Binbir zorlukla okudu! 7 diplomayla iş bulamadı

Diyarbakır'da yaşayan 41 yaşındaki Mehmet Ferit Avcı, 7 üniversite bitirip diploma almasına rağmen işsiz kalmaktan kurtulamadı. Avcı, "Hedefim önce kaymakam, sonra milletvekili, bakan olmak ve 4 yıllık lisans diplomamı alıp cumhurbaşkanı olabilmenin kapısını aralamaktı ama şimdi işsizim" dedi.

Binbir zorlukla okudu! 7 diplomayla iş bulamadı

Zorluklarla okudu, etrafındaki herkesi okumaya teşvik etti. 80 yaşındaki annesini dahi okuma yazma kursuna gönderdi. Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Kooperatif Mezrası’nda yaşayan 41 yaşındaki Mehmet Ferit Avcı, 7 üniversite bitirmesine rağmen işsiz kaldı. Avcı büyük bir okuma isteği ile doluydu. Hem arkadaş çevresini hem de akrabalarını okumaya teşvik etti, 80 yaşındaki annesini dahi okuma yazma kursuna gönderdi.

photo-1434030216411-0b793f4b4173

YEDİ ÜNİVERSİTE BİTİRDİ

Avcı, Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi, Anadolu Üniversitesi İktisat, Dicle Üniversitesi BMYO Organik Tarım, Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği, Anadolu Üniversitesi Adalet, Anadolu Üniversitesi Yaşlı Bakımı, İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümlerinden mezun oldu ve diploma aldı.

photo-1441034281545-78296c3a6934

'BEN HAYAT BOYU ÖĞRENMEYİ İLKE EDİNEN BİRİYİM'

Avcı’nın ayrıca Öğretmenlik Pedagojik Formasyon, Öğrenci koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı, Eğitici Eğitimi Bilgisayar sertifikaları da mevcut. Avcı'nın bu konuyla ilgili açıklamaları ise şöyle:

photo-1523050854058-8df90110c9f1

''Ben hayat boyu öğrenmeyi kendine ilke edinen ve bunu topluma aşılamaya ilke edinip tavsiye eden biriyim. Hiç okuma niyeti olmayan birçok bireye bunu aşılayıp bu sayede birçok kişi ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite mezunu oldu. Bir arkadaşım lise mezunuyken hiç sınava girmeye niyeti yoktu. ÖSYM harcını ben yatırdım ve sınava girdi, kazandı. Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Doğal Gaz Tesisatı bölümlerinden mezun oldu ve şu an da Organik Tarım son sınıf öğrencisi. Yeğenlerimi de okumaya teşvik ettim. En büyüğü öğretmen olup şu an 3. Üniversiteyi okuyor. Ortancası da 3. Üniversiteyi, küçüğü de 2 üniversiteden mezun oldu. 24 Haziran seçimlerinde milletvekili aday adaylığı için başvurmama rağmen mülakata bile çağrılmadım. Hedefim önce kaymakam, sonra milletvekili, bakan olmak ve cumhurbaşkanlığı şartlarından olan 4 yıllık Lisans diplomamı alıp cumhurbaşkanı olabilmenin kapısını aralamaktı" diyen Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Bu vesileyle 24 Haziran seçimlerinde milletvekili aday adaylığı için başvurmama rağmen mülakata bile çağrılmadım. Siyasetin de liyakata göre yapılmadığı gerçeği ile yüz yüze kalarak hem kendim hem toplum adına hayal kırıklığı yaşadım. Daha ilkokul okurken çocukken halka tatlı satarak başladığım iş hayatına, tarım işçiliği, çiftçilik, esnaflık, hizmetli, eczacı kalfası, bekçi, memur, müdür Vekilliği gibi görevlerden sonra şimdi işsizim. Sadece iş ve eğitim tecrübelerim doğrultusunda Topluma gönüllü danışmanlık yapıyorum."

s0ds3a

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 39 yorum
Lafa bak; Bitirdiği okullar sıradan "Liseden sonra zahmetsiz girilecek açık öğretim kurumları" Bunları okusanz ne olacak okumasan ne olacak Aslında bu eğitimin fısss olduğunu gösterir. Ben ne diyeceğim Üzerine bir bardak su iç. Bu kadar yıl yalandan okuyacağına arıcılık yapsaydın, hindi yetiştirseydin daha iyi idi. Aslında sende de kabahat yok. Memleketin eğitim sisteminde ve geri kalmışlığı ile iktidardaki kırk haremi cetesi gibi partinin. Ve arap hayranlığı ile verilen oylarda.
yorumuna imzamı atarım güzel açıklamışsın bunun gibilerden bekçi olur birde posaç gezer tozarlar bunlara diplomalı cahil derler
cehalet böyle bir şey işte
Herkes masa başı iş istiyor yani kısaca ülkede herkes memur olmak istiyor
@06yldrm3660 merak ediyorum sen nereyi bitirdin..o senin kıytırık dediğin bölümler harwarda üniv. de gözde bölümler.fakat senin cahililiğin her halinden belli.birde şu siyasi ezberi bıark demode oldu.şimdi uza..
buyuklerın bir sözü vardı okumussun ama boşa okumuşsun.
İlkokul mezunu olmak ve üniv. okuyamamak içinde dert olmuş.Zor olsa böyle yaşamak
İş kurup çalışsan belki şimdi yanında üni mezunlarını çalıştırıyor olacaktın ben öyle yaptım, sonra dışarıdan da bitirirdin okulu yine oku sürünme
@cebe01 ben üniversiteyi bitirdim, yanımda üniversiteye girmeyi beceremeyen ve bitiremiyenleri çalıştırıyorum bende böyle yaptım...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler