YEMEK

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN
Merhaba, Ben akıllı asistanınız Mynet Chef GPT. Size en uygun yemek tariflerini bulmak için buradayım. Benden yardım alabilirsiniz.

Mynet Chef GPT

1 Hazırlamak istediğiniz öğünü seçiniz
2 Hangi malzemeleri kullanmak istersiniz? Listeden istediğiniz kadar malzemeyi ekleyebilirsiniz.
3 Hangi mutfak türünde olmasını istersiniz?
Daha fazla bilgi girmek ister misiniz?
4 Özel bir beslenme şekliniz var mı?
5 Belirtmek istediğiniz bir alerjiniz var mı?
6 Eklemek istediğiniz farklı detaylardan burada bahsedebilirsiniz.
  Kalan mesaj: 10

  Adı mühim değil: Amerikan salatası tarifi

  Baştan söyleyelim; Amerikan salatası ve Rus salatası aynı şey ve tamamen bize özgü. Amerikalıların böyle bir salatası yok. Rusların yaptığının ise bu salatayla alakası yok. Benzer bir salatayı ilk kez 1800'lerde, Rusya'da dükkan açan bir Fransız aşçı yapmış ama o salatanın içinde yok yok; kırmızı et, beyaz et, av eti, deniz mahsulleri, sebzeler, meyveler, yeşillik, mayonez ve patates. Ruslar çok sevmiş ve çok benimsemişler bu yemeği.

  Tarif Puanı
  Teşekkürler!
  Puanınız alınmıştır.
  Kaç Kişilik -
  Hazırlık Süresi 30dk
  Pişirme Süresi 20dk
  Kalori/Porsiyon -

  1917-1921 arasındaki Bolşevik ihtilali sırasında ülkesini terk ederek Türkiye'ye kaçmak zorunda kalan Ruslar, sevdikleri bu yemeği burada da yapmaya devam etmişler. Fakat muhtemelen ekonomik sebeplerle, yemeğin içindeki malzemeler giderek azalmış, yerlerine başka malzemeler konmuş. Gel zaman git zaman, patatesle mayonez kalmış yadigar, gerisi herkesin zevkine göre. Başlangıçta Rus salatası olarak yurda giriş yapan bu lezzetli aperitif, kısa bir süre sonra bu kez, baş rollerinde yine Rusya ve Amerika'nın olduğu soğuk savaş yıllarında, artık dünyanın yeni süper gücü olan Amerikalı dostlarını gücendirmek istemeyen uyanıklar tarafından Amerikan salatası olarak anılmaya başlanmış.

  Asırlar boyu, yüzlerce farklı medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu topraklarında, aynı yemeğe başka başka isimler verilmesini biz hiç yadırgamıyoruz. Hatta bu farklılıkları zenginliğimiz, kültür mozaiğimizin harcı kabul ediyoruz. Fakat tam da bu yüzden, zaten mutfaklarımıza sonradan girmiş yabancı menşeli bir salatanın, dünyanın birer ucundaki iki ülke ismiyle anılmasını anlamamız son derece güç.

  MALZEMELER

  5 adet büyük boy patates
  2 adet büyük boy havuç
  1 su bardağı haşlanmış bezelye
  10 adet kornişon salatalık turşusu
  5 adet yumurta
  5 yemek kaşığı mayonez
  Tuz
  1-2 dal maydanoz yaprağı
  7-8 adet siyah zeytin

  YAPILIŞI

  Patateslerin kabuklarını soyun, yıkayın. Her birini, büyüklüklerine göre 4-5 parçaya bölün. Tuzlu suda, yumuşayana kadar haşlayın. Süzgeçe boşaltıp, suyunun iyice süzülmesini sağlayın.

  Havuçların kabuklarını soyun, yıkayın, tavla zarı büyüklüğünde, küp küp doğrayın. Yumuşayana kadar haşlayın.

  Yumurtaları haşlayın. 1 tanesini ayırın, diğerlerini küp küp doğrayın.
  Salatalık turşularını küp küp doğrayın.

  Haşlanan patatesleri çatalla iyice ezin, derin ve geniş bir karıştırma kabında mayonezle karıştırın.

  Havuçları, bezelyeyi, turşuyu ve bir tutam tuzu da patateslere ekleyin, karıştırın.

  En son doğranmış yumurtaları salataya karıştırın. Yumurtaları fazla hırpalamadan son bir kez tüm malzemeyi karıştırdıktan sonra servis tabağına alın. Üzerini, maydanoz yaprakları, zeytin ve yumurta dilimleriyle süsleyin.

  En Çok Aranan Haberler