Yannis, Bana Oradan Bir Bougatsa

Yannis, Bana Oradan Bir Bougatsa

Giritlilerin geleneksel tatlılarından, Yunanistan'ın her köşesinde bulabileceğiniz bir tatlı; Bougatsa! Selanik'te bu işin ustalarının olduğu kesin. Aslında çok meşakatli bir tarif değil ancak zamanı az olan biz şehirliler için pratik değil. Ancak mutfakta her şeye çare var yeter ki keşfetmek isteyelim. Bu nedenle sizlere farklı ama pratik bir bougatsa tarifi vereceğim.

Malzeme Listesi

1 paket hazır baklava yufkası
1 paket sakızlı muhallebi
100 gr tereyağ
göz kararı üstüne bol pudra şekeri.

(5-6 Kişilik - 45 dakika)

Hazırlanışı

Adım 1

Önce fırını 170° turbo da yakın.

Adım 2

paket sakızlı muhallebiyi biraz daha koyuca olması için üzerindeki ölçüden biraz daha az sütle pişirin. (Ben 3 nescafe fincanı süt ile pişirdim.) soğumaya bırakın.

Adım 3

Hazır baklava yufkası paketten 50 tane çıkıyor, bunun 20 tanesini kullanıyoruz. Kare bir kabı sıvı yağ ile yağlayın. (çiçek yağı)

Adım 4

2 adet baklava yufkasını kenarları kaptan taşacak şekilde düzgün döşeyin.

Adım 5

100 gr tereyağını eritin ve kaşıkla yufkanın üzerine gelişi güzel damlatın (az miktarda)

Adım 6

Üçüncü yufkayı kabınıza büzerek-buruşturarak döşeyin ve bunun da üzerine yine gelişigüzel tereyağ damlatın. Sonra 4-5-6... diyerek 10 tane yufkayı buruşturarak kabınıza yerleştirin ama her kat arasına az miktarda tereyağ damlatın. Onuncu yufkayı da döşedikten sonra, soğumaya bıraktığınız sakızlı muhallebiyi üzerine boşaltıp düzgünce yayın.

Adım 7

Muhallebiyi yaydıktan sonra kenarlarından taşırdığınız alttaki iki adet yufkayı muhallebinin üstüne doğru kapatın ve bunun üzerine de bir adet daha buruşturarak bir yufka daha döşeyin.

Adım 8

Kalan son yufkayı en üste düzgünce döşeyin. Kalan tereyağını da bu en üste koyduğunuz yufkanın her tarafına sürün (damlatma değil, her yerine gelecek şekilde sürün) Döşeme işi bitince keskin bir bıçakla dilimlere ayırın ve ısınmış fırına sürün.

Adım 9

25-30 dakika arasında yufkanın üzeri pembeleşene kadar pişirin. Kızarmayacak, pembeleşecek.

Püf Noktası

Fırından aldığınız kabınızın üzerine sıcakken hemen pudra şekeri (bolca) eleyin.Pudra şekeri onu biraz daha yumuşatacaktır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler