Amerikan Film Enstitüsü, yılın en iyi 10 dizi ve filmini belirledi

American Film Enstitüsü (AFI) her sene olduğu gibi bu sene de yılın en iyi dizi ve filmlerini açıkladı. 10 tane yapımdan oluşan iki liste yayınlayan AFI, bir de hem dizi hem de film için özel ödül verdi. Ödül alan yapımlar ise Parasite ile Fleabag oldu.

American Film Institute, her sene öne çıkan on filmi ve diziyi belirlemeye devam ediyor. Dizi dünyasındaki yüksek rekabet, yapımların kalitesini de sinema filmleri seviyesine yükseltti. Bu sene bunların en güzel örnekleri arasında; çok konuşulan Chernobyl ile The Crown gösterilebilir. Filmler açısından da unutulmaz bir yılı geride bırakmak üzereyiz. AFI, bu yılın çok konuşulan yapımlarından The Irishman ile Once Upon a Time… in Hollywood’a listesinde yer vermiş.

ÖZEL ÖDÜLLER PARASITE İLE FLEABAG’İN

AFI Ödülleri, Amerikan film ve dizilerini onurlandırmak amacı ile düzenlense de geçen sene uluslararası bir yapım olan Roma’ya özel ödül takdim edilmişti. Bu sene de Bong Joon ho’nun Parasite filmi ile Phoebe Waller- Bridge’in Fleabag dizisine özel ödül verilecek.

Ödüller arasında rekabet olmayan programda yalnızca yapımlar ödüllendiriliyor. Her sene aralık ayında belirlenen en iyi on film ve dizi; Oscar, Emmy ve Golden Globe gibi ödüller için de biz izleyicilere ipuçları veriyor.

AFI 2019 seçimlerinden oluşan listeler şöyle:

AFI YILIN FİLMLERİ

1917
The Farewell
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Knives Out
Little Women
Marriage Story
Once Upon a Time… in Hollywood
Richard Jewell

Özel Ödül
Parasite

game-of-thrones-chernobyl-pose

AFI YILIN TELEVİZYON PROGRAMLARI

Chernobyl
The Crown
Fosse/Verdon
Game of Thrones
Pose
Succession
Unbelievable
Veep
Watchmen
When They See Us

Özel ödül
Fleabag


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler