Yıllardır uygulanan yemek alışkanlığımızdı: Balık ile rokayı birlikte tüketmeyin!

Hep yoğurt ile balık tüketimini konuştuk bugüne kadar. Peki ya rokayla balık yemenin zararlı olduğunu düşündünüz mü hiç?

Yıllardır uygulanan yemek alışkanlığımızdı: Balık ile rokayı birlikte tüketmeyin!

Omega 3 bakımından son derece zengin olan balık, şüphesiz lezzet bakımından da oldukça üstün. İster kızartalım, ister ızgara yapalım istersek de fırınlayalım, her biri gerçekten ayrı ayrı sevilesi.

firinda-hamsi-tava

Görsel kaynak

Yıllarca konuşup durduğumuz konu; balık ile birlikte süt ve süt ürünleri tüketmekti. Ama şimdiki bahsedeceğimiz şey yoğurt konusunu arkada bırakacak gibi. Balığın yanına en çok yakıştırdığımız yeşillik roka.

640x360_1f34f519-3b85-4cc8-906f-664a3b64f21f

Hemen hemen her evde rokayla birlikte servis edilen balık, aslında yoğurttan çok daha tehlikeli.

palamut-izgara2

Balıkla beraber tüketilen roka, kalsiyum emilimini en aza indiriyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Kamuran Diğdem Özkahya, rokada bulunan yüksek demirin balıkla beraber tüketildiğinde kalsiyumu emdiğini söylüyor.

m_cevizli-roka-salatasi-tarifi-nedir

Özellikle de belirtiliyor, küçük kılçıklı balıklarla birlikte roka veya roka salatası tüketmeyin.

ÇİNEKOP

Yoğurt meselesine gelince de uzmanlar ekliyor: Taze balıkların yanında veya aynı gün içerisinde yoğurt veya süt ürünleri tüketmek bir tehlike yaratmıyor.

int-new-front-img22

Balığı belirtilen bu standartla göre tükettiğinizde ise faydaları saymakla bitmiyor:

Thai-Chili-Glazed-Salmon-1-1024x699-1-1024x699

Beyin fonksiyonlarını geliştirir ve alzheimer riskini en aza indirir.

Yüksek oranda Omega 3 kaynağı içerir.

Kan basıncını düşürür ve kalp ritmini düzenler.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Gelişim çağındaki çocukların balık yemesi son derece önemlidir çünkü gelişime katkı sağlar.

Küçük balıklar, büyük balıklara oranla daha az ağır metal içerir. Bu sebeple küçük balık tüketmeniz tavsiye edilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
valla bugüne kadar ölmedim bu saatten sonra da ölmem. zaten doktorların her dediğini yapmaya kalkarsak öldük demektir. her kafadan bir ses çıkıyor
yahu ben bol sarımsak ve yoğurtlu; Taratorsuz balık yemem!Çipura'yı da;bol roka ve kırmızı halka soğansız yemem!!! atın ölümü arpadan olsun ne diyelim ki şu ana kadar birşey olmadı
hiç bir şey olmaz. devamm
goldkh kesinlikle katııyorum Türkiye'de tüketimi az olan sebze ve meyveler hep karalanıyor
En lezzetli balık pişirme yöntemi, kızgın yağlı tavada suyun da olması. Sulu kızgın yağ, balık piştikçe aynı zamanda her tarafa sıçrayacaktır ama lezzeti inanılmaz! Bu lezzeti yakalamak için dışarıda bir arazide pişirmeli balıkları.
Hacı Balçova termalbtesiskerinde bende yaparım senin dediğini ama önemli olan ordaki Norveçli kaplıca müdavimlerini bizim balıklara alıştırmalısın!Konağa yada inciraltı;kendin pişir kendin ye Restaurantlarına götür!Somondan başka balık bilmiyorlar:)))Al Ege Çipurasını ohhhhhh anlattığın gibi çıstak yağ üzeri su ekle
DOKTOR SİGARA İÇMEYİN DER KENDİ İÇER. DEDEM ESKİDEN KUYRUK YAĞINI EKMEĞE SÜRERDİ ŞİMDİKİLER NE YAĞ NEDE DEDE.
AHHHAHHHAHHHAAAAAAAA
BİZ TÜRKÜZ BİZE BİŞEY OLMAZ :)
Ne uzmanmış bunlar şşaaaaaaaaaaah.şimdi mi geldiki akıllarına balıkla rokanın yenmeyeceği,siz uzmanlığınızı başka yerde deneyin biz gene balıkla rokayı yemeyi devammmmmmmmmm.
bir kere balıkla ne alaka süt yoğurt kahvaltımı ediyoruz.buda mide çöp tenekesi değilya balık soğan yeşil salata mis üstünede fıstıklı helva yada tahin pekmez daha ne olsun.aah bide balıkla acılı turşu suyu turşu Allahımıza binlerce şükür.öyle karışık yemekler bir arada yenmez.köftenin üstüne kaşar yiyorlar.herkes yiyemez.benim midem bulanır.köfte ayrı,kaşar kahvaltıda mesela
Arkadaşlar ister inanın ister inanmayın roka ölümden başka yol açmıyor bakın googlede rokadan ölenlerin sayısına
Diğer Haberler