2016 Baharının İlk Ekinoksu: Canlı Canlı 2016 Baharının Gelişini İzliyoruz!

2016 Baharının İlk Ekinoksu: Canlı Canlı 2016 Baharının Gelişini İzliyoruz!

Ekinoks Neydi?

Ekinoks'u en basit biçimde; Güneş ışınlarının Ekvator'a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an olarak tanımlayabiliriz. Halk arasında ise gün-tün eşitliği, gece-gündüz eşitliği veya ılım olarak da bilinir.

Yani kısaca; gündüz ve gecenin eşit olması durumudur. Yılda sadece 2 kere olur. Bunların birine Sonbahar Ekinoksu diğerine ise İlkbahar Ekinoksu denir.

Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°'lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de gündüzler, gecelerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre'de ise tam tersi bir durum söz konusudur.

2016 Ekinoksu Gün ve Saati

Bu seneki bahar ekinoksu (lokal farklılıkları göz önüne alırsak) 19 mart cumartesi ve 20 mart pazar günü gerçekleşecek.

9:30 Cumartesi, 19 Mart 2016
10:30 Cumartesi, 19 Mart 2016
11:30 Cumartesi, 19 Mart 2016
12:30 Pazar 19 Mart 2016 (A.M.)
04:30 Pazar 20 Mart 2016 (Evrensel)

Peki "Bahar" Ne Zaman Başlıyor?

Astronomik verilerine göre konuşursak; yarım kürelerdeki saat farklarına takılmadan aynı anda gerçekleşecek olan (19-20 Mart) baharın başlangıcı bu sene anlık olarak hemen altta verdiğimiz Youtube linkinden (üstelik canlı) takip edilebilecek.

(Resmi olarak bahar 1 martta başlar, bu süreç 30 marta kadar devam eder, Bunun olması takvimsel kolaylık sağlamasından dolayıdır)

Ayrıca ek not olarak belirtmemiz gereken çok özel bir durum var. Bu sene yaşayan insanlar topluluğu olarak, şu ana kadarki en erken bahar başlangıcını yaşayacağız!An be an bu olaya şahit olmak için tek yapmanız gereken aşağıdaki Youtube hesabını takip etmek!

The Old Farmer’s Almanac sayesinde bu müthiş doğa olayını an be an izlemek nasıl olurdu peki? Kesinlikle harika!

Takip etmek isteyenleri yukarı alırken biz de biraz Ekinoksun etkilerini konuşalım.

İlkbahar başladığında neler olur?

Doğaya etkisi muazzamdır... Solucanlar topraktan dışarı çıkar, kuşlar gün ışığının artması sayesinde daha çok öterler. Ağaçlar, otlar, çalılar daha fazla güneş ışığı aldıkları için hızlı büyürler. Kısa bir süre içinde etrafımız "yemyeşil" olacak, hazırlanın...

Ayrıca; bahçesi olanlar hemen üstü başı değiştirsin, tohumlama ve ekim için en uygun zaman bu zamandır.

Olayın güzelliğine şahit olmak, güneşin ve dünyanın adeta dans edercesine yer değiştirişini izlemek istiyorsanız astronom Bob Berman'ın yayınına mutlaka, ara ara göz atın.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler