YEMEK

Avrupalıların paylaşamadığı lezzet: Badem ezmesi

Avrupalıların paylaşamadığı lezzet: Badem ezmesi

Badem ezmesi, Avrupa'daki adıyla "marzipan", uzun yıllar boyunca lüksün, soyluluğun göstergesi olmuş. Fındık, fıstık, badem gibi yemişlere halkın ulaşması zor, hatta imkansız olduğu için kralların, lordların yedikleri şeylermiş.

Çok malzeme istememesi mi, yapılışının zahmetli olmaması mı buna sebep olmuş bilinmez ama Avrupalılar lüks bir yiyecek olmaktan çıktıktan sonra da badem ezmesini tüketmeye devam etmişler. Öyle ki bugün badem ezmesinin tarihine dair net bir bilgimiz yok çünkü Almanlara göre Alman, Estonyalılara göre Estonya, Avusturyalılara göre Avusturya, Fransızlara göre de Fransa mutfağının demirbaşı badem ezmesi. Avrupalılar badem ezmesini ilk kimin yaptığını tartışadursunlar, biz size evde nasıl hemencecik yapabilirsiniz onu anlatalım!

MALZEMELER

1 su bardağı çiğ badem
8 yemek kaşığı toz şeker
4 yemek kaşığı su
2-3 damla limon suyu

YAPILIŞI

Bademleri 10 dakika kadar sıcak suyun içinde bekletin. Ardından kabuklarını soyup bir kenara alın.
Su ve şekeri ocakta orta ateşte kaynayana kadar karıştırarak pişirin. Şerbet kıvamını aldıktan sonra şekerlenmesini önlemek için limon suyunu döküp karıştırın.
Bademleri rondoda iyice ufalanana kadar dinlendirerek çekin.
Çektiğiniz bademleri genişçe bir havanın içine koyup 10 dakika kadar dövün.
Şerbeti yavaş yavaş bademlere ekleyerek karıştırın. Macun kıvamını aldıktan sonra bir tatlı kaşığı yardımıyla parçalara ayırıp istediğiniz şekli verin.
Yarım gün kadar beklettikten sonra badem ezmelerinizin tadı iyice oturacak. Afiyet olsun!

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön