YURTHABER

Adalet Bakanı Bozdağ AK Parti Şefaatli İlçe Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuştu: (2)

"Varsın bize karşı bir dünya bir araya gelsin. Varsın bize karşı terör örgütleri bir araya gelsin. Kim bir araya gelirse gelsin biz yolumuzdan da dönmeyiz, istikametimizden de dönmeyiz. Millet için koşmaktan da çalışmaktan da asla geri durmayız"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Varsın bize karşı bir dünya bir araya gelsin. Varsın bize karşı terör örgütleri bir araya gelsin. Kim bir araya gelirse gelsin biz yolumuzdan da dönmeyiz, istikametimizden de dönmeyiz. Millet için koşmaktan da çalışmaktan da asla geri durmayız." dedi.

Bozdağ, Yozgat'ın Şefaatli ilçesinde Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda düzenlenen AK Parti Şefaatli İlçe Danışma Meclisi Toplantısı'nda, İstanbul'da başörtülü stajyer öğretmeni okula almayan yöneticiye tepki gösterdi. AK Parti iktidarlarında Türkiye'de pek çok yasakları kaldırdıklarını, başka yasakları da kaldırmaya devam ettiklerini belirten Bozdağ, şunları söyledi:

"Bakın, son günlerde Kayseri'de askeri bir fabrikada biri çıkmış, 'Buraya başörtülü, çember sakallı, pardösülü olanlar giremez.' diye kendince yazı yazıyor. İstanbul'da bir okulda, 'Başörtülü gelen stajyeri bu okula kabul edemeyiz.' diyen bir başkası daha çıkıyor. Ne zaman çıkıyor, AK Parti iktidardayken çıkıyor. Şu cürete bak. Biz yasakları kaldırmışız, 'Hiç kimse eğitim, öğretim hakkından yoksun bırakılamaz.' diyen anayasa hükmüne hayat vermişiz, 'Herkes kanunun önünde eşittir.' ilkesini tam hayata geçirmişiz, 'Herkes her tür kamu hizmetlerine girme hakkına, çalışma ve sözleşme hürriyetine sahipken anayasamıza göre ve görevin gerektirdiği niteliklerden başka çalışmak için hiçbir nitelik aranmaz.' derken birileri kalkıp buradan kendine güç vehmedip anayasayı da yasalarımızı da ayaklar altına alan, tanımayan adımlar atıyor. Şimdi yapıyorlar bunu, Tayyip Bey'in Cumhurbaşkanı olduğu Cumhur İttifakı'nın iktidar olduğu dönemde. Allah muhafaza, bir de bunların imkanı olsa kim bilir neler yapacaklar."

Eğitim ve öğretim hakkının kullanılmasını anayasa ve yasalara aykırı şekilde hiç kimsenin engelleyemeyeceğini vurgulayan Bozdağ, "Kişinin eğitim ve öğretim hakkını kullanmasını, eğitim ve öğretim kurumlarına ve müştemilatına girmesini ve orada kalmasını engellemek bizim ceza kanunumuzda 2 yıldan 3-5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaktadır. Aynı şekilde cebir, tehdit kullanarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir kimsenin inanç, düşünce veya kanaatlerinden kaynaklanan yaşam tarzına ilişkin tercihlerine müdahale eden veya bunları değiştirmeye zorlayan fiilleri yapmak da suçtur. Bunu yapan da bizim hukukumuza göre cezai müeyyideyle karşı karşıya kalır." ifadelerini kullandı.

Hiç kimseye "Sen başını örtüyorsun." diye ayrımcılık yapılamayacağına dikkati çeken Bozdağ, hem kamuda hem özel sektörde bunun nefret ve ayrımcılık suçu oluşturduğunu dile getirdi.

- "20 yıldır iktidardayız, kimsenin yaşam tarzına müdahale etmedik"

AK Parti iktidarları döneminde bu anlayışa asla geçit verilmediğini belirten Bozdağ, konuşmasına şöyle devam etti:

"Başkalarının yaşam tarzına müdahale etmeyi, başkalarının kanaatlerine, inançlarına, düşüncelerine müdahale etmeyi çağdaşlık zannetmek, ilkelliğin buradaki vasfını yok etmez. Bunun çağdaşlıkla alakası yok. İnsanların tercihlerine, inanç hürriyetine, din ve vicdan hürriyetine, çalışma hak ve hürriyetine, eğitim hak ve hürriyetine saygı duymayanların kalkıp 'Biz de özgürlükçüyüz, biz demokratız.' demeleri, kocaman bir yalandır. Madem öyleyse herkesin tercihine uygun yaşam tarzına saygı duyacaksınız. Yıllar yılı AK Parti iktidarlarını, yaşam tarzına müdahaleyle suçlayanlar oldu. Ben hep söylüyorum, milletin sayesinde 20 yıldır biz iktidardayız, kimsenin yaşam tarzına müdahale etmedik, başkalarına da müdahale ettirmedik. Herkes hukuka uyacak, Anayasa ve yasalara uygun davranacak ve ona göre hareket edecek. Aksi takdirde Anayasa ve yasalarımız burada gereği neyse ona göre uygulanır, hayat bulur."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları 22. Toplantısı'nda liderlerle sohbetini yansıtan fotoğrafını hatırlatan Bozdağ, "O fotoğrafta, Türk milletinin göğsünü kabartan bir temsile tahammül edemiyorlar. 'Biden'le görüşecek misiniz?' diye sorana 'O Biden, ben Erdoğan' diyen cesur yürekli bir lideri istemiyorlar. Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin menfaati söz konusu olduğu zaman değil AB'sini, ABD'sini, bir dünyayı karşısına almaktan korkmayan cesur bir lideri ve böyle bir liderle Türkiye'nin yönetilmesini istemiyorlar." dedi.

- "Millet için koşmaktan da çalışmaktan da asla geri durmayız"

Bozdağ, Türkiye'nin 2002 yılında 35 milyar dolar olan ihracatının bugün 260 milyar dolara dayandığını vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Eskiden 35 milyar doların dışındaki 125 milyar dolar AB'ye, ABD'ye gidiyordu. O para şimdi Türkiye'ye geliyor, Türk milletine geliyor. Tayyip Erdoğan ve onun liderliğindeki Türkiye olunca kazanca ortak olan bir Türkiye var. Sömürülen değil, adil ve haklı rekabetle kazanan bir Türkiye var. Kazanan Türkiye'yi ve ona kazandıran kadroları istemiyorlar. Gözünün içine bakıp, 'Terör örgütlerine binlerce tır silah veriyorsunuz, bunu yapmayın.' diyen bir iradeyi istemiyorlar. Daha şimdiden ABD'nin ve AB'nin dümen suyuna girmeye hazır olduklarını bir şekilde ifade eden, onların kuklası olacak birini istiyorlar. Eğer biz milli ve yerli politikalardan vazgeçersek, bu milletin hukukunu her türlü hukukun üstünde tutmaktan vazgeçersek önce biz, sonra milletimiz, sonra devletimiz kaybeder. Biz hep milletin hukukunu her türlü hukukun üstünde tuttuk, tutmaya da devam edeceğiz. Varsın bize karşı bir dünya bir araya gelsin. Varsın bize karşı terör örgütleri bir araya gelsin. Kim bir araya gelirse gelsin biz yolumuzdan da dönmeyiz, istikametimizden de dönmeyiz. Millet için koşmaktan da çalışmaktan da asla geri durmayız."

Konuşmasının ardından Bakan Bozdağ, Şefaatli Belediye Başkanı Müjdat Karaca'yı ziyaret etti.

(Bitti)

Anadolu Ajansı ve İHA tarafından yayınlanan yurt haberleri Mynet.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, sözkonusu ajansların yayınladığı şekliyle mynet sayfalarında yer almaktadır. Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır. Haberle ilgili şikayetleriniz için bize ulaşabilirsiniz

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler