SPOR

Yıldırım Demirören: 'Arda yanlış yapmıştır ama...'

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Olağan Genel Kurulu, Ankara'da yapıldı. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, uçakta gazeteciye saldıran Arda Turan’ın yanlış yaptığını söyledi.

Federasyonun 1 Haziran 2017-31 Mayıs 2018 dönemi tahmini bütçesi yaklaşık 669 milyon lira olarak kabul edilirken, gerektiğinde bütçe tadilleri yapmak ve taşınmaz alımı ve satımı, ayni haklar tesisi için yönetim kuruluna da yetki verildi.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, burada yaptığı konuşmada milli takım uçağında gazeteci Bilal Meşe'ye saldıran Arda Turan ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Yıldırım Demirören, "Arda kaptanımız bir yanlış yapmıştır ama yaptığı bu yanlışı Arda'ya doğru şekilde göstermeliyiz, Arda bir dünya markası" dedi.

Demirören, şöyle konuştu:

“Futbol federasyonun tarihinde görülmemiş tasarruflar yaptık. Tüm kulüplerimize önemli miktarda kaynak sağladık. Kulüpler Birliği ile ortak çalışma yapıp, naklen yayından aldığımız payı yüzde 12’den yüzde 4’e düşürdük. Kimsenin yapamayacağı büyük bir fedakarlığa imza attık. Böylece kulüp başına milyonlarca dolar katkı sağladık. Profesyonel hakemliği getirdik ve sistem her geçen gün rayına oturuyor. Görülmeyen işlerimiz ise saymakla bitmez. Özetle, 5 yılda gelirimizi 240 milyondan 669 milyona çıkardık ve finansal açıdan federasyon tarihinin en parlak dönemini yaşadık. Çıkan krizleri çözmüş, hain oyunları bozmuş, Türk futboluna istikrarı getirmiş bir federasyonuz. Haliyle tüm bunları yapıp, zor günleri geride bırakınca federasyona talipler çoğalıyor. Ancak görüyorum ki; son günlerde yine aynı oyunlar sergileniyor” diye konuştu.

"HOCAMIZ, KAPTANIMIZ VE FUTBOLCULARIMIZ KARŞI KARŞIYA GETİRİLİYOR"

Türk Milli Takımı ile federasyonu karıştırmaya çalıştıklarını kaydeden Demirören, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bir yıl önce bu zamanlar prim konusu çok tartışıldı. Bir bardak suda fırtınalar kopartıldı. Hatalar elbette oldu ama kimse ‘Söz konusu Ay-Yıldızsa gerisi teferruat’ demedi. Türk futbolunu karıştırmak isteyenlere fırsat verildi. Yazılı ve görsel basının ilk maçtan hemen sonra hocamızın ve oyuncuların üzerine gitmesi, çocukları yıpratması yanlıştı. İspanya ile oynadığımız kader maçı şiddetli bir saldırı altında oynandı. Ben ve hocamız dahil herkese hakaretin bini bir paraydı. Bir yıl geçti, yine aynı kaotik durumla karşı karşıyayız. Yine hocamız yine kaptanımız ve futbolcularımız karşı karşıya getiriliyor.”

“ARDA KAPTANIMIZ BİR YANLIŞ YAPMIŞTIR”

Fatih Terim gibi bir değere sahip çıkılması gerektiğini söyleyen Demirören, “Eleştiri olabilir, olmalı da kabul ediyorum ama hakareti asla. Bir futbolcunun da bu tür olaylara göstereceği tepkinin fiziki ve hakaret dolu olmaması gerekir. Arda kaptanımız bir yanlış yapmıştır. Yanlış yaptığını da Arda'ya medeni yollarla göstermemiz gerekir. Hakaret ederek, üzerine giderek, ona yüklenerek değil. Çünkü Arda bir dünya markası, Türk futbolunun bir değeri ve böyle yetenekler kolay yetişmez. Ayrıca Arda'nın da referandum sürecinde benim gibi verdiği destekten dolayı kasten eleştirildiğini çok iyi biliyorum. Fakat nedense bu olayların gene kritik bir milli maç öncesi ve çok önemli bir dönemde yapıldığını, gündeme taşındığını görüyorum. Oysa tam da ‘Milli mesele’ deyip, A Milli Takımımıza, sahip çıkılma zamanı. Kenetlenme, birlik ve beraberlik olma zamanı. 2018 Dünya Kupası'na gitme zamanı. Euro 2024'ü alma zamanı. Naklen yayın gelirlerini 500 milyon dolardan 800 milyonlara çıkarma zamanı. Hatanın kimde olduğunu aramayıp, milli menfaatlerimizi en önde tutma zamanı. Daha önemlisi herkesin kendine çeki düzen verme zamanı” dedi.

"KİMSE TÜRK HAKEMLERİNİN ADALETSİZ OLDUĞUNU SÖYLEYEMEZ"

15 Temmuz'dan sonra Türkiye’nin tek başına bırakıldığını belirten Demirören, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın dediği gibi ‘Başka vatanımız yok.’ Gelin, Türk futbol ailesi olarak 15 Temmuz'daki duruşumuz gibi örnek olalım. Bir olalım, diri olalım. Rahmetli Özhan Canaydın gibi kaybedince kazananın elini sıkan, merhum Süleyman Seba gibi ezeli rakibin başkanına edilen küfürleri bir işaretiyle susturan, örnek başkanlar gibi olalım. Bir kulübü, bir rengi sevebilirsiniz, bir takıma mensup da olabilirsiniz. Ancak Türkiye Futbol Federasyonu üyesi olmak ayrı, bir kulüp üyesi olmak ayrıdır. Futbol Federasyonu şov yapma yeri değil icraat yapma makamıdır. Özellikle bu sezon kurullarımız çok fazla eleştiri aldı. Biz bu arkadaşların hepsini 15 Temmuz'dan sonra seçtik. İşlerinin ehli ve uzmanı olmalarının dışında, güvenilir olmaları çok önemliydi. O günlerde hem FETÖ temizliği yaptık hem de bu kurulları oluşturduk. Peki soruyorum, hangi başkan o günlerde kurullara bir tane isim önerebildi? Ama benim kurullarım, o günün kaotik ortamında işlerini en iyi şekilde yapma mücadelesi verdi. Evet, kabul ediyorum hakemlerimiz hata yapmıştır. Ama kimse Türk hakemlerinin adaletsiz olduğunu söyleyemez. Hata hep oldu, olmaya da devam edecek" diye konuştu.

"VERECEĞİNİZ KARARLARDA TOPLUM VİCDANINI DA DÜŞÜNEREK HAREKET EDİN"

Tahkim ve disiplin kurulları ile ilgili Demirören, “Evet, Talisca, Volkan Babacan, Yalçın ve bunlar gibi bazı kararlar, vicdanen beni ve Yönetim Kurulu arkadaşlarımı da memnun etmemiştir. Şimdi buradan onlara veya yeni adaylara sesleniyorum. Vereceğiniz kararlarda bundan sonra hukukun yanı sıra toplum vicdanını da düşünerek hareket edin” açıklamasını yaptı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 66 yorum
Türkiyede en son konuşacak insan Demirören dir..Türkiyedeki futbolun katilisin
Bize vicdan dersi vereceğine kaç yıllık hakem ve yabancı serbestliği nedeniyle milli takımın haine bakta öyle konuş, hatta suss ve git artık!
@avadot yabancı serbestliği daha 2 sene önce kulüpler birliğinde oylama ile karar alındı.
@onurkara1020 yani o iş ayrı mı diyosun? bunların el atmadığı izin vermediği yermi varki?
size güvenen yok anlasana tüp kafa
DEFOL GİT ARTIK.
SENİN YAPTIĞIN ŞEYLERİN ALAYI YANLIŞ.Bİ GİT ARTIK YA DÜŞ ARTIK FUTBOLUN YAKASINDAN VOLKAN BABACAN YALÇIN AYHAN YAPIN CA GIKINIZ ÇIKMADI.AMA ARDA YAPINCA YANLIŞ YAPTI.YANLIŞ OLAN SENİN FUTBOLUN İÇİNDE OLMAN.
tüpçü istifa hayatında top oynamamış adamlar klüp-federadyon başkanı olmasın
lig bittikten sonrami konusuyorsun bide utanmadan bi desene hakemler iki senedir 8tasi destekledi diye
konuyu referandum ve tayyibe destek noktasına getirmeye ne gerek var, yalaka herifler. Yalamadan açıklama bile yapamıyorsunuz bee..
En büyük yanlış senin hala o koltukta oturuyor olman.
senin konuşmaya hakkın yok yuzkarası türk futbolunun katledensin BJK İflas ettirensin nedir yabancı futbolcu serbest türk futbol katılleri sen bir fatıh terim iki
Ne karakter be...Adama dünyanın en ağır küfrü edildi, o da Yarabbi şükür diyor.Yuh be...Nerdeyse Arda "benim kardeşim" küfür de eder, şey de"EDER" diyecek.diyecek.
ÇOK MERAK EDİYORUM BU FEDERASYONA GÜVENEN VAR MI ? BAZILARININ OYUNCAĞI OLMUŞ BİR FEDERASYON YÖNETİMİ. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNE AKLIN SIRA KARŞI ÇIKARSIN. AİLENİN MEDYA KURULUŞLARI NEDENSE DARBE DEĞİL TİYATRO DER.
Beşiktaşı maf etti şimdi olduğu mevkidii bitiriyor :D çıkmış birde fedakarlıktan bahsediyor :D
Ülkemizde en son konuşması gereken insanlar hep ilk konuşmayı deniyor yazık
federasyonu Türk ler yönetmeli
şikeye ne ceza verdiniz demirören..? temizlige önce t f f den başlanmalı. malesef ki biz artık türk spor sever olarak şöyle biliyorduk (T.F.F.)türkiye futbol federasyonu türkiyenin futboluna yön verecek yokarı dogru tırmandıracak yeniliklere açılacagız.böyle biliyorduk ama malesef bizim t f f miz suçluyu aklama merkezi oldu şikemi yok canım kapatın.cezamı üstünü örtün gitsin şeref tribününde olmayacak terbiyesizlikler ben görmedim yani dünya futbolunun en kötü t f f si.siz ne anlatırsan anlatın futbol sever her şeyi biliyor görüyor şikemi evet sonuna kadar var.malesef artık futbol seyredilmiyr
futbolcuların ne zaman arkasında oldunuz
sana parandan başka hiçbir saygı duyulmuyor..doğru birşey yaptığını asla duymadım...dua et paran var yoksa sen bu davranışlarınla çayocağı şamaroğlanı olurdun...
yönetim istifa diycemm ama sizler bunu bağlılık algılarsınız..
şikeyi aklamak icin fenevbahcemiz dedin oraya atandın bjknin içine ettin kulubu iflas ettirdin kendine borçlandırdın senin gibi iş bilmeze tff başkanlıgı verdi bu devlet sen şopar hiç bir şeyi beceremeyen adamsın siyasetin sayesinde babanın yalakalıgı sayesinde oradasın evetciymiş falanmış evetci diye gidip adamamı saldırması lazım olmadı o adam senın gazetende calışıyor birde bırakın bu işleri şimdi yalakalıgınız yüzünden dünyaya rezil ettiniz ülkeyi bjk den hesabı kapattınmı şampiyonluktan gelen paraların ne kadarını cebe indirdin tüpçü
Bu sene senin üçkâğıtçı dolandırıcı ve vergi hırsızı sahtekar fetöcü iğrenç takımına 2 kere koduk. Pu hahahahahaaa. Acın devam ediyorsa gel pansuman yaparız. Keh keh.
nakle gelir yayın rakamı yükselecek mi zannediyorsun , tribüne taraftar gitmiyor... maç kanalların yayınlayan tv ler adeta abone olunması için yalvarıyor . play statione alın, online oynayın zevki bundan bin bisli .. en azından adaletsizlik yok.
Arda evet dedi diye linç ediliyor diye beyanatı var niye yazmıyorsunuz. Komünistler basın özgürşüğünüzümü kısıtladı.
Ulan hep bir madur edebiyati. Biride cikip evet arkadas biz bu türk futbol u nu iyi yönetemedik demiyor.
Adam halen naklen yayın geliri diyor ya resmen yakında her şey para para para der. çünkü paranın üzerine düşüyor sadece
sen terim arda burak selçuk emre belezoğlu volkan demirel sayamadığım daha bi kaç kalitesiz futbolcu türk futbolundan uzaklaşmadığı sürece türk futbolundan bişey olmaz
ya sen geldin spekülasyonlar arttı cezaları az buluyırmuş yapamadınız başakşehiri şampiyon şimdi çık az buluyorum de beşiktaşı batırdın şimdi daha büyüğü ne baban nede sen adam olmazssınız
ulan iki lafından biri 15 temmuz darbesi.. Şu güzelim sporun içinede siyaseti soktunuz ya.. allah sizi nasıl biliyosu öyle yapsın..!
ama kimse ‘Söz konusu Ay-Yıldızsa gerisi teferruat’ demedi.Ne demek bu?
Saffet sancaklı'nın dediği gibi Türk futbolu oyuncak değildir Yalı çocugundan kurtulmalıdır
arda dünya markası takımında yedek ve gönderiliyor.
70 KÜSÜR MİLYON İNSANIN YAŞADIĞI BİR ÜLKEDE ÇOK ENDER BİR FUTBOLCU YETİŞMİŞ. KENDİNİ TÜM DÜNYAYA KANITLAMIŞKİ BARKADA OYNUYOR.ÜLKEMİZDE BASIN VE KALEMŞÖRLERİ YABANCI ÜLKELERE ŞİRİN GÖZÜKMEK ADINA NASIL HER FIRSATTA HÜKÜMETE SALDIRIYORSA, AYNI ZİHNİYET ÖZBE ÖZ TÜRK ÇOCUĞU VATANPERVER EVLADIMIZ ARDA TURAN'A SALDIRIYOR. İNŞALLAH KENDİ KAZDIKLARI KUYUYA KENDİLERİ DÜŞERLER.İNŞALLAH DAHA ÇOK ARDALAR YETİŞSİNKİ ÜLKEMİZ FUTBOLDA SÖZ SAHİBİ OLSUN.BU ÇOCUKLARI AKBABALARIN BU KADAR KOLAY HARCAMASINA İZİN VERMEYELİM.
@lc65 yazdıklarına bire bir katılıyorum hislerime tercuman olmuşsun
YETER LAN MİLLETİ UYUTUP DURMAYIN ARDA YANLIŞ YAPMIŞMIŞ HADİ CANIM O YANLIŞ YAPAR BU YANLIŞ YAPAR TFF BAŞKANI HİÇ YANLIŞ YAPMAZ FATİH TERİM YANLIŞ YAPMAZ ÇÜNKİ BUNLAR DANIŞIKLI DÖVÜŞÇÜLER DEFOLUP GİT ARTIK ŞU TÜRK FUTBOLUNU RAHAT BIRAKIN SEN VE YARDAKÇILARIN TOPTAN BIRAKIN GÖREVİ ÜLKE RAHATLASIN TEK YANLIŞ YAPAN VAR ODA SENİN GİBİ CEPÇİLER MENFEATÇİLER ARDA BU ÜLKENİN EN KALİTELİ OYUNCUSUDUR VE BARSELENO GİBİ BİR DEVİN OYUNCUSU ÖNCE SİZ OYNATMASINI BİLİN ARDAYI YEDİRTMEYİZ YAMYAMLARA BIRAKIN ÇOÇUĞUN YAKASINI
daha yalakalık yapıyorlar ya ruhsuz bir top çu ya yaa bu yaşananlardan sonra bırakın adam yerine koyupta adını dahi zikretmeyin yaa pişman değilmiş vatandaş ben istediğimi yaparım siz bana mecbursunuz diyor açıkça
Allah senin belani versin tup kafa hangi adaletten hangi profesyonellikten bahsediyorsun
HİÇBİR BAŞARISI OLMAYAN FEDERASYONUN BAŞINDAKİ BU ZAT, KOLTUĞU NE KADAR DAHA İŞGAL ETMEYE DEVAM EDECEK...
valla seni tff başkanı olarak gördükçe futboldan soğudum sen bir dayatma başkansın.
Kşke Taisca ,Volkan Babacana Q7 atılmadığı zamanda açıklasaydın ozaman saygıyı hak ederdin köprü geçildikten sonra boş konuşmuş olursun
1.Sen kal, başarısız Terimi ve Küfurbaz Arda yı Milli takimdan sil. 2.Yada üçünüz birden lütfen gidin. ÜÇ MAYMUNU OYNAMAKTAN BIKMADINIZ.Sizin yuzunuzden MİLLİ TAKIMDAN sogudum.YETER ARTIK.
bir anket yapılsa acaba kaç kişi sana oy verir ama bu ülkede bunu bildikleri için işine gelmeyen işlerde anket yapmazlar misal suriyelilere vatandaşlık verilsin mi desen yüzde 90 hayır der bu ülkede
yuh bu futbola kötü yön veren para noyok çıkarcı ses çıkarmayan tüm yöneticiler bir arada 10 senedir çekirdek çıtlatım keyf çatıyonuz tabi para çok olunca milletle dalga geçin
Diğer Haberler