Basit bir sistemle sahibiyle konuşmayı çözen köpek!

Çoğu köpek dışarı çıkmak istediğinde ya kapıyı gösterir ya da havlamaya başlar. Tabii, bazı köpekler de bunu yapmak için sesli bir butona sahiptirler ve dışarı çıkmak istediklerinde bu butona basarlar ardından isteklerinin yerine gelmesini beklerler. Yalnız Stella isimli bir köpek, aynı butonlardan oluşan bir sistemde 29 kelimeyi ve farklı kelime gruplarını öğrenmeyi başarmış. İşte o sahibiyle konuşan köpek...

Hayvanlarının insanlarla tam anlamıyla etkileşim kurması günümüzde gitgide gelişen bir şey. Bu konuda bugüne kadar Goril Koko gibi birkaç örnekle karşılaşmıştık. Ancak bugünkü örneğimiz, insanların en güvenilir dostu köpeklerden geliyor.

İHTİYACINI BU BUTONLARA BASARAK SÖYLÜYOR

Christina Hunger isimli bir konuşma dili patalogu, Stella isimli tatlı köpeği için özel bir iletişim sistemi hazırladı. Sistem, Stella’nın anlatmak istediklerini aktarabileceği tek kelimelik ses veren butonlardan oluşuyor. Stella da bir ihtiyacı olduğunda bu butonları kullanıyor ve Christina’ya ne söylemek istediğini net bir şekilde anlatabiliyor.

İSİMLERİNİ BİLE SÖYLEYEBİLİYOR

Stella’nın sahibi Christina Hunger, köpeğinin şu ana kadar 29 kelimeyle birlikte birkaç sözcük grubunu da öğrendiğini söylüyor. Stella’nın sahibiyle iletişim kurmasını sağlayan sistemde ‘Want (İstemek)’, ‘Come (Gelmek)', ‘Outside (Dışarı)’, ‘Happy (Mutlu)’, ‘Eat (Yemek)’ gibi basit kelimelerle birlikte sahibinin ve eşinin de adını söyleyebileceği programlanmış butonlar bulunuyor.

Örneğin; Stella önce ‘Outside (Dışarı)’ butonuna basıyor. Ardından kendi isminin yer aldığı butona basıyor ve sırasıyla ‘Want (İstemek)’, ‘Come (Gelmek)’, ‘Outside (Dışarı)’ butonlarına basarak dışarı çıkmak istediğini söylüyor.
Stella ‘Beach (Sahil)’ butonunu kullanarak sahile gitmek istediğini söylüyor. Ancak sahibi ‘Gidemeyeyiz.’ diyor ve ‘I love you (Seni seviyorum)’ butonuna basıyor. Stella da bunun ardından ‘Play (Oyna)’ tuşuna basıyor ve birlikte oyun oynamaya başlıyorlar.

'JAKE'İN GELMESİNİ İSTİYORUM'

Ancak Stella’nın yapabildiği şeyler bunlarla da sınırlı değil. Stella bir gün kapının önünde sızlana sızlana ileri geri hareket ediyormuş. Sahibi Hunger ise onun dışarı çıkmak istediğini düşünüyormuş. Fakat Stella sistemine gitmiş ve ‘Want’, ‘Jake’ ve ‘Come’ butonlarına basmış.
Jack, Christina Hunger’ın nişanlısı ve görünüşe göre Stella’nın da en büyük dostlarından biri. Bu butonlara bastıktan sonra kapının önünde Jake’i bekleyen Stella, Jake geldiğinde ‘Happy’ butonuna basmış ve göbeğini okşattırmak için sırt üstü yuvarlanmış.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Çoğu insandan akıllı.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler