SPOR

Bekir İrtegün'den Emre Belözoğlu, Gökhan Gönül ve Mehmet Topal gibi yıldız isimler için FETÖ itirafı!

FETÖ’nün futbol yapılanmasına ilişkin soruşturmada eski milli futbolcular Bekir İrtegün, Uğur Boral, Zafer Biryol, Ersin Güreler, Ömer Çatkıç ve İsmail Şengül’e ‘silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Şüpheliler hakkında hazırlanan iddianamede, Bekir İrtegün’ün verdiği ifadesinde genelde örgüt evlerinde sohbetlerin düzenlendiğini bir kaç kez ise sohbetin şu an Medipol Başakşehir’de forma giyen Emre Belözoğlu’nun evinde yapıldığını anlattığı

Bekir İrtegün'den Emre Belözoğlu, Gökhan Gönül ve Mehmet Topal gibi yıldız isimler için FETÖ itirafı!

FETÖ'nün futbol yapılanması iddianamesi şüphelilerden İrtegün, ifadesinde, "Alper Potuk, Orhan Şam, Gökhan Gönül ve Mehmet Topal'ı da Ali Şenel isimli şahsın yapmış olduğu sohbetlerde görmüşlüğüm vardır. Emre Belözoğlu'nun evinde buluşmuştuk." dedi.

Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) futbol yapılanmasına ilişkin aralarında futbolcular Bekir İrtegün, Zafer Biryol, Ömer Çatkıç, Uğur Boral, Ersin Güreler ve İsmail Şengül hakkında hazırlanan iddianamede İrtegün'ün savcılıkça alınan ifadesi yer aldı.

FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün deşifresine yönelik yürütülen çalışmalarda, ByLock kullandığının tespiti üzerine futbolcu Bekir İrtegün'ün 28 Temmuz 2017'de gözaltına alındığı, savcılık sorgunun ardından adli kontrol tedbiri uygulanması talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildiği, hakimlik sorgusu sonucu da adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı belirtiliyor.

FETÖ'nün örgüt içi haberleşme uygulaması ByLock'a 12 Eylül 2014 ile 1 Kasım 2014 arasında 70 kez giriş yaptığı tespit edilen İrtegün'ün savcılıkça alınan ifadesi de iddianamede yer alıyor.

Profesyonel futbolculuk hayatına 1999 yılında Gaziantepspor'da başladığını, 2009 yılında da Fenerbahçe Spor Kulübü'ne transfer olduğunu kaydeden İrtegün, şunları anlattı:

"2015 yılına kadar Fenerbahçe'de futbol oynadım, daha sonra Medipol Başakşehir Kulübüne transfer oldum. 8 Temmuz 2017'de takımla birlikte yurtdışı hazırlık kampına Slovenya'ya gitmek için havalimanına gittiğimde pasaportumda tedbir olduğunu öğrendim. Bundan dolayı yurtdışına çıkamadım. Birkaç gün sonra kulüp başkanımızla görüştüğümde pasaporttaki sıkıntı sebebiyle karşılıklı anlaşarak sözleşmemi feshettim. Şu anda da herhangi bir kulüpte oynamamaktayım. Ben yanlış hatırlamıyorsam 2007-2008 tarihinde o zaman Fettullah Gülen Cemaati olarak bilinen ancak şu an benim de kabul ettiğim gibi FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü olan yapıyla Gaziantep'te tanıştım. Takım içinde şu an kim olduğunu hatırlamadığım ancak bu yapıya, sohbetlerine katılan oyuncular vardı. Bana da gelebileceğimi söylediler. Ben de dini açıdan bir şeyler öğrenebileceğimi düşünerek o zaman Gaziantep'te sohbetlere katılıyordum. Bizimle sohbet yapan kişi Ahmet isimli bir şahıs idi. Şahsın o dönem bir okulda müdürlük yaptığını biliyorum. Takım içinde hatırladığım kadarıyla Ahmet isimli şahsın düzenlenmiş olduğu sohbetlere Ömer Çatkıç, Barış Durmaz geliyordu."

Emniyette futbolcu Mahmut Bezgin ismini verse de savcılıkta bu isimden emin olmadığını belirten İrtegün, "Ayrıca şu an hatırlamıyorum ancak toplantılara bu şahıslar dışında da gelenler oluyordu. Toplantılarımız futbol oynadığımızdan dolayı düzenli olmuyordu. Ahmet isimli şahısta benim ve diğer arkadaşlarımın telefon numaraları vardı. Ahmet bizi arar ve müsait bir zaman bulursa toplantıya çağırırdı. Toplantılarda genellikle din üzerinde konuşulurdu. Fetullah Gülen'den de bahsedilirdi. Sohbetlerin yapıldığı belirli bir yer yoktu. Bazen müdürün evinde bazen futbolcu arkadaşların evinde oluyordu. Ben ailemle yaşadığım için benim evimde hiç toplantı olmadı. Bu yapının bizim futbol camiasında bulunma sebebi tahminime göre sadece 'Biz burada da varız' şeklinde intiba uyandırmak olduğunu düşünüyorum zira bu yapının her yerde olma amaçları vardı. Bugüne kadar benden maddi bir talepleri olmadı. Meşru olmayan bir talepleri de olmadı. Sadece sohbetlere katılmamızı istiyorlardı. Bunun için de bir zorlama yoktu. Benden birkaç defa kurban talebinde bulundular. Ben de verdim. Ben Emniyet Müdürlüğünde Ahmet isimli şahsı teşhis ettim." ifadelerini kullandı.

"Alper Potuk, Orhan Şam, Gökhan Gönül ve Mehmet Topal..."

İrtegün, 2009 yılında Fenerbahçe'ye transfer olduğunu, bu transferden sonra Ahmet isimli şahsın kendisini arayarak "Hayırlı olsun, seni bizim arkadaşlardan birisi arayacak." dediğini anlatarak, şöyle devam etti:

"Ahmet ile bu konuşmamızın üzerinden yaklaşık 3 ay geçtikten sonra Ali Şenel isimli şahıs beni telefonla arayarak Ahmet'in ismini söyledi ve 'Bir ara görüşelim' dedi. Ben de Ali'nin bu yapıdan olduğunu anladım. Bir süre sonra, bu kişiyle o dönem Fenerbahçe'de oynayan hatırladığım kadarıyla Emre Belözoğlu, Uğur Boral, Ertuğrul Taşkıran'ın da Ali Şenel ile görüştüğünü öğrendim. Ben de 2009 yılının son aylarında bu kişinin yapmış olduğu sohbetlere diğer futbolcu arkadaşlarımla katılmaya başladım. Bu kişinin de sohbetleri yukarıda anlattığım gibi Gaziantep'te olduğu şekilde idi. Fenerbahçe'de futbol oynadığım süre içerisinde hatırladığım kadarıyla Alper Potuk, Orhan Şam, Gökhan Gönül ve Mehmet Topal'ı da Ali Şenel isimli şahsın yapmış olduğu sohbetlerde görmüşlüğüm vardır. Zaten toplantılara hepimizin aynı anda katılması mümkün olmuyordu. Ben de hepsine katılamıyordum. Toplantılarımız genelde Anadolu Yakası'nda bu yapıya ait okullarda oluyordu. Hatırladığım kadarıyla Ataşehir'de, Ümraniye'de bu yapıya ait okullarda toplantılar yaptık. Toplantılar genelde kahvaltı yapmak için buluşup cuma ise toplantı sonrasında birlikte cuma namazına giderdik veya bir sabah namazı için veya kandil gecelerinde buluşurduk."

"Birkaç kez Emre Belözoğlu'nun evinde de buluşmuştuk"

Toplantıların yaptıkları işlerden dolayı düzenli yapılamadığını kaydeden İrtegün, "Hatırladığım kadarıyla Çamlıca'da ev yemekleri yapan bir yerde de buluştuğumuz olmuştu. Ayrıca yine hatırladığım kadarıyla birkaç kez Emre Belözoğlu'nun evinde de buluşmuştuk. Bazen Ali Şenel isimli şahsın yanında ismini Erhan olarak bildiğim bir şahıs da toplantılara katılırdı. Ben bu yapıdan bir süre sonra uzaklaştım. 17-25 Aralık Operasyonları olduktan sonraki süreçte bu yapıyla mevcut iktidar arasında yaşanan olaylar bu durumda etkili olmuştur. Ancak Ali Şenel ile tamamen ilişkimi koparmadım. Şöyle ki ara ara kendisi beni aramaya devam ediyordu. Eskiye nazaran çok daha az olmakla birlikte birkaç sohbete katıldığım da oldu. Yine benim gibi diğer takım arkadaşlarım da ülkenin bulunduğu mevcut durumdan etkilenerek Ali Şenel ile aralarına mesafe koydular ancak Ali bizi aramaya devam ederdi. Yine Erhan isimli şahıs da bizi arardı. Dediğim gibi diğer takım arkadaşlarım da benim gibi Ali Şenel isimli şahıstan uzaklaşmaya çalıştılar." beyanında bulundu.

ByLock'u Ali Şenel'in söylemi üzerine indirmiş

2014 yılında Ümraniye'deki evine yakın bir AVM'ye gezmek için gittiğinde Ali Şenel'in kendisini aradığını ve halini hatırını sorduğunu belirten İrtegün, şunları kaydetti:

"Arabamı gördüğünü, AVM'de olup olmadığımı sordu. Ben de bulunduğum yeri söyledim. AVM'nin önünde karşılaştık. AVM'nin hemen yakınındaki okula beni çay içmeye davet etti. Ben de okula gittim. Ali bana okulda benle görüşemediğinden dolayı 'İnternet üzerinden görüşelim' diyerek bana GooglePlay'den bir program indireceğini, bu programdan bana Peygamber Hayatı vb. dini içerikli bilgileri göndereceğini söyledi. Ben de 'Tamam abi yükle' diye söyledim ve programın kullanıcı ismini, ismim olan Bekir ve forma numaram olan 4'ten "Bekir4" olarak oluşturdum. Şifreyi de PIN kodum olarak belirledim. Bylock isimli programın 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra sadece bu örgüt tarafından kullanılan bir program olduğunu anladım ancak ben yukarıda dediğim gibi kullanıcı adımı kendi isim ve forma numaramdan yaptım. Şifremi gayet basit belirledim. Ayrıca programın birçok özelliği varmış. Ancak ben bunların hiçbirini kullanmadım. Ali de bu programdan birkaç kez bana dini içerikli şeyler yolladı. Gizli bir program olduğunu bilseydim bu kadar basit bir kullanıcı ismi ve şifre yazmazdım hatta hiç indirmezdim. Zaten 6 ay kadar programı kullandım. Legal olan GooglePlay'den indirildiği için indirdim. Söz konusu programı birkaç defa Ali'den mesaj geldi mi diye bakmak için kullandım."

Bylock isimli programın FETÖ tarafından kullanıldığını ve kendisinde de bu program olduğunu anladıktan sonra hakkında adli bir işlem yapılacağını hiç düşünmediğini söyleyen İrtegün, darbe girişiminden sonra da defalarca yurtdışına çıktığını dile getirdi.

İrtegün, Bylock isimli programda Ali Şenel tarafından gönderilen mesajların sadece dini içerikli olduğunu ve herhangi bir suç unsuru taşımadığı için hakkında soruşturma yürütüleceğini düşünmediğine değinerek, ifadesine şöyle devam etti:

"Ben Bylock isimli programı kullananların suç unsuru içeren görüşmeleri olduğundan dolayı haklarında soruşturma yürütüldüğünü düşünüyordum. Emniyette de Ahmet, Ali Şenel ve Erhan isimli şahısları teşhis ettim. Fenerbahçe'den Medipol Başakşehir'e transfer olduğumda Ali Şenel beni aradı. Kendisi gibi bir şahsın olduğunu, onun beni arayacağını, onunla iletişim kurmamı söyledi. Bu bir nevi Gaziantep'ten gelirken Ahmet'in beni araması ile benzer birşey idi. Başka takıma geçtiğim için benimle başkasının ilgilenmesini sağlayacaktı. Ancak ben bunu kabul etmedim. Zaten kendisiyle olan bir diyaloğum vardı. Bu kişiyle de diyaloğum FETÖ'den bağımsız kişisel bir ilişki halini almıştı ama yine dediğim gibi kendisinde bayağı bir uzaklaşmıştım. Ancak bu tip insanlar sürekli arayarak kendilerini hatırlatırlar. Benim FETÖ/PDY ile bir alakam yoktur, Ali Şenel, Ahmet gibi şahıslarla tamamen dini birtakım bilgiler edinmek amacıyla bir araya geldim. Benim zaten sosyal hayatım da herhangi bir cemaat mensubu olmaya elverişli değildir. Tamamen dini duygular öğrenmek amacıyla kişisel arkadaşlık kurduğum kişilerin FETÖ/PDY yapısı içerisinde olmasından dolayı şu an şüpheli konumundayım. Beni bu kişiler şu an görüldüğü üzere şüpheli konumuna sokarak mağdur etmişlerdir."

İrtegün'ün ifadesi üzerine Ali Şenel ve Erhan Erkoç hakkında işlem yapıldı

İddianamede, Bekir İrtegün'ün beyanları üzerine yapılan araştırmalar neticesinde, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü ile irtibat ve iltisakı olduğu ve yine hakkında herhangi bir işlem yapılmamış olan Ali Şenel, Erhan Erkoç, Uğur Boral ve Ömer Çatkıç adlı şahısların tespit edildiği Ali Şenel ile Erhan Erkoç'un bugüne kadar bulunamadıklarından haklarında yakalama kararı çıkarıldığı ve buna ilişkin soruşturmanın devam ettiği belirtiliyor.

Ali Şenel ve Erhan Erkoç'u teşhis eden İrtegün'ün vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda FETÖ içinde hakkında herhangi bir işlem yapılmayan başka şüphelilere ulaşıldığı, bundan dolayı TCK'nın 221. Maddesinde yazılı etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanabileceğinin değerlendirildiği vurgulanıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 34 yorum
Bu ülkede saraydaki tokatcılar herkes fetöcü oldu fetöyle boy boy resmi olanlar birtürlü fetöcü olamadı gitti
la trol neydirsen
Daha dün spikerin biri başakşehir spor dedi hemen benim takımım ama öyle taraftarı olduğum değil. Ya iyice mide bulandırdı bu ne artık mertlik bitti hep yalan dolan
Baş fetöcü hala görevinde. Gel artık bitsin bu hasret diyen, okyanus ötesine selam yollayan kimdi ?
Maşallah herkes herşeyi biliyor sayın erdogan sen dinlen artık bunlar bir daha birbirini yesin asker darbe yapsın kansızlar içimize girsin her yerde kuyruk biz senin döneminin rahatlıgını kaldıramıyoruz saygılarımla
Memlekette Fetocu birakmadiniz. Bir de AkP dekilere el atsaniz da bu memleket rahat bir nefes alsa. Cemaatleri devlete doldurmaktan vazgecmeyen AKP simdi de Menzilcilere verdi devleti.
Emre ağız dolusu ana avrat küfür etti acaba neden ceza almıyor diyorudum. Adam alikıran baş kesen oldu bir türlü ceza almıyordu demek ki sebep buymuş.
8jk lilarda tekmeleye tekmeleye maç alıyordu. bizde neden sahada karate yapan futbolculara kart çıkmıyor diye merak ediyorduk.
sorsan fetösaray derler futbolcuların hepsi fenerli hayırlı işler ..
emresi nagihani kuzusu arinci bozdağı bilmem kimi bayrak taşıyan fetöcülerin hepsi tv lerde boy boy. içeridekiler kim birader. Allahtan sol görüşlü bir fetöcü bulamadılar. bulsalar asarlar.
@worstmailprovider kılıçdaroğlunun başkelemi fetöden alındı neyin kafasındasın :)
A spor E belezoğlunun bir türlü yere göğe sığdıramıyor adam tam bir fetöcü niye onlar dışarda
hepsi fenevli, ha , hani gsye feto diyodunuz noldu? hem şikecisiniz hem fetocu
yok sohbetmiş gazete aboneliğiymiş bunları hepsini hesap etseler bu kriterleri suç saysalar türkiyenin yarısı fetocu istediklerine karışıyor ismediklerinede karışmıyor adalet çorba olmuş ya hep ya hiç bırakın çaycı çorbacılarla uğraşmayı.tavanı ihanetse tavana bakın bakamazlar baksalar kendilerini görürler
Defalarca söyledik Emre Belezoğlunun siyasi gücü var diye ama kimin işine ne geliyorsa onu yaptı kimini fetöcü yaptı kimini akladı varsa kural kanun adalet herkes için geçerlidir.
NOLCAK ŞİMDİ. ÇAYCI-ÇORBACI İÇERDE YILLARDIR ZAMAN GAZETESİNDE GARİBANLARI KANDIRIP FETÖCÜ YAPAN FEHMİ KORU-HÜSEYİN GÜLERCE DIŞARDA. BU ARA DA EMRE BELEZOĞLUDA DIŞARDA.
NE İSTEDİLERDE VERMEDİK diyen kadar hiç biriniz FETÖ cü olamazsınız.Eline su dökemezsiniz.ŞAMPİYONUMUZ O
Baş fetocu PAPA dostu BOP eş başkanı boynunda yahudi madalyası taşıyan TÜRK milliyetçiliğini ayaklar altına alan zat kimdir
Fenerin bütün yerlileri fetocuymuş. Nobre yi bile sohbetlere götürüyorlarmış
terör örgütüne üye olmak başka fetö tarafından kandırılmak başka işte bu ayrımı yapamayan AKP nin oyları çok düştü Buda fetö nün taktiğidi Anlamadı AKP herkese işlem yaptı
fetöbahçe
ben diyordum, bu emrenin arkasında büyük bir güç var diye...
emre neden dışarıda fb ye neden getirildi sen cimbom un alt yapısından gel fb liyim diye bağır azizin yanına soktular
şikede kumas ts ye yapılmıstır.feto elıyle kupası gasp edılmıstır.hala fb ye kumpas kurdular dıyen varsa bıu zahmet akıl hastanesıne basvursun
ya sen futbolcusun malmısın fetöyle ne işin olur nasıl bi insan bunlar beyinmi yok nasıl yaratıksınız siz iftiraysada özür dilerim ama sporcunun siyasetle işi olmamalı
has fetöcülere dojunamıyorlar çünkü ihale kendilerine kalacak. tıpkı zarrabın rüşvetlerini paylaştıkları gibi ve ağızlarına bile alamadıkları gibi
hala feto fb ye kumpas kurdu dıoyebılen varsa kesınlıklşe gerızekalıdır bu kadar acık ve net soyluyorum
@erkan_3361 2014 sonrası için geçerli bu davalar bilgisizce yaz gerizekalı
fatih nasıl teknikdirektör oldu koca gs ye hiç merak ettinizmi
@pvedat_2016 evet halis mulis TÜRK ve milliyetçi olduğu için, acaba fener neen Türk takımı değil hiç düşündünüzmü!! papazın çayırda kurup ermeni-rum tebasıyla müslüman olamayanların kurduğu bir takım, hiç merak ettin!!izmi?? şimdi hemen Galatasaray fransız diyen!! ahmaklar ise sadece yabancı takımları yenmek için kurulan bir futbol takımı olan Galatasarayın avrupa kupalarındaki o en üstün başarılarını neden aldığını, Türk ruhuyla oynadıkları için Bayrak ve Vatan-Millet sevdasıyla sahada insanüstü bir gayretle o başarıların kazanıldığını elbette çeşitli karalamalarla reddetmeye çalışacaktır.
hamza neden gönderildi gs den şampiyon yapmasına rağmen düşündürücü
@pvedat_2016 ne angutsunuz yaaa, adamın uluslararası teknik direktör akrediti yok sadece antrenörlük sertifikası var ve ulusal markalarda malesef böyle hocalar dünya şampiyonu bile olsalar malesef çok önemli olmuyor. anlamayanların buralarda yazdıkları abuk subuk şeylere cevap yaznmaktan yorulduk. böyle futbolseverlik olurmu!!!??? sadece iftiralar hakaretler çamur atmalar,, bikerede adam gibi taraftar olunmazmı acaba doğru dürüst eleştiri yapaılsın!!!!!!!!!!!!!
o sohbette DROGBA'da varmış fetva verdigi söyleniyor :D
bu adamlar derhal asılmalı. baksanıza dini sohbetlere katılıp kurban kesmişler. ne büyük terör olayı. verilmiş sadakamız varmış ya yakalnmadan fakir fukaraya zekat verip sadaka dağıtsalardı, allah korusun düşünmek bile istemiyorum olabilecek vahşeti
Diğer Haberler