Ankara Saldırısında Hayatını Kaybedenlerin Hikayeleri

Cumartesi günü Ankara'da barış mitingine düzenlenen saldırıda ölenlerin hikayeleri ortaya çıkmaya başladı. Ölenlerin son sosyal medya paylaşımları da defalarca paylaşıldı.

Ankara Saldırısında Hayatını Kaybedenlerin Hikayeleri

Dün yapılan anma töreninde bir EMEP üyesi, saldırıda hayatını kaybeden Şebnem Yurtman'ın fotoğrafını tutuyor.

Ankara'da Cumartesi günü Emek, Barış ve Demokrasi mitingine düzenlenen saldırıda ölenlerin hayat hikayeleri ortaya çıkmaya başladı.

En az 97 kişinin öldüğü, 200'den fazla kişinin yaralandığı saldırı Cumhuriyet tarihinin en kanlı saldırısı olarak hafızalara kazındı.

Katliamda hayatını kaybeden en küçük kişi, 9 yaşındaki Veysel Deniz Atılgan'dı. 55 yaşındaki babası İbrahim Atılgan ile patlamada ölen Veysel Deniz Atılgan, dün memleketi Batman'da toprağa verildi. Baba oğul mezarlıkta yan yana defnedildi.

'Barış ölüme eş mi öğretmenim?'

Küçük öğrencisinin hayatını kaybettiğini öğrenen öğretmen Sabahat Yıldırım, Veysel Deniz Atılgan'a bir veda mektubu kaleme aldı. Yıldırım mektubunda "Ankara'daki hain saldırıda öğrencimi kaybettim... Sevgili öğrencim Muhammed Veysel Atılgan, küçücük bedeninde taşıdığın kocaman yüreğinle barış dediğin için babanla el ele katillerin hedefi oldun. Başkentin göbeğinde faşist saldırıya maruz kaldın" ifadelerine yer verdi.

Mektup şöyle devam etti:

"Arkadaşlarınla daha dün mendil kapmaca oynarkenki coşkun gözlerimin önünden gitmiyor. Şimdi söyle güzel gözlü güzel yürekli çocuğum nasıl anlatayım arkadaşlarına barış sözcüğünün anlamını?"

"Ben bu dersi seni anmadan nasıl veririm? Seni, barış sözünü kullanmadan anlatırsam eksik olur, barış dersem peki arkadaşların sormaz mı 'barış ölüme eş mi öğretmenim?' diye."

'Acılarımızla mı manşet olacaktık?'

Ankara'daki saldırıdan hemen sonra çekilen bu karede İzzettin Çevik'in eşi Hatice Çevik'e sarıldığı görüntüler, saldırı sonrası travmanın sembolü haline gelmişti.

Öğretmen Çevik'in, Temmuz ayında 33 kişinin öldüğü bombalı saldırıya hedef olan Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde öğretmenlik yaptığı ve Ankara'ya buradan geldiği öğrenildi.

İzzettin Çevik mitinge eşi Hatice Çevik, kızı Başar Sidar ve kızkardeşi Nilgün Sidar ile katılmıştı ancak kortejde bulunan kızı ile kızkardeşi patlamada hayatlarını kaybetti.

Cumhuriyet gazetesinin ulaşmaya çalıştığı Çevik'in arkadaşının telefona yanıt verdiği ve cenazeleri Suruç'a götürdüklerini söylediği öğrenildi. Fotoğrafının manşetlerde yer almasına tepkisi sorulan Çevik'in "Acılarımızla mı manşet olacaktık" yanıtını verdiği belirtildi.

Çevik, Hürriyet gazetesine de kısaca konuştu ve şöyle dedi: "Kızım Atılım Üniversitesi 4. sınıfta okuyordu. Buluşma noktasında beklerken kızım yanımıza geldi. Sonra alana girdik. Birilerine güveniyorduk. Barış diyorduk, başka bir şey demiyorduk. Sadece barış... Onlar da Ankara'nın göbeğinde bizlere bunları yaptılar. Acımız çok büyük. Tek istediğim şey şimdi canlarımızı toprağa vermek. Eşim şu an hastanede tedavi altında, başka bir şey söylemek istemiyorum."

Emek Partisi (EMEP) Aydın İl Yöneticisi Ümit Kanlıoğlu'nun kızı 19 yaşındaki Elif Kanlıoğlu da saldırıda hayatını kaybedenler arasındaydı.

Mersin'de okuyan üniversite öğrencisi Kanlıoğlu'nun mitinge katılmak için Ankara'ya gittiği öğrenildi.

Elif Kanlıoğlu'nun bir süre önce Twitter hesabından paylaştığı bu fotoğraf, saldırı sonrasında sosyal medyada büyük ilgi gördü.

Rize'nin Pazar ilçesinden öğretmen Osman Turan Bozacı'nın eski öğrencileri de haberi üzüntüyle karşıladı.

'Barış Annesi Meryem Bulut'

Ölenler arasında Cumartesi Anneleri'nden 70 yaşındaki Meryem Bulut da vardı.

Bulut, 1990'lı yıllarda Güneydoğu'da polis tarafından gözaltına alınan oğlundan bir daha haber alamamıştı.

Bulut'un bir torununun da geçen yıl Suriye'de IŞİD'e karşı Kürt kuvvetlerin safında savaşırken öldüğü belirtiliyor.

Tanıyanların "Meryem Ana" diye hitap ettiği Meryem Bulut'un hayatını kaybetmesi üzerine HDP İstanbul milletvekili Filiz Kerestecioğlu da birlikte çektirdikleri yukarıdaki fotoğrafı Twitter hesabından paylaştı, "Tüm fotoğraflarımızı katliam tarihine çevirdiniz! 7 Haziran'da her yerde buluşurduk onunla.. #BarışAnnesiMeryemBulut" yazarak üzüntüsünü ifade etti.

Fotoğraf: www.demok.net

Geçen yıl Ağustos ayında evlenen Yılmaz ve Gülhan Elmascan'ın da saldırıda hayatlarını kaybettiği öğrenildi. Sosyal medyada genç çiftin düğün fotoğrafları sıklıkla paylaşıldı.

Sosyal medyada sık sık paylaşılan fotoğraflardan bir diğeri de, saldırıda ölen Dicle Deli'nin sosyal medya hesabından paylaştığı selfie oldu.

Deli, Ankara'ya doğru giderken paylaştığı selfie'de "Ankara'ya 'BARIŞ' getirmeye geliyoruz!' yazmıştı.

CHP Malatya Gençlik Kolları'ndan mitinge 18 gencin katıldığı, 11'inin hayatını kaybederken 4'ünün ağır yaralı olduğu öğrenildi. Ölenlerden sekizinin isimleri açıklandı:

Gözde Aslan, Gülbahar Aydeniz, Onur Tan, Umut Tan, Mehmet Ali Kılıç, Eren Akın, Kasım Otur, Canberk Akın.

Otobüsle Ankara'ya giden gençlerin saldırı öncesi çektikleri bu selfie de sıklıkla paylaşıldı.

Hayatını kaybedenlerden Eren Akın da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile çektirdiği şu fotoğrafı Twitter hesabından paylaşmıştı:

Ölenlerin arasında Filistinli Ahmed Alkhadi de bulunuyor.

Alkhadi'nin, Halkevleri Ahmet Atakan kütüphanesinde çocuklara Arapça dersi verdiği belirtiliyor.

Patlamada hayatını kaybeden HDP İstanbul 1. bölge 16. sıradan milletvekili adayı Kübra Meltem Mollaoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "İnadına barış" ifadelerini kullanmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler