Üzerinde kan lekesi olan yumurta yenir mi?

Üzerinde kan lekesi olan yumurta sağlıklı mıdır, yoksa sağlığımızı tehdit eder mi? İşte konuyla ilgili tüm detaylar...

Üzerinde kan lekesi olan yumurta yenir mi?

Neredeyse her yemeğe girebilme özelliğiyle ülkemizde en çok tüketilen gıdaların başında gelen yumurta, anne sütünden sonra insanın ihtiyacı olan birçok besin öğesine sahiptir. Zaman zaman yumurta içerisinde görülen kan lekesi yumurtanın sarısından ziyade dış kabuğunda da görülebilir.

kan

TAVUĞUN KARACİĞERİYLE İLGİLİ

iStock-872646276

Yumurtanın içeriği hakkındaki mevcut bilgiler ve uzmanların gözlemleri bu kan lekelerinin tavuğun karaciğeri ya da yumurtalığından gelen kan pıhtıları olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla yumurta henüz bayatlamamışsa ve tazeyse bu kan lekelerinin insana bir zararı olmuyor.

iStock-856801724

Kan lekesi, yumurtanın bayat olduğu veya uygun şekilde döllenmediği anlamına gelmez, bunun sebebi ise yumurta sarısının oluşumu sırasında tavuktaki bir kılcal damar sorunudur. Bunun nedenleri değişiklik gösterebilir; kümesteki hayvanların beslenme şekilleri gibi etkenler vardır. Ancak bu durum kümesin sağlıksız olduğu anlamına da gelmemektedir. Kısacası, kan lekeleri görünüş olarak hoş olmayabilir ama oldukça olağandır.

Kan lekelerinin ticari yumurtalarda görülme ihtimali daha düşüktür. Çünkü bu yumurtalar piyasada çıkmadan önce özel bir yöntemle taranır ve sorunlu olanlar ayıklanır. Ancak seyrek de olsa görülme ihtimali vardır.
iStock-1047282544 (1)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Migdem bulandi yumurtadan sogudum allama
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler