Zeytin alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar

Kahvaltı sofrasının olmazsa olmazı zeytinin her çeşidini yemeye bayılıyoruz. Ancak özellikle siyah zeytini işleme yöntemleri zaman zaman sağlık açısından tehlike yaratabilir.

Zeytin alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar

Gıda Mühendisi Nermin Özge Bilge, zeytin işleme yöntemleri arasında kostik (sodyum hidroksit) kullanımının yasal olduğunu ancak bilinçsiz kullanımının insan sağlığını tehdit ettiğini belirtti. Bilge, "Kostik yerine tuzlu su ve asitli suda bekleterek aynı işlem yapılabiliyor" dedi.

Sofralık siyah zeytinin işleme yöntemleri arasında yer alan kostik kullanımı yasal olsa da usulüne uygun olmayan kullanımda üründeki kalıntıların, sağlık açısından tehlike yarattığı belirtildi.

Konuyla ilgili görüş bildiren Gıda Mühendisi Nermin Özge Bilge, zeytinin yapım aşamasında üründeki acı tadın giderilmesinde kostik maddesinin kullanıldığını belirterek, "Kostik zeytindeki acılığı gidermek amacıyla kullanılmakta. Kostik kullanımının yasal olarak kabulü var. Kullanımı serbest bir ürün. Ama burada önemli olan kullanılan miktarı, ne ölçüde kullanıldığı ve hangi aşamalardan geçirildiğidir. Kostik kullanımı yasal olsa da sonrasında iyi yıkanmadığında, sağlık için tehlikeli bir hale geliyor. Zeytinin acılığının daha çabuk giderilmesi için kullanılan kostiğe alternatif ürünler de bulunuyor. Kostik yerine tuzlu su ve asitli suda bekleterek aynı işlem yapılabiliyor" dedi.

MERDİVEN ALTI ÜRETİMDEN UZAK DURULMALI
Tüketicilere büyük bir iş düştüğünü vurgulayan Bilge şunları kaydetti: "Tüketiciler mutlaka üretim izin belgesi olan ve bakanlık denetiminden geçmiş, fabrikalarda gıda mühendisleri denetiminde üretilen ürünlerden yana tercihlerini yapmalılar. Merdiven altı denilen bilinmeyen yerlerden ürün almamaları gerekmektedir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Zeytin çekirdeği hiçbir zaman siyah olmaz. Siyah zeytin alırken de çekirdeğine bakın. Koyu yeşil veya yeşilimsi ise güvenli olarak salamura edildiğini göstermektedir. Diğerlerinde demir tozu dahi kullanılmaktadır. Aklınızda bulunsun lütfen.
@aktassa meslektaş arkadaşım güzel bir açıklama yapmış. Peki sana birsey soracağım. Siyah zeytini ocak sonu veya şubat başı topladim. Zeytin dalında simsiyah doğal olarak içindeki pigmentler sayesinde çekirdeği de koyu siyah olacak. Bu ürün natürel olarak işlendiğinde renk aynı kalacak hatta oksidasyon yoluyla daha kararacak. Ben bu ürünü daha sonra son tüketiciye saticam. Yiyecek, bakacak çekirdeğine. Aaa bu simsiyah bu boyalı diyecek. Sizin gibi Bilgisiz insanlar bu şekilde üstün körü yorum yapacak. Ve ürünü kotuleyecek. Onun için bilmediğiniz şeyleri bırakın bilenler konuşsun.
Ve diğer insanların kafasını karıştırmayın bakın kendi işinize.
GEMLİKDE ZEYTİNCİLER ZEYTİNİ TOPLAR DEPOLAR DEPADA ÜZERLERİNE İRİ TUZ ATARLAR BİR YIL BEKLER ACI SUYU ÇIKAR
Zeytin alırken çekirdeğine bakınız. Siyahsa boyalıdır.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler