Bilim insanları tarih verdi: 13 Nisan 2029

Bilim insanları, 340 metre çapındaki bir asteroidin 10 yıl sonra 13 Nisan 2029'da Dünya'nın 31 bin kilometre yakınından geçeceğini bildirdi.

Space.com internet sitesinde yer alan habere göre, ABD'nin Massachusetts Teknoloji Üniversitesinden gezegen bilimci Richard Binzel, "Apofis" adlı asteroidin 13 Nisan 2029'da Dünya'ya yakın geçiş yapacağını açıkladı.

Uluslararası Havacılık ve Uzay Akademisinin düzenlediği Gezegen Savunma Konferansı'nda konuşan Binzel, "Böylesine büyük bir gök cisminin Dünya'ya bu kadar yaklaşması ancak bin yılda bir görülebilecek bir gelişme, dolayısıyla buradaki fırsatları değerlendirmemiz gerekiyor." dedi.

a4

Asteroidin Dünya'ya çarpma ihtimalinin bulunmadığını belirten Richard Binzel, asteroidin yörüngeye teğet yapacağı geçişi izlemenin, gezegeni potansiyel asteroid tahribatından korumaya yönelik önlemler geliştirmek bakımından faydalı olacağını vurguladı.

a3

Dünya yörüngesini ekvator enleminde Hint Okyanusu üzerinde teğet geçmeye başlayacak asteroid, Afrika kıtası üzerinde batıdan doğuya kuzeye doğru meyille ilerleyerek, Atlantik Okyanusu'nu ve ABD'yi katettikten sonra Pasifik Okyanusu üzerinde Dünya yörüngesinden çıkacak.

a2

Asterodin geçişinin, güzergahı üzerindeki bölgelerde yaşayan yaklaşık 2 milyar insan tarafından çıplak gözle izlenebileceği de belirtildi.

a1

Mısır kötülük tanrısı Apofis'in adını taşıyan Dünya'ya yakın yörüngeli asteroid, 2004 yılında ABD'nin Arizona eyaletindeki Kitt Peak Rasathanesinde keşfedilmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
Geleceği ancak Allah bilir yalan haber
Geleceği kuşkusuz Allah ( c. c. ) bilir... Çok şükür elimizden geldiğince ibadetini yapan insanlarız... Şimdi sana bir soru. Meteoroloji yarın yağmur var dese yalan haber mi diyeceksin? Yoksa şemsiyeni alıp işini garantiyemi alacaksın... Hepimiz şemsiyesini alır öyle düşeriz yollara... Zaten adamlar hava ( tahmin ) işi yapıyor. Bu da bir tahmin. Bilim denilen bir gerçek var. Ve siz bu kafayla giderseniz ben de geleceği tahmin edebilirim. 30 sene sonra yaşayacak bir ülken kalmayacak... Uyan eyyy müslüman.
@hedefmars_2018, 2029 yılına kadar kim bilir belki kıyamet kopar evren diye birşey kalmaz diyebilirsin inançlı biri olarak sana sonuna kadar katılırım. Ama bilimin tahminlerini,ön görülerini inkar edemem! Ay tutulmasını, güneş tutulmasını, hava durumunu vb. olayları, teknolojinin ve bilimsel çalışmaların neticisinde bilebiliyorlar. Bu onları tanrı veya kahin yapmaz! Allah'ın verdiği aklı kullanan bir kul yapar sadece.
@hedefmars_2018 Gelecegi tabiki Yaradan bilir ama sana Tüm canlılardan daha fazla olan seyi aklı vermiş onu niye vermiş sizçe? Düsünsün kendi mücadelesini versin biseler yapsın aklı ile diye ve kuranda ilk ayet nedir OKU okuyan insan aklını daha iyi kullanır Oturup herseye Allah Allah demekle olmuyor Yüzyıllardır müslümanlık bu modda hersey de ortada Su an kullandıgın bütün teknoloji Musluman olmuyanların ürünü Neden diye soran yokmu?
@hedefmars_2018 bu nasayı gözünüzde büyütmeyin bilim kurgucu bunlar Ay gezegenine 'de gittiklerini söylemişlerdi bizde yutmuştuk
bizimiler GAYRİMÜSLİM FUTBOLCU İÇİN RAHMET OKUMAK CAİZ Mİ DEĞİL Mİ diye tartışmaya devam etsinler. zora gelince herşeyi Allah bilir desinler. tamam da Allah o aklı sana niye verdi hiç kullanmayı denedin mi??
1-) 31 bin km mesafeden dünyanın çekim gücü etkisi neredeyse hiç olmaz, hoş daha fazla dik açıyla yaklaşsa dahi manyetik etki ile görünmez bir duvara çarpar gibi çarpıp sekecek ve yine uzay boşluğuna yönelecekti, dünyayı dış etkenlerden koruyan manyetik duvar var, büyük cisimler bu duvara çarparak yön değiştirirler, büyük cisimden kasıt tabi çok büyük olmamalı, ama uzay boşluğunda cisimler arası mesafeler insanın hayal gücüne sığmaz, ayrıca çok buyük asteroidleri çeken daha büyük gezegenler olan satürn ve jüpiter gibi sigorta görevi yapan dev küreler vardır.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler