30 yaşından sonra bol bol yenmeli: Yaşlanmayı yavaşlatan tarif

Yaşın ilerlemesiyle beraber, vücutta kolajen miktarı da azalır. Vücuttaki bağ dokusu hücrelerinin oluşturduğu bu proteinin eksikliği sonucunda kırışıklıklar oluşmaya başlar. İşte bu noktada yaşlanmayı yavaşlatan, kolajen bakımından güçlü besinlere yönelebilirsiniz. Bu durum için oldukça etkili besin ise chiadır.

30 yaşından sonra bol bol yenmeli: Yaşlanmayı yavaşlatan tarif

Chia tohumları, cilt hücrelerinin gençleşmesini sağlar. Omega-3 yağ asitleri yönünden zengin olan chia tohumları, cildin pürüzsüzlüğünü korumaya yardımcı olur. Bu şifalı tohumlar Hindistan cevizi ile birleşince vücudu serbest radikallere karşı korur.

HİNDİSTAN CEVİZLİ CHİA SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Bir bardak Hindistan cevizi suyu
Bir yemek kaşığı chia tohumu
Bir tatlı kaşığı bal

Geniş bir kabın içinde Hindistan cevizini ve chia tohumlarını karıştırın. Karışımı yaklaşık yarım saat dinlendirin. Bu aşamada chia tohumları şişmeye başlayacaktır. Yarım saat sonra içine balı da ekleyerek tüketebilirsiniz. Haftada 3 kez bu karışımı tüketerek yaşlanmaya meydan okuyabilirsiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
Kelle paça için, kemik suyuyla yapılmış yemekler yiyin için. En çok kolojen onlarda. Hem eklemleriniz sağlam olur, hem kemikleriniz hem cildiniz güzel olur.
İyi güzelde,Hangi araştırma merkezinde yaşlanmayı geciktirdiği ispat edilmiş.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler