Apple'da Lightning kablo devri sona eriyor

Apple'ın eylül ayında duyurması beklenen yeni telefonları pek çok yenilikle birlikte gelecek. Ancak cihazlarla ilgili en önemli değişiklik lightning yuvasının kaldırılması olacak. Bunun yerine şirket, daha yaygın bir hale gelen USB-C standardını iPhone'lara getirmeyi planlıyor.

Apple'da Lightning kablo devri sona eriyor

USB-C bant genişliği anlamında mevcut Lightning bağlantısı ile kıyaslandığında çok daha verimli bir bağlantı seçeneği. Ek olarak kullanıcılar farklı konnektör ve bağlantı karmaşasından kurtulmuş olacak. USB-C destekli bir Android telefonun şarj cihazından iPhone kullanıcıları da faydalanabelicek. Böylece iPhone ve Android cihazlar arasındaki yıllardır devam eden şarj cihazları konusundaki farklılık da sona ermiş olacak.

Öte yandan USB-C daha fazla hız anlamına geliyor. USB 3.1 standardı, çoğu yeni USB-C cihaza güç sağlıyor. Bu standart 10 Gbps veri transfer oranı ve 100 W güç sağlama kapasitesi ile dikkat çekiyor. Lightning bağlantısı ise USB 2.0 standardındaki gibi yalnızca 480 Mbps hız sunuyor.

Bazı kaynaklar iPhone modellerinde bu yıl USB-C değişiminin görüleceğini belirtirken, bazı kaynaklar ise Apple'ın eylül ayına kadar böyle büyük bir değişikliği yetiştiremeyeceğini ve bu yeniliğin seneye uygulamanmaya başlayacağını belirtiyor.

(DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
hala iPhone dünyanın teknoloji devi zannedenler var işletim sistemi hariç çöp.
@demiralhami işletim sisteminde de benim tercihim Android olur aslında ama google saolsun o kadar iş parçacığı varki telefonda gereksiz yere yük bindirdiği sonucu yavaşlama oluyor daha iyi işlemci yapsan bile
Şuna USB-C değil de daha bilindik adıyla, Type-C deseydiniz daha iyi olurdu. Bunun dışında tüm cihazlar için ortak bir bağlantı şeklinin kullanılması kesinlikle çok iyi bir değişim olacaktır.
İnce uçlu şarj kablosuna devam..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler