Ankara'da kedi ve köpekleri zehirleyen doktorun cezası belli oldu

Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde, oturduğu sitenin bahçesinde komşularının beslediği kedi ve köpekleri zehirleyerek öldürdüğü iddiasıyla tutuksuz yargılanan Dr. Zeynel Abidin Yargıç (38), 'mala zarar verme' suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, sanığın suçtan pişmanlık duymaması nedeniyle cezada indirim uygulamadı.

Gölbaşı Hacılar Mahallesi'ndeki sitede 16 Aralık 2018 gecesi, site sakinleri tarafından beslenen 3 köpek ve 2 kedi zehirlenerek öldürüldü. Hayvanları besleyen Sabriye Banu İç, Hazar Onur Demirtemel, Rıza Erginay, Yılmaz Belendir ve Bayram Buğra Irmak, güvenlik kamera görüntülerini inceledi. Site sakinleri, elinde bir bidonla hayvanların peşinde giden bir kişiyi tespit etti. Bu kişinin, daha önce sitede hayvan besledikleri için kendilerine tepki gösteren site sakini Dr. Zeynel Abidin Yargıç olduğunu iddia ederek, Gölbaşı Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyuruşunda bulundu. Site sakinleri, delil olarak da ölen hayvanların fotoğrafları ve güvenlik kamera görüntüsünü savcılığa sundu.

'MALA ZARAR VERME'DEN DAVA

Savcılık ifadesinde kedi ve köpekleri kendisinin zehirlemediğini söyleyen, ancak güvenlik kamera görüntülerinde elinde bidonla nereye gittiğini açıklayamayan Dr. Yargıç hakkında 'mala zarar verme' suçundan dava açıldı. Gölbaşı 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına, şikayetçiler Yılmaz Belendir, Bayram Buğra Irmak, Hazar Onur Demirtemel, Rıza Erginay, Sabriye Banu İç ve avukatları katıldı. Tutuksuz sanık duruşmaya gelmezken avukatı Faruk Keskinkılıç hazır bulundu.

BERAAT TALEBİ

Sanık avukatı, ortada sahipli bir hayvan bulunmadığı için, 'mala zarar verme' suçunun işlenmediğini belirterek müvekkilinin beratını talep etti. Şikayetçilerin avukatları ise iki hayvanın evde, diğerlerinin ise site bahçesinde öldüğünü, site bahçesinde bakılan hayvanların Yargıtay tarafından 'sahipli hayvan' olarak kabul edildiğini belirterek, sanığın cezalandırılmasını talep etti.

CEZADA İNDİRİM YOK

Mahkeme heyeti, sanığın, 'mala zarar verme' suçunu işlediğinin anlaşıldığını, suçun işleniş biçimi, meydana gelen zarar, tehlikenin ağırlığı ve sanığın güttüğü amaç göz önünde bulundurularak, her katılan için birer yıl olmak üzere toplam 5 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Sanığın mahkemedeki tutumu ve suç nedeniyle pişmanlık duymamasını da göz önünde bulundurarak cezada indirime gidilmedi.

(DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 36 yorum
Belediye toplasaymış barınağa o köpekleri ozaman. Belki adam çok korkuyor köpekten ve köpekler adama havlıyorsa ne yapacak huzuru kalmamıştır adamın. Şimdi kedi köpek seviciler beni linç edecekler ama onlar hayvan sever değiller. sadece kedi ve köpek fetişistiler...
@sakircan_sensakrak_1970 barınak mı? o canlar şucu ne ki barınağa kapatılsın. hayvanların doğal ortamlarını yok edelim. sonra vay efendim korkuyoruz diye barınağa tıkalım. yok öyle bir dünya. senin nasıl özgürce yaşamaya hakkın varsa o canlarında özgürce yaşamaya hakkı var.....
sana edecek küfür bulamadım o hayvanlardan beter ol inşallah
@sakircan_sensakrak_1970 köpeklerin öldürdüğü çocuk vardı Bu nasıl özgürlük
@byu0gysak5 doğal ortamı sokakmı onların? birkere doğal olan köpek yoktur. köpekler zaman içerisinde çeşitli eşleşmeler sonunda insan tarafından üretilmiş kurt torunlarıdır. doğal ortam diyeceksek ozaman ormana salmamız gerekir. Kaldı ki ormana da zaman içerisinde kurt özelliklerini kaybettikleri için salınamayacaklar. Ozaman sokaklarda çürüyüp gitsinler öylemi? Senin benim çocuğumuza saldırsınlar filan. Devlet adam gibi barınaklar kurmalı ve sokakta başıboş tek hayvan bırakmamalı kanaatindeyim. Nasıl yapacaklarını onlar bilirler. Hapishane demiyorum özgür yaşayacakları kocaman bir alan..
@sakircan_sensakrak_1970 Öncelikle belirteyim, hayvanların başı boş olduğunu kim söyledi?Site sakinleri evde ve korunaklı bahçede bakıyor hayvanlari.Bakılmasa hayvan zaten durmaz ki gidip başının çaresini arar.Kedi köpek sevicisi değiliz, işimiz canlıyı sevmek,soluk alan almayan her varlığı sevmek.
@sakircan_sensakrak_1970 arkadaşım burası Türkiye. Sokk köpeği çocuk öldürür ona göre yorumlar paylaşımlar. 2 ay sonra unutulur. İnsan köpeği öldürür. Paylaşımlar yorumlar ona göre şekil alır. Niye tersini yapıyorsun.
@sakircan_sensakrak_1970 orman kaldımı ki ? heryeri yakıp bina yaptık .
Mala zarar verme nedir kardeşim. Can o can. Allahtan korkun.
@kirvem_56 TCK da sahipli bir hayvanı öldürmek mala zarar vermektir. Peki sahipsiz hayvanı. Sahipsiz hayvana o kadar bile ceza yok. Zaten davacılar ona odaklanmış davada hayvanların sahipli olduğunu ispata çalışmış. İspat edemeselerdi böyle bir ceza çıkmazdı zaten.
az bile almış bir can almanın bedeli 1 yıl dan fazla olmalı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler