168 yıllık lezzet! Gelen unutamıyor...

Isparta'da 168 yıl önce derme çatma dükkanda hizmet vermeye başlayan kebapçı, vazgeçilmez lezzet durakları arasında yer alıyor. Toroslar'da yetiştirilen kuzu ve oğlakların kaburga kemiklerinden yapılan Isparta kebabı müşterilere servis ediliyor. Hüseyin Açıkalın, 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ne zaman Isparta'ya gelse mutlaka kebap yediğini belirterek, "Şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan için de her gelişinde mutlaka kebap hazırlamışızdır" dedi.

168 yıllık lezzet! Gelen unutamıyor...

Kentte 4 sinili yer sofrasının sığdığı küçücük dükkandan 'Isparta kebabı'nı bugüne taşıyan Kebapçı Kadir, 168 yaşında. İlk başta 'Hafız Hoca' lakaplı Hafız Açıkalın, ardından 'Siyasi Osman' lakaplı Osman Açıkalın tarafından işletilen dükkan, bugünkü adını Hüseyin Açıkalın'ın babası Kadir Açıkalın'dan aldı. Bu isimle markalaşan ve 'Kebapçı Kadir' adıyla tescillenen işletme, şu anda ailenin dördüncü kuşağı olan Hüseyin Açıkalın tarafından işletiliyor. Kebapçı Kadir'in Isparta Valiliği Hükümet Konağı arkasındaki Kebapçılar Arastası'nda yıllarca hizmet verdiği dükkan, 1996 yılında kentsel dönüşüm nedeniyle yıkıldı. Kebapçı Kadir, o günden sonra aynı yerde daha modern tesisle hizmet vermeye başladı.

1

İşletmeci Hüseyin Açıkalın, 1851 yılında babası Kadir Açıkalın'ın dedesi Hafız Açıkalın ile o dönemler İplikçi Camii yanında küçük bir kasap dükkanı işlettiğini, ardından kepenkli, derme çatma dükkanda fırın yaparak kebap satmaya başladığını söyledi. Bugünkü işletmenin temellerinin böyle atıldığını anlatan Hüseyin Açıkalın, Isparta kebabının diğer kebaplardan çok daha lezzetli olduğu iddiasında bulundu.

Kolesterolü en düşük kebap

2

Hüseyin Açıkalın, tamamen kuzu ve oğlakların kaburga kısımlarından taş fırında özel olarak pişirdikleri Isparta kebabının kolesterolü en düşük kebap olarak bilindiğini söyledi. 2 saat boyunca kurutulmuş meşe odunu alevinde 1 saat korda pişirilen etlerin, içinde su bulunan tavalara bir demir şiş yardımıyla asıldığını ve etin zararlı yağlarının tamamen eriyerek, buharlaşması sonucu ete hem lezzet kattığını hem de zararlı yağların yok olduğunu anlatan Hüseyin Açıkalın, "Herkes çekinmeden yiyebilir" dedi...

3

"Ne zaman Isparta'ya gelse mutlaka kebap yerdi"

Merhum 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de Isparta kebabını çok sevdiğini belirten Hüseyin Açıkalın, "Merhum Cumhurbaşkanımızı rahmetle yâd ediyoruz. Ne zaman Isparta'ya gelse mutlaka kebap yerdi. Gelemediği zamanlarda da mutlaka her hafta Ankara'ya gönderdiğimiz oldu. Şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan için de her gelişinde mutlaka kebap hazırlamışızdır" diye konuştu.

Herkesin mutlaka Isparta kebabını tatması gerektiğini kaydeden Hüseyin Açıkalın, "Eyvah eyvah demesinler, bu kebabı yesinler" ifadesini kullandı.

Nasıl yapılıyor?

Isparta kebabı, Toros dağlarında kekikle beslenen kuzu ve oğlakların kaburgasından yapılıyor. Kaburgalar pişirilmeden önce dolaplarda dinlendiriliyor. Fırın sabah erken saatlerde özel kurutulmuş meşe odunları ile yakılarak ısıtılıyor. Fırına atılacak kaburgalar fırının içinde bulunan tavalara bir şiş yardımı ile dik yerleştiriliyor. Sıcak fırında kaburgalardan akan yağlar, içinde su dolu tavaya akıyor ve su kaynadıkça bu yağlar buharlaşmaya başlıyor. 2 saat boyunca odun atılan fırın daha sonra kendi halinde bırakılıyor ve 1 saat süresince de kor ateşte kalıyor. Gün boyu sıcaklığını muhafaza eden fırından siparişe göre kaburga çıkarılıyor ve bakır tabaklar içerisinde müşteriye servis ediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
biz yiyemiyoruz, a parti b parti farketmiyor hepsi hapır hupur yiyor, meclisde karakovan balı 5 kuruşa her millet vekiline veriliyor. dışarda her esnaf yandaşını besliyor. ohh ye babam ye. benim evimdeki yemeklerdeki az olan eti ben çocuğumun tabağına koyuyorum. çocuğumuz az da olsa yesin diye.
AL KEBAB.BAKINIZ SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ DİNE KARŞI OLDUĞU HALDE BİLE,İÇKİ İÇENLERİN SAĞLIĞINI DÜŞÜNÜYOR TÜRKİYEMİZDE...ADAMLAR SAĞLIKLI ALKOL İÇSİNLER DİYE. BEYLER GERÇEK İNSANLIK BURADA GİZLİ İŞTE. VATANDAŞININ SAĞLIĞINA VERİLEN ÖNEM DAHA NASIL OLMALI BİR ÜLKEDE ARTIK. BAKINIZ ESKİ TÜRKİYEDE HASTALARI KAPIDAN KOVUYORDU HASTANELERİMİZ. REHİN ALINAN 10 BİNLERCE HASTA VARDI,BIÇAK PARASI ALINMADAN AMELİYAT YOKTU ÜLKEDE.YAHU KADINCAĞIZLAR HASTANE KAPISINDA DOĞUM YAPIYORLARDI İÇERİ ALINMADIĞI İÇİN. 50 VALİ DEDİM,50 EMNİYET MDÜRÜ DEDİM HALA SES YOK DİKKAT. 2.DARBE DEDİK AKLI SELİME.İMZA OZAYDİN65..
beyim sen inceden sıyırmışsın.
@ozaydin65 İçki içenlerin sağlığını çok düşünüyorsa cumhurbaşkanın; yasaklasın sigarayı içkiyi ülkeye sokmasın, ülkede üretilmesin içki sigara. onun derdi vergi almak, insanların sağlığını felan düşündüğü yok. makarnacı toto loto seni, makarna yemekten beyin sıvısı kurumuş garibimin.
@ozaydin65 öyleydi işte ecevit şimdi mezarında kavruluyodur ins
@ozaydin65 ne içtiysen ondan bi kaç şişede daha iç gebr orda kal.
o kadar et seven biriyim yalnız görünüşü iğrenç.
@karacahil64 tanrının nimetlerinin hepsi iğrenç zaten
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler