YEMEK

Spordan sonra ne yenir? Hem kilo verin hem tok hissedin!

Spordan sonra ne yenir? Hem kilo verin hem tok hissedin!

Diyet yapanların en büyük kabusu spor sonrası enerji kaybıyla birlikte ortaya çıkan bastırılamaz açlık hissidir. Zayıflamak isteyenler için bu noktada nasıl hareket edilmesi gerektiği büyük önem taşır. Kontrol edilemeyen açlık hissini durdurmanın yolu spordan önce ve sonra yenilenlerden geçiyor. Bu noktada tercih edeceğiniz doğru besinlerle hem iştahınızı durdurabilir hem kilo vermenizi kolaylaştırabilirsiniz. Peki spordan sonra ne yenilir? İşte bu sorunun yanıtı...

Hareket ettikten sonra enerji kaybıyla birlikte ortaya çıkan halsizlik, diyet yapanları spordan sonra yemek yenir mi ve ne zaman yemek yenir soruları ile ilgili kararsız bırakıyor. Protein ve karbonhidrat içeriklerinin diyete uygun şekilde tüketilmesi gerektiği süreçte gözden kaçırılmaması gereken diğer nokta da egzersizden sonraki ilk 45 dakikada vücudunuza sağlıklı besinler almanız gerektiği. Ancak bu kadar kısa sürede yemek hazırlama şansınız yoksa süreyi 2 saate kadar uzatmanız mümkün. Spordan sonra ne zaman yemek yemeli diye merak edenlerin bu sürelere dikkat etmesi sağlıklı kilo verme açısından önem taşır.

SPORDAN SONRA NE YEMELİ?

Kas kaybının önüne geçerek kilo vermek için spordan sonra dikkat edilmesi gereken bir nokta da ne yeneceğidir. Spordan sonra ne yemeliyim diye merak edenler yumurta, muz ananas, süt gibi ürünleri tercih edilebilir. Peki spordan sonra yoğurt ve yulaf yenir mi? Hareket sonrası halsiz hisseden kişiler bu noktada ikilemde kalsa da diyet yapanların sıkça tercih ettiği bu iki ürün rahatlıkla spordan sonra tüketilebilir. Ayrıca uzun süre tok tutma özelliği sayesinde spordan sonra yoğurt da rahatlıkla yenebilir. İşte salatadan ton balıklı sandviçe tercih edebileceğiniz çeşit çeşit lezzetler:

SPORDAN SONRA YOĞURT YENİR Mİ?

Spordan sonra yenmesi gerekenler arasında farklı besin kaynakları bulunur. Bunlardan biri de yoğurttur. Doyurucu etkisinin yanı sıra içine ekleyeceğiniz meyve ve tarçınla birlikte tatlı ihtiyacınızı karşılamanızı sağlayacak yoğurt, sebzelerle birleştirildiğinde de doyurucu etkisiyle kurtarıcınız olacak.

SPORDAN SONRA YUMURTA YENİR Mİ?

Protein kaynağı tüketilmek istendiğinde akla ilk gelenlerdendir yumurta. Spor sonrası tüketildiğinde de vücuda protein takviyesi sağlayarak kas kaybının önüne geçmede yardımcı rol üstlenebilir. Akşam saatlerinde haşlanmış olarak tüketilebileceği gibi sabah saatlerinde yapılan spordan sonra omlet olarak tüketildiğinde de vücuda yarar sağlayacaktır. Ayrıca yumurta, spor yapan kişilere gün boyu tokluk hissi vereceğinden diyetlerin olmazsa olmazıdır.

KİNOA SPORDAN SONRA YENİR Mİ?

Pek çok kişi için spor sonrası en lezzetli ama yasaklı olduğundan bir o kadar da ulaşılmaz bir tattır pilav. Peki size bu arzunuzu kinoayla bastırabileceğinizi söylesek... Yüksek lif içeriği sayesinde metabolizma dostu olan kinoayı haşladıktan sonra sebzelerle karıştırarak tüketebilirsiniz. Tokluk hissi veren bu besin spor ve diyet yapanların en büyük yardımcı olacaktır.

SPORDAN SONRA MUZ YENİR Mİ?

Doyurucu ve tatlı krizinin ertelenmesinde yardımcı rol üstlenen muz, spor yapanlar tarafından en çok merak edilen besinler arasındadır. Spor sonrası kan şekeri düştüğünde yardımınıza koşacak muz sayesinde enerji dengenizi koruyabilirsiniz. Çantanızda taşıdığınız bir muzu spor sonrası hemen tüketebileceğiniz gibi lavaş arasında ezerek atıştırmalık haline de getirebilirsiniz.

SPORDAN SONRA TON BALIĞI SANDVİÇ YENİR Mİ?

Ton balığı sandviç ile sporda kaybettiğiniz enerjinizi yeniden kazanabilirsiniz. Ekmeği bırakamayan için de lezzetli bir öğün olabilecek ton balıklı sandviç, diyetinizi bozmadan tüketebileceğiniz bir besin. Tam buğday ekmekle hazırlayacağınız sandvicin arasına ekleyeceğiniz yeşilliklerle kısa sürede doyacaksınız.

SPOR SONRASI SALATA ARASI!

Spordan sonra eve geldiniz ancak yemek yapacak halini kalmadı... Bu noktada yardımınıza bol yeşillikli salata kurtarcınız olacak. Üzerine ekleyeceğiniz limon suyu ve içindeki sebzelerle vitamin depolayacağınız salata ile metabolizmanızı canlandırabilirsiniz. Kilo kontrolü sağlamanızda da yardımcı olacak salata, günü sonlandırirken tokluk hissinizi alıp götürecek.

ANANAS SPOR SONRASI YENİR Mİ?

Spor sonrası yenildiğinde yağ yakımını hızlandıran ananas, diyet yapanların vazgeçilmezleri arasında yer alır. Spor sonrası 2 dilim yiyerek tokluk hissinizi de bastıracağınız ananasın şekerli tadı sayesinde halsizliğinizi de kısa sürede atabilirsiniz.

SPOR SONRASI IZGARA ET YENİR Mİ?

Yorucu bir sporun ardından kendinizi lezzetli bir masa ile ödüllendirmek istiyorsanız kendinize ızgara etin başrolde olduğu bir menü hazırlayabilirsiniz. Yoğurt ve salatanın eşlik edeceği köfte, tavuk ve kırmızı etin ızgarada pişmesi ile dengeli beslenmenin yolunu aralayabilirsiniz.

SPOR SONRASI YULAF EZMESİ NASIL TÜKETİLİR?

Spordan sonra yulaf ezmesi yenir mi diye merak edenler için söyleyebileceğimiz yulafın spor sonrasında gönül rahatlığıyla tercih edilebileceğidir. Yoğurt ve sütle tüketilen yulaf, lifli olduğundan metabolizmaya katkı sağlayabileceği gibi içine eklenebilecek meyveler ve tarçın sayesinde tatlı krizini sonlandırabilir.

SÜT SPORDAN SONRA İÇİLİR Mİ?

Bir bardak dolusu süt ile özellikle sabah sporu sonrası bağırsaklarınızı rahatlatabilir, metabolizmanızın çalışmasını hızlandırabilirsiniz. Sade sevmeyenler için 1 çay kaşığı tarçın ile tatlandırılarak tüketilebilecek süt, tatlı arzunu kıracak, vücudun kaybettiği enerji ihtiyacını karşılayacaktır. Ayrıca süt ile birlikte tüketeceğiniz bir miktar kuru yemiş ile daha uzun süre tokluk hissedebilirsiniz. Ancak spor sonrası süt tüketirken kilo almak istemiyorsanız yarım yağlı ya da diyet sütleri tercih etmeye özen göstermelisiniz.

SPORDAN ÖNCE NE YEMELİ?

Spordan sonra hemen yemek yenir misorusu kadar öncesinde ne yenmesi ve ne zaman yenmesi gerektiği de önem taşır. Spor öncesi vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin alınması büyük önem taşır. Spordan 2-3 saat önce yiyeceğiniz yemek egzersiz esnasında daha rahat hareket etmenizi ve ağırlık hissinden kurtulmanızı da sağlar. Ancak vakit bulamadıysanız 30-45 dakika öncesinde atıştırmalık tüketmeye kesinlikle zaman ayırmalısınız. Protein, lif ve yağ açısından yüksek gıdaları tüketmeden tercihler yapmalısınız. Çünkü bu yiyecekler sindirimi yavaşlatacağından kramp ve halsizliğe neden olacaktır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön