Süt İçmeyi Hemen Bırakmanız İçin 7 Acil Neden

Süt, yıllardan bu yana sağlıklı ve doğal bir gıda kaynağı olarak görüldü. Fakat son yıllarda yapılan araştırmalar, bu durumun hiç de böyle olmadığını ortaya koydu. Peki süt ile bilmemiz gereken gerçekler neler? Neden süt içmemeliyiz? Süt dosyasını açıyoruz!

Süt İçmeyi Hemen Bırakmanız İçin 7 Acil Neden

1- İneklerin devasa ölçüde atık madde üretmesi

giphy (9)

Ortalama bir inek, günde 54 kiloya yakın atık madde üretiyor. Yani bir inek, ortalama 12 kişiye denk. Üstelik bu atıkları temizlemek için ne kanalizasyon, ne de bir arıtma tesisi mevcut. Tüm dünyadaki inek miktarının 1.4 milyar olduğu düşünülürse dünya her gün inanılmaz ölçüde kirli ve zehirli maddeyle doluyor demektir.

2- İneklerin dünyadaki iklim değişikliğinden sorumlu olması

giphy (10)

Okurken belki komik gibi gelecek ama sera etkisi yaratan gaz miktarı üretiminde, dünyadaki tüm ineklerin toplamının ürettiği gaz miktarı; araba, uçak gibi dünyadaki bütün taşıtların ürettiği gaz miktarından daha fazla.

3- Sütün katkı maddeleriyle dolu olması

giphy (12)

Süt gerek çiğ olarak alınıp satılsın, gerek fabrikalarda işletilmiş olarak sunulsun, hormon, antibiyotik, tarım ilacı gibi yoğun miktarda yabancı madde içeriyor. Her yıl tüm dünyada tarım ilacı zehirlenmesinden yaklaşık 300 bin kişinin öldüğü düşünülürse, bunun hiç de hafife alınacak bir durum olmadığı anlaşılıyor.

4- İnek sütünün insanlara uygun olmaması

giphy (11)

İnek sütü temel olarak, 30 kilo doğan bir buzağının 180 kiloluk bir ineğe dönüşmesi için gerekli olan maddeleri içerir. Bu da özetle, bir insanın ihtiyacı olduğundan çok daha fazla sayıda yağ barındırması anlamına geliyor. Bu kadar yağ da insanı bozuyor..

5- Kalsiyum kaynağı aldatmacası

giphy (13)

Sütün önemli bir kalsiyum kaynağı olduğu düşünülür fakat tam tersine, ihtiyacımız olan kalsiyumun çok önemli miktarını yediğimiz sebzelerden alırız, sütün içerdiği kalsiyum miktarı bizim için yeterli olmaktan çok uzaktır.

6- Kemikleri güçlendirmemesi, aksine zayıflatması

giphy (14)

Süt ürünlerindeki kalsiyumun kemiklerimizi güçlendireceği ve osteoporozu önlemesine yardımcı olacağı hala kabul görüyor ancak araştırmalar, hayvansal kaynaklardan gelen gıdaların, örneğin sütün, kanı asidik hale getirdiğini gösteriyor. Kanın asidik hale gelmesi sonucunda, pH değerini ayarlamak için kemiklerden kana doğru kalsiyum çekiliyor ve sonuç olarak kemikler osteoporoz için daha da savunmasız hale geliyor.

7- Sütün şişmanlatması

giphy (15)

Gün içerisinde içeceğiniz 3 bardak az yağlı süt bile, size ortalama 300 kalori olarak geri dönüyor. Üstelik laktoz toleranssızlığı gibi rahatsızlığı olanlar da düşünülürse, sadece kalori olarak değil, aynı zamanda gaz ve mide ağrısı olarak da geri dönecektir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 29 yorum
kafayı mı yediniz siz. sütün kıymetini bilin. bi insan sütsüz peynirsiz tereyağsız nasıl yaşar. Hatta yat kalkta yüce Allaha ineği yarattığı için hamd et. İnek bu ya inek. etinden sütünden derisinden bokundan bağırsaklarından bok torbasından gücünden herşeyinden faydalanıpta nankörlük yapma.
ineğin yavrusu için ürettiği sütü insanların içmesi zaten başlı başına doğaya aykırı vejateryenliği destekliyorum
Yılın en saçma haberi ödülünü alır bu.
Araştırmayı yapan süt içmemiş anlaşılan
Çay zararlı kahve zararlı süt kola fanta yediğimiz herşey de yapay kimyasal katkı maddesi var.ne yiyip içecez o zaman.devlet bu işe el koymalı doğal olmayan ne varsa yasaklanmalı resmen zehirleniyoruz
İnsanoğlunun sütü içmeye başlaması belki asırları bulmuş yıl olmuş 2017 süt zararlı diye haber çıkıyor.yakın zamanda suyu bırakmanız için bilmem kaç neden diye haber çıkarsa şaşırmayın.
zaten pahalı içmeyin. su için su
hiçbirine katilmiyorum
komedi...
kim yazmışsa amma sallamış inanmayın mallara
NE KADAR SAÇMA Bİ HABER. BİLİMSEL DAYANAĞI OLMADAN YAZMIŞSINIZ.BUNA ANCAK İNEKLER İNANIR.
hehehehe öyle süt düşmanı oldunuz
Kim nasil bir arastirma yapmis kaynak neresi.asirlardir tuketilen sut ve urunleri zararliymis.asil bunu diyen zararlidir.yau inegin b..ku bile faydali siz neyin kafasini yasiyonuz.atmosferin kirlenmesini masum inege mal edecekler.fabrikalari araba ekzos kimyasallar radyosyon ureten maddeler hepsi ak temiz bir inek kirli oylemi cok afedersiniz ama, asil inek bunu diyendir.
TAMAMEN YALAN
sera gazi konusu inandırıcı değil
Bu zamana kadar binlerce yildir icenler salakti yani. Inekler sera etkisi yapiyormus ineklerin soyunuda bitirelim. Ne kadar salakca haber.
ee biz ölek o zaman..
saçmalamasyon , bör dönem Amerike Zeytin yağının Kansorojen olduğunu iddaa ederek Türkiyedeki zeytin ağaçlarına savaş açmıştı , Sırf Mısıryağı satmak adına aklıma o gldi doğal sütün yerine ne koyacaklar acaba, Süt insanlığı var oluşundan geliyor Siz kime ne anlatmaya çalışıyorsunuz acaba ...
bence hepsi yalan
yarın balada dersiniz zararlı diye....
İşlenmiş süt elbette sağlıklı değil,uzun süre dayanması için bilmediğimiz katkı maddeleriye dolduruyorlar,en güzeli eskisi gibi çiğ olarak almalı ve kendimiz kaynatarak tüketmeliyiz.
ne yiyip ne içecez anlamadım yaa o zararlı bu yararlı offff
Çok doğru. Hemen hazır mamaya başlayalım. O inek sütü tozundan yapıldığı için çok faydalı.
İneklerin dünyadaki iklim değişikliğinden sorumlu olması Sımdıde kendı sucumuzu haywanlaramı atmaya basladık
HER ŞEY Mİ ZARARLI, YİYECEK BİŞEY KALMADI ELLAM
ULAN BUNLAR 20 YIL ÖNCEDE HAFTADA 1 TANE BİLE YUMURTA YEMEYİN DİYORLARDI . YA ŞİMDİ GÜNDEN 10 TANE BİLE YİYEBİLİRSİNİZ.... YAHU BIRAKIN BUNLARI... VUCUDUNUZ SİZE ZATEN İHTİYACI OLAN ŞEYİ SİNYALİNİ VERİR.. O YÜZDEN VUCUDUNUZUN SESİNİ DİNLEYİN YETER Kİ DOĞAL OLSUN... GERİSİ HİKAYE
Süt zararlı diyenlere inanmıyorum. Yabancı ülkelerde böyle bir şey yoktur. Yabancı Uzmanlar Türkiyede Süt içilmesin hayvanlarını satsınlar biz onlara süt satalım diye böyle bir yalan uyduruyorlar bizim geri zekalı ve onların para ile satın aldıkları uzmanlarda boş konuşuyor. Allah sizleri bildiği gibi yapsın. En iyisini Allah yapar.
Bu araştırmayı yapan süt içmemiş anlaşılan
Siz kafayı yemişsiniz. bu günden sonra daha çok süt tüketmemiz gerektiğine inanıyorum.
Diğer Haberler