As bayrakları: Apple bir Türk genci daha ödüllendirdi!

Bulduğu hata sonrası Apple’dan 100 lira ödül alan 17 yaşındaki Oğuz Akçay’dan sonra bir Türk genci daha Apple tarafından ödüllendirildi. Siri’de hata bulan Mersinli Çayan Temel, Apple tarafından hem teşekkür e-postası aldı hem de 200 TL ödülün sahibi oldu.

As bayrakları: Apple bir Türk genci daha ödüllendirdi!

Apple iPhone’larda açık bulan 17 yaşındaki Oğuz Akçay’dan sonra bir Türk gencine daha ödül verdi. Daha önce Apple’a iki hata daha bildiren 20 yaşındaki Çayan Temel, Apple’ın sesli asistanı Siri’de bulduğu bir hatayı daha Apple’a bildirdi. Apple bu kez Çayan Temel’in fark ettiği hatayı ödüllendirmeden geçmedi.

SİRİ’DEKİ HATAYI APPLE’A BİLDİRİNCE ÖDÜL ALDI

iPhone üzerinden telefon görüşmesi yaparken normalde Siri’nin açılmadığını ama yaşanan hata sayesinde telefonla görüşürken Siri’yi çalıştırdığını söyleyen Çayan Temel, bu ilginç işlemi Apple’a bildirdi. Apple da kısa bir incelemeden sonra Çayan Temel’e teşekkür ederek 200 TL ödül gönderdi. Apple ödülün yanı sıra bir teşekkür e-postası da göndererek, e-postasında ‘’Merhaba Çayan Bey, süpersiniz! Bildirdiğiniz hata için tüm ekinimiz olarak size sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz. Yeni güncelleme ile (IOS 13.2.2) bulduğunuz sistem hatasına çözüm getirmiş bulunmaktayız. Sizin için ufakta bir sürpriz hazırladık. 200 TL ödülünüzü almak için lütfen IBAN, banka ve iletişim bilgilerinizi bu maile yanıtlayarak gönderebilirsiniz.’’ ifadelerine yer verdi.

TEMEL: AMACIM FİRMALARIN VE ŞİRKETLERİN ZARAR GÖRMEMESİ

Zamanının büyük bir bölümünün bilgisayarının ya da akıllı telefonun başında geçiren Çayan Temel, daha önce bulduğu açık ve hataları şirketlere bildirdiğini belirterek, ‘’Şu ana kadar Apple’da 3, YouTube’da 2 ve e-devlet’te 1 açık buldum. Bulduğum açıkları kimseye söylemeden şirketlere ve firmalara bildirdim. Amacım firmaların ve şirketlerin zarar görmemesi’’ açıklamasında bulundu. Apple’da hatalar olduğunu ve bunları keşfetmesinin kendisi için çok kolay olduğunun altını çizen Temel, Apple’ın yolladığı ödülü ise bir yerlere bağışlayabileceğini söyledi.

Hata bulan Türk gençleri Çayan Temel’ler Oğuz Akçay’lar umarız daha da artar. Yazılım uzmanlığına uzanan yol uzun ve bayağı bir çetrefilli. Gençlerin ufak da olsa ödül alması, global bir firma tarafından teşekkür e-postası alması bile onları bu yola çıkmak için daha da teşvik edecektir. Ancak eğitim şart.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
500 veriyorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler