Adana'ya bir günde 5 bin adet yetmiyor

Sadece Adana’da tüketilen ve bu bölgeye özgü yöresel bir yiyecek olan şırdan, genç yaşlı herkesin severek yediği bir yemek.

Adana'ya bir günde 5 bin adet yetmiyor

Adana’ya özgü şırdan ya da geleneksel adıyla şırdan dolması, genellikle akşam saatlerinden sabahın ilk ışıklarına kadar, kentin hemen her köşe başında kurulan tezgahlarda satılır.

Yoğun ilgi nedeniyle diğer illerden Adana’ya her gün 5 bin şırdan gelmesine rağmen, bu sayı kente yetmiyor. Gaziantep, Şanlıurfa, Balıkesir Susurluk, Mardin ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden günlük kesilen 5 bin küçükbaş hayvanın sakatatları, her gün çiğ olarak Adana’ya getiriliyor.

Çevre illerden geliyorlar

Adana Kasaplar Odası Başkanı Murat Saruhan Yağmur, kentteki şırdan yeme kültürü nedeniyle güneydoğu ve çevre illerden gelen şırdanların Adana'da toptancılar tarafından hazırlanıp satıldığını belirtti. Yağmur, “Adana’mıza günlük olarak belirli illerimizden 5 bin şırdan girmektedir. Şırdanlarımız Adana’daki 3 alıcı firma tarafından toplanıyor ve daha sonra temizlenip, içleri doldurulup satıcılara dağıtılıyor. Ancak Adana’ya geçtiğimiz yıllarda günlük 10-15 bin şırdan gelirken bu rakam bu sene 4-5 bin şırdana düştü. Bunun da sebebi hayvan kıtlığı” dedi.

Şırdan Adana’nın şırdanıdır

Yağmur, Adana kebabı ve şalgam suyunun Adana Ticaret Odası (ATO) tarafından tescillendiğini, şırdanın da tescillenmesi gerektiğini söyledi. Murat Saruhan Yağmur, “ATO'nun meslek komitesi vardır elbet. Onlar bu işe el atmazlarsa ben atarım. Gerekli yazışmaları yaptıktan sonra Adana'ya bu şırdanı belgelettiririm. Çünkü şırdan Adana'nın şırdanıdır” diye konuştu.

Şırdan yetmiyor

Adana’da şırdan, yaz-kış tüketiliyor. Genç-yaşlı Adanalılar şırdana yoğun ilgi gösteriyor. Soğuk kış günlerinde bile, vatandaşlar şırdan tezgahlarının önünde kuyruklar oluşturuyor. Adana’da şırdancılık yapan esnaf ise şırdan bulmakta zorluk çektiklerini söylüyor. Hayvan kesimleri az olduğu için bu sıkıntının yaşandığını belirten esnaf, ithalatla bu sorunun çözülebileceğini düşünüyor.

1.5 saat kazanda kaynıyor

Her küçükbaş hayvandan bir şırdan çıkıyor. Daha sonra mezbahanelerde yıkanıp şırdan imalathanelerine geliyor. Burada da aşamalardan geçerek, büyük bir aşamadan geçiyor. İçi doldurulduktan sonra ise, 1 buçuk saat civarında büyük kazanlarda kaynayıp daha sonra müşterilere sunuluyor.

Şırdan nedir?

Şırdan, sadece Adana’da tüketilen tek yemektir. Şekil itibariyle biraz sıra dışı olan şırdan, Adana’nın milli yiyeceği diye adlandırılır. Bu yemeğin asıl adı şırdan dolmasıdır. Şırdan, küçükbaş hayvanın midesinin dört bölümünden biridir. Adana’da kesilen hayvanlar yoğun talebi karşılamadığı için diğer şehirlerden de şırdan getirilir.

Şırdan kokoreç gibi sakatattan yapılan bir yiyecektir. Midenin diğer bölümlerinden ayrılan şırdan temizlendikten sonra limon ve tuz ile aklaştırılır. İçi baharatlı pirinç ile doldurulduktan sonra açık bölümü dikilerek haşlanır. Her köşe başında bulabileceğiniz şırdancılar, Adana’da ağırlıklı olarak Kuruköprü’de yoğunlaşmıştır. Kuruköprü dışında Kenan Evren Bulvarı, Barajyolu gibi mekanlarda lokantalarda bulunabilir. Bazı lokantalar şırdanın toplanıp temizlenmesinden müşterinin önüne gelene kadarki süreci kendisi yapar.

Şırdan dolması hazırlanırken genellikle kuzunun şırdanı tercih edilir. Şırdan, Adana'da, "adana kebap" ve "şalgam" kadar yaygın olan bir yiyecek olmasına rağmen Adana dışında pek bilinmeyen bir yiyecektir.

Yenirken üzerine tuzlu kimyon ve pul biber serpilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 37 yorum
birde çinlilere deriz midesiz diye
ilk bakışta şey sandım...
Fiyatı çok yüksek,ortalama 8 TL'ye satılıyor eskisi gibi sık yiyemiyoruz.
Memleketin herşeyi güzel de, aşırı göç asayişi berkemellikten etti...
Muhteşem bir lezzet, bağımlılık yapıyor. Adeti 8tl ve 1 taneyle de bir şey anlamıyorsunuz min.2 tane yiyorsunuz ama üretim koşullarının devlet tarafından takip edilmesi lazım. Midenin kalın bağırsağa başlangıç kısmı. içerisine pirinç konuluyor, kimyon, limon suyu ve sarı küçük biberlerle yeniliyor.
@haluk01 Bağımlılık yaptığı şeklinde belli zaten de fiyatı pahalıymış.
tuhaf ve berbat, uyduruk bir yemek... yiyenlerde mide olmadığı için hayvanın midesinin bir kısmı yeniyor olsa gerek !
Bu nasıl şekil böyle..! Başka bir şekilde olmuyor mu bu sirdan..!? Bu şekilde yemek hoşlarina gidiyor herhalde.
@h.guncan Noldu kardeş ya niye ürktün bu kadar ki ?
Adanalıyım ama yemiyorum Daha dogrusu yiyemiyorum 1 tanesi almus 8 tl Karnın doyması için 3 tane yemen lazım eder 24 tl birde yanında bişey iç alsana 30 dayadı Malum fakirin memleketi Adana 5 tlk tavuk döner neyimize yetmezki Reklam yapa yapa buda zengin elit kısmın yemegi oldu uçuyor fiyatı Düne kadar fakir yerken her yerde vardı simdi zengin yemeye başladıya bunu 2 katına itelemek için yok yetişmiyor diyip fiyatı ucuruyorlar Allah bu ülkede kimsenin eline Fırsat vermesin çünkü o fırsat kime geçse kimseye acımıyor Sonra Bu ülkenin insanı Dürüstlükten bahseder
biz almayalım kalsın abi..
herkesin damak zevkli ama bir lokma dahi yutamadığım belkide dünyanın en berbar yiyeceği üzülerek yazıyorum büyük hayal kırıklığı
şekli de bayağı güzelmiş, sırf şekli için kesinlikle yenmesi gerekiyor artık ! muhakkak tadı da güzeldir. Yiyenler tadını anlatsın... tavsiye ederler mi? bunu yedikten sonra bir de bici bici yapacan oooo...
evet bir Adanalı olarak çok severek yediğimiz bir yemek türüdür... Şırdan dolması ve kokoreç akşam saatlerinde başlar sabahlara kadar yenir... ayrıca ciğer ve meşhur adana kebabımızıda çok severiz... yani adana tam bir etçildir :)))
o şırdandan başka şeylere benziyor :)
Bu nasıl bir görüntü arkadaş yahu resmen şeye benziyor ;)
tövbe tövbe tipi bilmemne gibi Allah günah yazmasın
Yiyen bir pisman, yemeyen bin pisman , Kesinlikle essiz bir lezzet, hele hafif bulanik kafayla :) Bagimlilik yapar dikkat edin
foto şırdan başka herşeye benzemiş yani
Çok fena bir şeye benziyor. İğrenç
o nasıl bişeymiş öyle ya tövbe tövbe
laaaannn bu neeeeeee
tam ağzınıza göre
Töbe Töbe :)))
bunun şeklini görünce acaba demeden edemiyorum!!!
tanesi 10 lira olunca ancak kokusunu duyar olduk.
hakket bi küçük baş durumu var
@dachota �������� ama fena lezzetlidir bak
Bunu bilmem ama istanbulda 10 yılönce kokoreç yemiştim ve enfesti bol baharatlı.Sanırım bundan alınan lezzette benzer.Eğer kokoreç'e benziyorsa yinir arkadaşım valla yinir...
AYYY İÇİM KALKTI RESMİ GÖRÜNCE BU NASIL YENİR
Penise benzetmisler şeklini
resimde ince gözüken bumbarın hastasıyım.hergün yesem bıkmam.tabi şirdanla bumbarın temizleme işlemi var.o yüzden evde yapılan yada güvendiğiniz yerden yiyin.o kadar yemek yedim.bumbar gibi lezzetlisini görmedim daha
işlevi önemli :)
kaldırın şunları lütfen .......
iğrenç bir görüntü
Halk olarak 1 hafta yemeyin bakalim fiyatlar ne olcak.ama o bilinç yok bizim millette
Görüntüsü çok kötü ama tadı güzel.Yanlız yedikten sonra midemi bozdu çok ağır birşey.Yenecek birşey değil
Diğer Haberler