Balon balıkları Kızıldeniz’e kaçtı

Adana'da denizin soğumasıyla, yaygın olan zehirli balon balıklarının daha sıcak olan Kızıldeniz yönüne göç ettiği bildirildi.

arataş ilçesinde kış mevsimiyle birlikte deniz sıcaklığının düşmesi, balıkçıların kabusu olan balon balıklarının yönünü değiştirdi.

Kentte balıkçılık yapan Hakan Kangal, yaz mevsiminde balon balıkları yüzünden sektörünün büyük zarar gördüğünü ancak havaların soğumasıyla bu balıklarda azalma olduğunu kaydetti.

"AĞLARIMIZI PARÇALIYORDU"

2003 yılında Süveyş Kanalı’nın açılmasıyla Kızıldeniz’den Akdeniz’e giriş yapan balon balıklarının deniz suyu soğuduğu zaman tekrar Kızıldeniz’in sıcak sularına doğru göç ettiğini dile getiren Kangal, “Balon balıkları ağlarımızı parçalıyordu ve faydalanacağımız balıkları da parçalayarak satışımızı engelliyordu ama şu an sıkıntı yok” dedi.

Kangal, balon balığından elde edilen toksinle yeni bir ilaç üretimi yapmak isteyen Kanada'nın talep etmesi üzerine ilçedeki tüm balıkçıların seferber olacağını dile getirdi.

"DEVLETİMİZİN TALEBİ OLURSA TUTARIZ"

Tarım ve Orman Bakan Bekir Pakdemirli’nin "Balon balığı için Kanada’da kanser ilacı yapımına dair talebi söz konusu. 5 bin tona kadar bir talep var” sözlerini de değerlendiren Kangal, şunları söyledi:

“Devletimizin bu konuda bizden talebi olursa memnuniyetle tutarız. Hem piyasadan balıkları azaltırız hem balıkları yakalamak için elverişli ağlar yaparız. Hem para kazanmış oluruz hem denizleri temizleriz. İlçemizdeki balıkçılar kesinlikle bu işe talip. Çünkü balon balığı alana girince değerli balıklar burayı terk ediyor.”

Kaynak: İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
poşeti 25 kuruş yapacaklarına balonu getirene 25 kuruş versinler. Bizimkiler kızıldenizde bile balon bırakmazlar.Bir formül bulunmazsa 10 sene denize bile girilemeyecek hale gelinir.
bukadar baliga dusman olan millet olsa olsa turkiyede olur. balik denizlerdeki atiklari yiyerek besleniyor. bu balik sifir atik projesiyle esdeger . yakinda daha cok gelecekler göcyollarini biliyorlar artik
tehlikeli balık
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler