Türkiye'nin Avrupa Ülkeleri Arasındaki IQ Sıralaması Şaşırttı

Aşağıdaki yazı Jacub Marian isimli genç bir akademisyenin blogunda yayınlandı. İçeriğin en altındaki linkten yazının orijinaline (İngilizce) ulaşabilirsiniz.

Türkiye'nin Avrupa Ülkeleri Arasındaki IQ Sıralaması Şaşırttı

Dikkakte alınması gerekenler

Eğitimin kalitesi IQ skorlarını doğrudan etkiler. Başka bir deyişle düşük IQ seviyesi doğuştan gelen zekadan çok, geniş çaplı kaliteli eğitim alamamanın bir göstergesidir. Ayrıca daha gelişmiş ve daha zengin ülkelerde ölçüm koşulları daha iyi olduğundan sonuçlar bu bağlamda da dolaylı olarak etkilenmektedir.

Kullanılan datalar bazı ülkeler için eski olabilir (Bütün ülkelerin güncel dataları mevcut değildir.) Ayrıca istatistiksel hatalar da göz önünde bulundurulduğunda elde edilen sonuçlara %100 güvenilmemelidir.

Sert yorumlar yapmadan önce lütfen bunları okuyun:

"Haritayı yaparkenki niyetim herhangi bir ülkenin reklamını yapmak veya herhangi bir ülkeyi aşağılamak değil (Sayıları önceden bilmiyordum.) Sadece, daha önce yaptığım onlarca haritada olduğu gibi, yüksek prestijli bilimsel makalelerden birinin datalarına dayanarak bir görsel oluşturdum."

"Kaliteli eğitime ulaşımanın bu kadar zor olması dünya üzerinde kimsenin isteyeceği bir şey değil. (Belki insanları kontrol etmek isteyen politikacılar ve şirketleri dışarıda bırakabiliriz.) O halde burada sormamız gereken soru şu: Gördüğümüz bu eğilimin arkasındaki sebep ne? Biz, Avrupalı toplumlar olarak, kötü işleyen eğitim sistemlerine sahip ülkelere yardım etmek için ne yapabiliriz?"

Güncelleme: Lynn, Vanhanen (2012)

Aşağıdaki harita, okuyucularımdan biri tarafından yönlendirilmem sonucu, daha yeni verilerden yola çıkılarak Lynn ve Vanhanen tarafından yazılmış "In­tel­li­gence: A Uni­fy­ing Con­struct for the So­cial Sci­ences" kitabınının piyasaya çıkışından sonra yapılmıştır. Orijinal haritayı aşağıda görebilirsiniz. Çoğu ülkenin belirli göstergeleri orijinal haritadakilere göre biraz düşük olabilir çünkü verilerin normalizasyon işlemi başka bir veri grubu üzerinden yapılmıştır. Parantez içinde yazan sayılar sadece demografiye dayalı tahminler.

Lynn ve Vanhanen (Aşağıda Rindermann'ın da yaptığı gibi) sadece ülkelerin mevcut IQ ölçümlerini kullanmanın yanında, büyük bir ölçüde, çeşitli standartlaştırılmış öğrenci değerlendirme çalışmalarını ve bu çalışmaların IQ testleriyle olan ilişkilerini de göz önünde bulundurmaktadır.

Bosna ve Hersek için güncelleme:

Balkanları çevreleyen uyuşmazlıktan dolayı, verileri gözden geçirdim. Lynn ve Vanhanen Bosna'da sayısal veya yazıya geçirme ile ilgili bir hata yapmış; ama düzelttim. Balkanların geri kalanı ile ilgili veriler PISA ve TIMSS'in çalışmaları (Standartlaştırılmış Öğrenci Değerlendirme Çalışmaları) ile tutartlıdır.

Ham IQ verileri öğrenci değerlendime çalışmalarını kullanarak düzenlenmediği durumla ilgilenmiyoruz. N/A yukarıda görülen IQ'nun sadece öğrenci değerlendirme çalışmalarına dayandığı anlamına geliyor:

Haritaları daha iyi karşılaştırabilmek için, aşağıdaki resimde farkları görebilirsiniz:

Orijinal (Eskimiş!) Harita: Rindermann (2007)

Not: Yukarıdaki haritalar daha güncel verilere dayandığından dolayı, burada gürlen harita tarihi geçmiş olarak görülmelidir. Haritalar 2007 yılında yayınlanan H. Rindermann'ın "The g-Factor of International Cognitive Ability Comparisons" adlı makalesindeki istatistiksel verilere dayanıyor. Rindermann çeşitli ülkelerde mevcut IQ ölçümlerini ve diğer mevcut test verilerini kullanıyor ve verileri "Greenwich IQ" metodunu kullanarak normalize ediyor. Diğer bir deyişle Birleşik Krallığı 100 kabul ederek, çeşitli düzenlemelerle birlikte tüm nüfusun ortalama IQ'sunu tahmin etmeye çalışıyor.

Hırvatistan için güncelleme:

Okuyucularımdan birinin belirttiği gibi, Rindermann'ın Hırvatistan verileri görece daha yeni bir makaleden gelmesine rağmen, farkında olmadığım durum makaledeki dataların bir kaç on yıl eskiye ait olmasıydı. Bu sebeple Hırvatistyan ile ilgili olan bölüm N/A'ya dönüştürüldü; çünkü geri kalan veriler ile tutarlı veriler yoktu.

Not: Bu istastikte Kosova Sırbistan'ın ve Kırım'da Ukrayna'nın bir parçası olarak alınmıştır. Rindermann orijinal olarak haritada olan bazı ülkeler için de veri tahmininde bulunmuştur, ancak yukarıdaki harita gerçek dataları sağladığı için bu ülkeler şu anda N/A olarak gösterilmiştir; çünkü tahminler gereksi hale gelmiştir.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler