9 Milyon yıllık yeni keşif! Saklıkapı ve Kara Leylek kanyonları hayran bıraktı

Elazığ’da 9 milyon yıl öncesine ait olduğu belirlenen Dünya’nın en yeni keşfi Saklıkapı ve Karaleylek kanyonları tüm ayrıntılarıyla görüntülendi. Görüntüler, eşsiz güzelliği gözler önüne serdi.

Keban ile Baskil ilçesi arasında Karakaya ile Keban Barajı’nın bağlantı kolu olan bölgede bu yıl yöre sakinlerinin Vali Çetin Oktay Kaldırım’a aktarmasıyla iki kanyon keşfedildi. Vali Kaldırım’ın birkaç defa ziyaret ettiği kanyonlardan birine Saklıkapı, diğerine ise bölgede yaşayan Kara Leyleklerin ismi verildi. Turizme kazandırılması için çalışmalar yürütülen Saklıkapı ve Kara Leylek kanyonlarının güzelliği tüm ayrıntılarıyla havadan ve içerisinden görüntülendi.

Keban ilçesinden tekne ile ortalama 40 dakikada Saklıkapı kanyonuna, 50 dakika da ise Karaleylek kanyonuna ulaşım sağlanabiliyor. İlk olarak ulaşılan Saklıkapı kanyonu yaklaşık 4,5 kilometrelik uzunluğu ile dikkat çekiyor. Kanyonun ilk 1 kilometrelik kısmının ardından açık alana ulaşılırken, 20 metre ilerisinde ikinci kısım başlıyor. İkinci kısım da belirli bir süre daralan bölgelerden geçildikten sonra yolu kapatan devasa bir kaya halat yardımıyla geçiliyor, ardından muhteşem bir vadi karşınıza çıkıyor. Yeri geldiğinde bir insan geçecek kadar daralan kanyon, zaman zaman içerisinde büyüyen ve ayrı bir görsel şölen sunan ağaçlar dikkat çekiyor. Kanyonun ucu ise bölgedeki yerleşim yerlerine kadar çıkıyor.

Saklıkapı kanyonundan tekne ile 10 dakika uzaklıkta yer alan Karaleylek kanyonunun görselliği ise ayrı bir keyif veriyor. Tekne ile gezilebilen kanyon da Kara Leyleklerin yuvaları görülürken, aşağıya doğru büyüyen küçük ağaçlar dikkat çekiyor. Tepesinde doğal çökme sonucu oluşan delik ise kuş bakışı kalbi andırıyor.

Bölgeyi bilenlerin zaman zaman geldiği kanyon şimdi turizme tamamen kazandırılmak için başlatılan çalışmaların kısa süre içinde sonuçlanmasını bekliyor.

Öte yandan bazı girişimcilerin yoğun talep nedeniyle önümüzdeki haftalarda kanyonlara tekne turu planladığı öğrenildi. (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
geçmişteki terörist yuvalarıdır kesin..
@me_turan KAYALARDAKİ EREZYON,DÜNYANIN 4.500.000 MİLYAR YILLIK AŞAMASINI GÖSTERİYOR.YANI HİÇBİRŞEY OKUS POKUSLA OL DEDİM OLDUNLA OLMADI.BİR GRANİT MERMERE BAKARKEB BİLE O KAYANIN MİLYONLARCA YILDA OLUŞTUĞUNU BİLELİM.DÜNYA DEVALI HARAKET HALINDEDİR ANCAK BU HAREKETİ MİLYALARCA YILA YADIĞINIZDA ZAMAN ÇOK UZUN.HİMALAYALARIN TEPESİNDE İSTRİDYE KABUĞUNUN NE İŞİ OLABİLİR ACABA.SORGULAYIN ARAŞTIRIN,ÖKÜZÜN TRENE BAKTIĞI GİBİ BAKMAYIN.
@nux33 Kimse neyin nasıl oluştuğunu Bilemez sadece öngörüler ve bilimsel yaklaşımlar ile bu iddialar ortaya konur.insanların tabiatın bütün canlıların evrenin nasıl oluştuğunu bilemeyiz.Ben yaradan yok diyemem kanıtı yok ama var da diyemem onunda kanıtı yok.Kısacası ben agnostik felsefeye inanırım ....
teröristler den arindirilinca bunlar cikiyor tabi piyasaya
keban da kaç defa terörist haberi okudun acaba
bizim memleket ne zaman terörden arındırılmış bizim bundan hiç haberimiz yok.
Elazığ da terör hiç barınamamıştır.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler