Antioksidan nedir? Antioksidan besinler nelerdir? Antioksidan beslenme nedir? Antioksidan besin takviyesinin faydaları nelerdir?

Antioksidanların, vücudumuzdaki serbest radikalleri etkisiz hale getirerek genel sağlığı artırmaya yardımcı olduğunu söyleyen Genel Cerrahi Op. Dr. Fırat Tutal, antioksidan beslenmenin faydalarını anlattı. Antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu, vücudun çevresel ve diğer basınçlara reaksiyon olarak ürettiği dengesiz moleküllerdeki hasarı önleyen veya yavaşlatan maddelerdir. Bu özelliği sayesinde "serbest radikal temizleyicileri" olarak da adlandırılır.

Antioksidan nedir? Antioksidan besinler nelerdir? Antioksidan beslenme nedir? Antioksidan besin takviyesinin faydaları nelerdir?

Antioksidanların kaynakları doğal veya yapay olabilir. Bazı bitki bazlı gıdaların antioksidanlar açısından zengin olduğu düşünülmektedir. Bitki bazlı antioksidanlar, bir tür bitki besleyici veya bitki bazlı besinlerdir.

Vücut ayrıca endojen antioksidanlar da olarak bilinen bazı antioksidanlar üretir.

Serbest radikaller, vücut gıdaları işlerken çevreye tepki gösterdiğinden, hücreler tarafından üretilen atık maddelerdir. Vücut serbest radikalleri etkin bir şekilde işleyemez ve çıkaramazsa, oksidatif stres ortaya çıkabilir. Bu, hücrelere ve vücut fonksiyonlarına zarar verebilir.

Vücuttaki serbest radikallerin üretimini artıran faktörler, iltihaplanma gibi içsel olabilir veya örneğin kirlilik, UV maruziyeti ve sigara dumanı gibi dışsal olabilir.

Oksidatif stres kalp hastalığı, otoimmun hastalıklar (hashimoto tiroidi, romatoid artrit vb.) kanser, inme, solunum hastalıkları, immün yetmezlik, amfizem, Parkinson hastalığı ve diğer enflamatuar veya iskemik koşullarla ilişkilendirilmiştir.

ANTİOKSİDAN BESLENME FAYDALARI NELERDİR?

Renkli meyve ve sebzeler çeşitli antioksidanlar sunabilir. Ve bu antioksidanlar, serbest radikallerin oksidatif stres uygulayarak açtığı hücre hasarına karşı koruma sağlayabilir. Oksidatif strese neden olabilecek faaliyetler ve işlemlerin arasında aşırı egzersiz, iltihaplanma ve yaralanma nedeniyle doku travması, iskemi ve reperfüzyon hasarı, belirli gıdaların, özellikle rafine edilmiş ve işlenmiş gıdaların, trans yağların, yapay tatlandırıcıların ve belirli boyaların ve katkı maddelerinin tüketimi, sigara, çevre kirliliği, radyasyon, kemoterapi dahil böcek ilaçları ve ilaçlar gibi kimyasallara maruz kalma, endüstriyel çözücüler ve ozon maruziyeti yer alır.

Antioksidan beslenme bu riskleri azaltmaya yardımcı olur. Ana antioksidanlar, likopen ve lutein gibi fitokimyasalların yanı sıra A, C, E, beta-karoten ve selenyum vitaminleridir.

ANTİOKSİDAN BESİN TAKVİYELERİ NELERDİR? ANTİOKSİDAN İÇEREK YİYECEK VE İÇECEKLER

Antioksidanlar fındık, kepekli tahıllar, et, kümes hayvanları ve balık ve özellikle parlak renkli meyve ve sebzelerde bulunur. Antioksidan açısından zengin besinler; turunçgiller, meyveler (kızılcık, yaban mersini, böğürtlen), domates, renkli sebzeler (kırmızı lahana, turuncu kırmızı biber), soğanlar, patates, ceviz, fındık, brezilya fıstığı, çay, kahve ve kakaodur.

Unutmayın, en güvenli ve en etkili antioksidan kaynağı besindir.

antioksidan


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler