YURTHABER

Bartın'da Avukatlar, Özgecan'ın Öldürülmesini Protesto Etti

Ayhan ACAR/ BARTIN, Adliye önünde bir araya gelen avukatlar adına basın açıklamasını okuyan Baro Başkanı Avukat Ferhat Parlatır, baro olarak Özgecan'ın

Bartın'da Avukatlar, Özgecan'ın Öldürülmesini Protesto Etti

Ayhan ACAR/ BARTIN, Adliye önünde bir araya gelen avukatlar adına basın açıklamasını okuyan Baro Başkanı Avukat Ferhat Parlatır, baro olarak Özgecan'ın katledilmesini kınadıklarını söyledi. Bartın'da bugün türbanlısı, mini eteklisi kadınların büyük bölümünün siyah giyindiğini gördüğünü belirten Parlatır, "Şahsım ve Bartın Barosu olarak, kadınların giyim kuşamına karışılmaması gerektiğini ve özgürlük yolunda kendilerine rahat bir şekilde yaşabilecekleri dünya sunmak için, tüm sivil toplum kuruluşlarını ve devletimizi göreve davet ediyorum" dedi.
'YAŞAM HAKKINA YÖNELİK SUÇLARDA CEZA İNDİRİMİ UYGULANMASIN'
Bartın Barosu Kadın Hakları Temsilcisi Avukat Serpil Yalçın ise şöyle konuştu:
"Kadın cinayetlerinde ve kadına yönelik şiddetteki korkunç artış; bir kişinin annesinin diz kapağından dahi tahrik olabileceğini utanmadan söyleyen, hamilelerin sokağa çıkmasının edepsizlik olduğunu ileri süren, '6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenmek mümkündür' diyen zihniyetin, kadın üzerinden yürütülen yanlış politikaların sonucudur. Bu olaylar azımsanamaz, münferit kabul edilemez. Öldürülen ya da şiddete uğrayan kadınların giydikleri elbiselerin rengi, makyaj yapmaları, evlerine 1 saat geç gelmeleri, cep telefonuyla sıkça konuşması gibi nedenler tahrik sayılarak büyük ceza indirimleri uygulanmaktadır. Toplumun en savunmasız kesimi olan kadın ve çocukların yaşam hakkında yönelen suçlarda ceza indirimi uygulanmamasını istiyoruz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın