yapılarak gol kararı verildiği, diğer 2 pozisyona ise çok hızlı inceleme ve kararlar ile 1 dakika içinde ofsayt kararı verildiği sabit gerçeklerdir. Hatta belki de bir noktalamanın bile önemi olan bu kritik uygulamada, ekli görüntüden de göreceğiniz üzere, Pelkas'ın iptal edilen golünde birbiriyle çelişki yaratacak, en az 4 işaretleme yapıldığı anlaşılmaktadır. Bu örnekleme dahi, başta biz Fenerbahçeli'lerin olmak üzere tüm kamuoyunun sisteme güvenini sarsmaktadır.

İşte bu manuel ve subjektif dokunuşlar, VAR sisteminin başındaki kişilerin kimliğini, ilişkilerini ve yakınlıklarını daha önemli kılmaktadır.

Eminiz ki futbol dünyasının içinde adaleti ve hakkaniyeti önemseyen kişiler, şüpheli ilişkiler varsa bunları er ya da geç deşifre edeceklerdir.

Biz adil ve namuslu kişilerin rahatça konuşabilecekleri futbol ikliminin yaratılması için ilk günden beri verdiğimiz mücadeleyi, Fenerbahçe var oldukça sürdürmeye devam edeceğiz.

Bu doğrultuda; Fenerbahçe Spor Kulübü olarak; 2000'li yılların başında bir rakibimizin yöneticisinin dile getirdiği 'Yan hakemleri ayarlayan, şampiyon olur' sözünün etkilerinin, günümüzde VAR hakemleri düzleminde geçerliliğinin sürmediğini umuyoruz.

Bunun ispat edilebilmesi için, uygulamalarda akıllarda en ufak soru işareti kalmayana kadar toplumu bilgilendireceğimizi ve başta Fenerbahçeliler olmak üzere tüm spor severleri düzenin doğru çalışmasını talep edecekleri donanım ve bakış açısıyla donatacağımızı önemle vurgulamak isteriz.

Futbol camiası yeterli bilgi ve donanıma ulaştığında, bizim rahatsızlıklarımızın her objektif spor severin de bakış açısı olacağına ve o zaman sübjektif dokunuşlara cesaret edenin bu oyunun içinde kalamayacağına eminiz.

FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ"


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 147 yorum
Bakalım fenerasyon dedikleri yapılanma ne cvp verecek. adamlar göz göre göre FENERBAHÇE min hakkını yiyor. Rezillik başka bişey değil...
kardeş ağlamayın Allah aşkına aynı maçta Galatasaray'a da hatalar yapıldı net kırmızı net penaltı verilmedi adil olun aglamayin
aglicaksaniz oynamayalim bilader
Vallahi kardeşim ben Fenerliyim. GS maçındaki pozisyon ofsayt mı bilemiyorum ama bence değil gibi. Bunun dışında üstteki fotoğraftaki GS'nin pozisyonu da ofsayt değil. Yani yanlış bir kıyaslama yapılmış. Ayrıca neden GS'nin ofsayt pozisyon fotoğrafında VAR çizgisi yok? Çünkü çizilse açıkça belli ki ofsayt yok. Objektif olarak benim görüşüm böyle.
@ozkaya_tarik_1980 mesela tokat atmaya kırmızı ve hatta ceza sahası içinde oluncada penaltı olmuyor ama ne hikmetse çizgi konusu gündemde. peki yarım metre taç a çıkan topu alıp sürüp gol atınca ne oluyordu?? yani yiyemiyeceğin lokma atma ağzına sonra böyle boğulursunuzzss mesela gçen haftaki hatay maçı , isterseniz bi izleyin bakalımm??!! ilk haftaki rize maçı bi izleyin bakalımmm?? yada kndi vinizdeki karagümrük maçını bi izleyinn bakalımm???
@ozkaya_tarik_1980 Bu mesajı beğenmeyen arkadaşlar noldu zorunuza mı gitti Fenerbahçe'nin hakkı yendi. Hakemler hata yapıyoda bu VAR başındakiler göre göre nasıl yapıyor bunu?
Yaw arkadaş ne cazgır çıktınız siz, la Bi gururlu olun ve oturun yerinize.
ne hakkiymis gsnin 2 penaltisi serdar caner mert kirmizi ciksa sonuc tarihi fark cikardi hakki yenen gs
@batuhantorun_2019 net kırmızı net penaltı dediğin pozisyona bir tane eski hakem yorumcusu kırmızıda demedi penaltıda.. basketbol izle bu kadar ufak tefek temaslara bile beklentiye düşeceksen.. futbol bilmiyorsunuz bari sadece izleyin içi dışı bomboş leş leş yorumlar yapmayın..
@ozkaya_tarik_1980 federasyon senin.Başkanı senin.Tribünlerde seyirci deniyorum ayağına sağlıkçı olduğu iddia edilen ve 150 kişi olduğu iddia edilen taraftar alıyor tribüne.Hala ağlıyorsunuz.Ağlayacaksanız oynamayalım.
@ozkaya_tarik_1980 Sende incinmişsin arkadaş.
FB haklı VAR varsa adalet yok demektir
arkadaşlar ozan tufanin omuzu önde bilgisayar yalanmi söylüyor yani sizde bukadar olmazki ama sizin kararınız doğru bilgisayar GS tutuyor öylemi ;] yaa ofsayt nedir önce bunu öğrenin sonra konuşalım boşa yormayın beni artik
adalet olsa fener 2 penaltidan gol yemisti 3 kiside eksikti
sağlıkçilar diye trübünleri nerde fanatikler var doldur rakip takımın teknik heyetine ağza alınmayacak küfürler et ondan sonrada ahkam kesmeyin ahkam o küfür edenler sağlıkçıda olsalar cezasını çekecekler fanatik gözü dönmüş fanatikler
@noyan77 tabi sizin geçmişte şike ve elle attığınız golleri iptal ederdi var olsaydı o zaman değilmi noyan77 sizde rüyanızda görürdünüz ligi birinci sırada bitirmeyi
@noyan77 Ben de şöyle diyeyim;Türkiye'de futbol,Galatasaray'a karşı oynanan bir oyundur!Galatasaray-Başakşehir:2-1 maçında kaç gol oldu ve kaçı sayıldı?o maçta"bu da mı değil?"diye yapacak adamlar,gol atmak için herleyi yaptılar.Sen ne yaptın!!Bırak ofsaytı da;27.haftayı görürseniz,28Şubatta Trabzonspor ile maçınız var,siz onu düşünün...
Hakemlerimiz çok değerlidir. Hem hata da etseler de onlarda İnsan ????
@farmer21 amele misin var var var varsa hata olmaz sen pozisyonu 10 kez izleyip hata yapamazsın art niyet yaparsın var yoksa hata olur
hakem hatasimi bu cahil
@farmer21 HATA AYRI KATIL AYRI..
Takım
O
Av
P
Geri Dön