EĞİTİM

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Yeşil soğan nasıl yazılır, yeşil soğan yazımı nasıl olmalıdır? Yeşil soğan ayrı mı yazılır birleşik mi yazılır, TDK'ye göre doğru yazılışı nedir?

Türkçe gelişimi boyunca gerek farklı dillerden kelime alması gerek kendi içinde kelime türetmesi sonucunda kelime hazinesi bakımından oldukça genişlemiştir. Türkçe sözlüğünde barındırdığı kelimelerin bazıları farklı kökenlere ait olup bazı kelimeler de Türkçe kökenlidir. Bu kelimeler bir araya getirilerek farklı anlamları karşılayan yeni kelimeler oluşturur. Birleşik yapılı olan bu kelimelerin yazımı sıklıkla karıştırılır. Peki, yeşil soğan TDK'ye göre nasıl yazılır?

Yeşil soğan nasıl yazılır, yeşil soğan yazımı nasıl olmalıdır?  Yeşil soğan ayrı mı yazılır birleşik mi yazılır, TDK'ye göre doğru yazılışı nedir?

Yeşil soğan bir sebze türünü ifade etmek için kullanılmaktadır. Yeşil soğan iki farklı anlama sahip kelimenin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. "Yeşil" ve "soğan" kelimelerinin bir ara gelmesiyle oluşturulmuş birleşik yapılı bir kelimedir. Birleşik yapılı kelimelerin yazımı sıklıkla karıştırılmaktadır. Bu tarz kelimelerin bazıları birleşik bazıları da ayrı yazılmalıdır.

Yeşil soğan nasıl yazılır?

Türk Dil Kurumuna göre yeşil soğan, taze soğan anlamına gelmektedir. Yeşil soğanın uç kısımlarında bulunan yeşil renkten ötürü yeşil soğan adını almıştır. Ayrıca yeşil soğan cümle içerisinde isim görevi görmektedir. Birleşik bir kelime olan yeşil soğanın nasıl yazıldığı merak edilen konular arasındadır. "Yeşil soğan ayrı mı yazılır?" sorusunun en doğru cevabı ise Türk Dil Kurumu tarafınca açık bir şekilde belirtilmiştir. Yeşil soğan TDK tarafından yayımlanan yazım kılavuzuna göre ayrı şekilde yazılmalıdır. TDK tarafından yayımlanan Türkçe Sözlük'ün yeni basımına (2023) göre yeşil soğan kelimesi ayrı yazılır. Yeni basımdan önce bitişik yazılan bu kelime artık ayrı yazılmaktadır.

  • Yeşil soğan – Doğru Kullanım
  • Yeşilsoğan – Yanlış Kullanım

Yeşil soğan bitişik mi yazılır?

Yeşil soğan kelimesi hemen hemen herkes tarafından bilinen ve kullanılan bir kelimedir. Ancak yeşil soğan yazımı en çok karıştırılan kelimelerdendir. Yeşil ve soğan kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşan yeşil soğan birleşik yapılı bir kelimedir. Birleşik yapılı kelimeler yazımı en sık hataya düşülen kelimelerdendir. Bu sebeple Türkçeyi daha doğru ve etkin bir şekilde kullanabilmek için nasıl yazıldığı bilinmesi gerekmektedir. Yeşil soğan yazımı önceden bitişik olsa da artık ayrı şekilde yazılmalıdır. Yeşil soğan bitişik yazıldığında yazım yanlışı olarak sayılmaktadır. Yeşil soğan doğru yazılışı ile ilgili örnek vermek gerekirse:

  • Yemek yaparken yeşil soğan eklemeyi unuttu. (Doğru Kullanım)
  • Markete gittiğinde yeşilsoğan almayı unutma sakın. (Yanlış Kullanım)

Keşfet

En Çok Aranan Haberler