Yumurtayı buzdolabı kapağında saklamayın! Çünkü...

Kahvaltı sofrasında olmadığında eksikliğini duyduğumuz besin maddelerinden olan yumurtayı buzdolabında saklamayın. Besin değerini korumak ve daha uzun süre muhafaza etmek istiyorsanız bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir!

Yumurtayı buzdolabı kapağında saklamayın! Çünkü...

Yumurta yemeyi çoğu kişi sever. Omletten, rafadana birçok farklı şekilde pişirilen ayrıca birçok yemeğin olmazsa olmazı yumurtayı genellikle çoğumuz aynı şekilde saklarız. Birçok buzdolabında bulunan ve kapak kısmında özel olarak yapılan bölmelere yerleştirir böylece uygun saklama yöntemini kullandığımızı düşünürüz.

Üstelik bu bölmelerde kırılma ihtimalleri de azalır. Ama yanılıyorsunuz. Yumurtayı buzdolabı kapağında saklamak, sandığınızın aksine doğru değil ve birçok sağlık sorununa neden olabilir.

Isı değişimleri sık yaşanır

Yumurtayı buzdolabında kapağında saklamak uzmanlara göre en kötü saklama şeklidir. Yumurtayı buzdolabında değil ama serin ve kuru bir yerde saklamak gerekir. Çünkü buzdolabı kapakları buzdolabındaki en sıcak bölgedir ve kapağı her açtığınızda yumurtalar farklı ısıya maruz kalır. Bu değişim de yumurtaların yapısını bozar, onları sağlık açısından uygunsuz hale getirir. Oysa ki, aynı ısıda serin ve kuru bir yerde saklamak yumurtaların daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.

İngiliz ev ve yaşam dergisi Good Housekeeping'in tüketici editörü Sara Benwell, yumurtayı buzdolabı kapağında saklamanın bir alışkanlık olduğunu ve bunun kötü sonuçlar doğurabileceğini belirterek, “Buzdolabı kapağı bu teknolojik cihazın en sıcak parçası. Ayrıca ısı değişimlerinin de en çok yaşandığı nokta orası” dedi.

Buzdolabı olabilir ama kapakta değil

Uzmanlara göre, yumurtaları buzdolabında saklamak istiyorsanız, onları kapıdaki bölmede değil iç kısımdaki raflarda ve doğrudan kendi kağıt kutularında muhafaza etmelisiniz.

Böylece, yumurtadaki salmonella bakterisinin buzdolabındaki diğer yiyecek ve içeceklere geçmesini engellemiş olacak, aynı zamanda kutunun üzerinde yazan son kullanma tarihini her zaman rahatça kontrol edebileceksiniz.

Ayrıca buzdolabında farklı yiyecekler olduğu için bunların kokularının birbirine karışma ihtimali vardır. Bu karton kutular buzdolabındaki diğer yiyeceklerin kokusunun yumurtalara geçmesini de önlemiş olur.

Yumurtaları yıkamayın

Bu arada, yumurtaları buzdolabında saklamadan önce onları sakın yıkamayın, kirli olmaları canınızı sıkmasın. Yumurtaların üzerinde onları koruyucu bir tabaka bulunur ve yıkadığınızda bu tabaka yok olabilir. Bu nedenle yumurtaları aldığınız gibi buzdolabına koymalı, kullanmadan hemen önce yıkamayı tercih etmelisiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
Ozaman Uzmanlar buzdolabı yapanlara anlatsın onlarda uygun yere yapsın yumurta bölümünü.
o zaman neden buzdolaplarında yumurtalıkları kapaklara yapmışlar. içkısma yapsalarmış yaa.. eskiköye yeni adet.
bu kadar çabuk uyardığınız için teşekkür ederiz
Trajik vaka bende şöyle söyleyim de bana da uzman desinler o zaman :))) Devlet vergideki yumurtladığını vatandaşa dağıtsında onu yiyelim en azından organik bari :))
asssiiii........
good
Yetişemiyorum artık neye dikkat edeceğime
BİLDİĞİMDEN ŞAŞMAM 40 YILDAN FAZLADIR YUMURTANIN YERİ DOLAPDA ORASIDIR BU SAATDEN SONRADA ESKİ KÖYE YENİ ADET GETİREMEM SORUNDA YAŞAMADIK HİÇ İŞİMİZ OLMAZ YAPAN YAPSIN BOŞ ÇOK BİLDİKLERİNİ SANANLAR ESKİDEN TEL DOLABI VARDI BUZ DOLABIMI VARDI HAHAHA OZAMANLARDA DESEYDİNİZ YAAA YEMEKLER BOZULACAK DİYEEE HAHAHAHAHAHAHAHAHA
Buzdolabında veya kapağında saklamayın. Oda sıcaklığında muhafaza edin, yazın mümkünse balkonda güneş altında bırakın ki yumurta 1 günde bozulsun ve siz yenisini almak zorunda kalın. Böylece ülke ekonomisine katkınız olsun.
ya millet artık yumurtayı zor alıyor siz neden bahsediyorsunuz!!!
Önerim; tavuklar izolasyonlu yumurta yumurtlasalar sorun kökten çözülür ! Nasıl içi boş yayınlar bunlar anlamak mümkün değil ! Her şey bitti , kapak açıldığında ortam ısısı değişen yumurtaların problemi kaldı !
can alıcı açıklamayı yapıyorum yumurtaları yıkamayın diyor lan ne yıkaması adamlar asitle temizlyor üzerindeki boklar temizlensin diye
her yazılana inanacak ta değiliz kardeş sen öyle yap ben anama o yumurtaları yıkamadan buz dolabına koy dersem hiç iyi olmaz...
o zaman buzdolabına neden yumurtalık yapmışlar.
Diğer Haberler