Aman diyelim! bu besinleri kesinlikle ikinci kez ısıtmayın

Akşamdan artakalan yemekleri saklayıp bir gün sonrası için tekrar ısıtarak tüketebiliyoruz. Bu yöntem özellikle çalışan kişiler için hayat kurtarıyor. Evet pratik olması bizi rahatlatsa da aslında sağlığımızı tehlikeye atıyoruz. Bazı gıdaların tekrar tekrar ısıtılması ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Aman diyelim! bu besinleri kesinlikle ikinci kez ısıtmayın

Tekrar tekrar ısıtıldığında zehirleme ihtimali olan besinler;

Mantar
iStock-1032725838
İkinci kez ısıtılan mantar, besin değerlerini kaybeder. Sindirim sıkıntıları yaşamamak için tek seferde tüketilmesi tavsiye edilir.

Tavuk
iStock-937574254
Gıda zehirlenme riski en yüksek gıdalardan biri tavuktur. Tavuğu tekrar ısıtmak protein kompozisyonunun değişmesine neden olur ve bu da sindirim sıkıntısı yaşatır. İlla ki sıcak yemek istiyorsanız bunun için çok düşük ısıda ısıtmalısınız.

Ispanak
iStock-682380524
Ispanak ısıtmak son derece tehlikelidir. Sebzede bulunan nitrat, ısıtıldığında nitrite dönüşür, özellikle bu dönüşüm bebekler için çok sakıncalıdır. Bebekler için 5mg nitrit, zehirlenmeye sebep olabilir.

Kereviz
iStock-514322026 (1)
Kereviz tıpkı ıspanak gibi tekrar ısıtıldığında içindeki nitrat, nitrite dönüşür. Bu durum kerevizin yeniden ısıtıldığında kanserojen yiyeceğe dönmesine neden olur.

Yumurta
iStock-953118270 (5)
Tekrar ısınan yumurtanın protein yapısı değişir. Nadir de olsa zehirleme ihtimali bulunur.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler