Tirit yemeği Şanluurfa'da kış kahvaltısı oluyor

Şanlıurfa'da kış aylarında vatandaşların vazgeçilmez yöresel kahvaltısı olan tirit yemeği, sofraları süslemeye devam ediyor. Ekmek, kuzu kaburga eti ve kemik suyundan yapılan yemek, kentte asırlardır tüketiliyor.

Şanlıurfa'da özellikle soğuk havalarda bağışıklık sistemini güçlendirdiği için bu dönemde daha çok tercih edilen yöresel tirit yemeği, asırlardır kahvaltı sofralarını süslüyor. Hazreti İbrahim'in yaşadığı yer olarak rivayet edilen ve bu anlamda "Halil İbrahim sofrası ve bereketi" ile özdeşleşen kentte yöresel yemekler, damak tadını önemseyenlerin hem gözüne hem de midesine hitap ediyor. Yöresel lezzetlerden biri olan tirit ise özellikle kahvaltı sofralarını süslemeye devam ediyor.

ZAHMET İSTEYEN LEZZET 12 SAAT SÜRÜYOR

Yapımı oldukça zahmetli olan tirit yemeği, odun ateşinde 12 saat pişen kuzu eti, kemik suyu, lavaş ekmek, yoğurt ve sarımsak ile hazırlanıyor. Kentte sayıları gün geçtikçe azalan tirit ustaları, sabah namazından sonra servis etmeye başladıkları yemek, gün ortasında tükeniyor.

Şanlıurfa’nın tescilli yemeği olan tiridin asırlardır tüketildiğini ifade eden usta İhsan Beyazkuş, vatandaşların sabah kahvaltısında tiride ilgi gösterdiğini söyledi. Beyazkuş, bazı müşterilerinin her sabah kilometrelerce yol kat edip buraya tirit yemeye geldiğini ifade etti.

Sabah saatlerinde kentin birçok lokantasında bulunan ve vatandaşların ilgi gösterdiği tirit yemeği geleneği, yılda birkaç kez belediyeler ve esnaflar tarafından da vatandaşlara dağıtılarak gelenek sürdürülüyor.

TİRİT YEMEĞİ TARİFİ

Malzemeler:
2 kuzu gerdan
400 gr kuzu kuşbaşı et
Bayat lavaş ekmek
Tuz
Karabiber
Sarımsaklı yoğurt
1 çay kaşığı zerdeçal

TİRİT YEMEĞİ NASIL YAPILIR?

Kuzu gerdan etini yağlı kısmı ayırmadan ve kuşbaşını düdüklü tencereye atın. Üzerine 3 parmak kadar üzerinde olacak şekilde su ekleyin ve bir buçuk saate yakın pişirin. Pişirdikten sonra kapağını açın. Et tiftitk tiftik olduğunda yağlarından ayırın. Bir tutam karabiber, tuz ve zerdeçal koyup bir 5 dakika daha kaynatın. Daha sonra etleri lif lif ayırın. Bayat lavaş ekmeği küçük küçük parçalara ayırıp, üzerine biraz pişirdiğiniz etten koyup, üzerine et suyunu dökün. Üzerine ise hazırladığınız sarımsaklı yoğurdu gezdirin. Üzerine zerdeçal tozunu da serpiştirin. Urfa biberi ile servis yapabilirsiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler