Böbreğinde unutulduğu 10 yıl sonra ortaya çıktı!

Manisa’da 27 yaşındayken sezaryenle doğum yaptıktan sonra fenalaşan ve başka bir hastaneye sevk edilen Yasemin Özcan isimli kadın, böbreğine takılan ve en fazla 3 ay kalması gereken 50 santimetrelik kateter telinden habersiz 10 yıl boyunca büyük acılarla yaşadı. 10 yıl sonra fark edilen katater telinin 37 santimetrelik kısmı yapılan ameliyatla çıkarılırken 37 yaşındaki 4 çocuk annesi talihsiz kadın katateri vücudunda unutan doktor ve hastaneden şikayetçi oldu.

Manisa’da yıllardır çeşitli şikayetlerle doktora giden talihsiz kadının ağrılarının sebebi 10 yıl sonra ortaya çıktı. 37 yaşında 4 çocuk annesi Yasemin Özcan isimli kadın haziran ayında yine şikayetleri üzerine çıktığı aile hekiminin yönlendirmesiyle Manisa Şehir Hastanesine sevk edildi.

ÇEKİLEN FİLMLERDE ORTAYA ÇIKTI

Hastanede yapılan tahliller ve çekilen filmler sonucu hastanın mesaneden sol böbreğe uzanan kısmında double J katarere rastlanıldı. Talihsiz kadın Özel Grandmedical Hastanesinde Ömer Erdem Akkaya tarafından yapılan başarılı operasyonla sağlığına kavuşmak için ilk adımı attı. Yapılan ilk ameliyatla 50 santimetrelik kataterin 37 santimetrelik kısmı başarıyla alınırken kalan kısmın çıkarılması için hasta Kurban Bayramı’ndan sonra bir kez daha ameliyata alınacak.

'DOKTOR BİZİMLE GÖRÜŞMEDİ'

10 yıl önce 4. çocuğu Mehmet’in doğumu için yattığı hastanede yapılan sezaryenin ardından fenalaşması sonucu Celal Bayar Üniversitesi Ayşe Hafsa Sultan Eğitim Araştırma Hastanesine kaldırıldığını ve orada ameliyata alındığını kaydeden Özcan, “10 yıl boyunca hep hasta oluyordum arada bayılıyordum. Eşim kaç kez hastaneye götürdü ama bir şey bulamadılar. Kanım düşük oluyordu, sağlık ocağına gittim oradaki doktor, ‘Böbreklerinde bir şey var, bir değer yükselmiş’ dedi. Beni hastaneye sevk etti. Hastanede ‘Senin böbreklerine tüp takılmış’ denildi. Bizim bundan 10 yıldır haberimiz yok. Ben de ‘10 yıl önce Celal Bayar Üniversitesi Hastanesinde doğumdan sonra ameliyat oldum belki o zaman takılmıştır’ dedim. Öyle belli oldu. Sonra Celal Bayar Hastanesine gittik, onlar da tahlil yaptı, orada da aynı sonuçlar çıktı. Ameliyat yapan doktorun telefon numarasını aldık konuştuk. ‘Beni ilgilendirmez, ben hastanın hayatını kurtarmışım ameliyattan çıkmışımdır. Orada kalanların yapması gerekiyordu’ dedi. Bizimle görüşmedi. Başhekime gittik, onu da bulamadık. Sonra şikayet ettik bizde hastaneyi. Daha sonra Özel Grandmedical Hastanesine gittik ameliyatımı orada oldum. Üniversite hastanesine kendim olmak istemedim, korktum. Ameliyatım iyi geçti ama yarısı kaldı içimde. Kalan parça vücudun arkasında gezinmiş. ‘Kurban Bayramı’ndan sonra gelin açık ameliyatla kalan parçayı da alalım’ dediler.” şeklinde konuştu.

'CEZALANDIRILMALARINI İSTİYORUM'

Ameliyatı yapan doktor ve hastaneden şikayetçi olduğunu kaydeden Özcan şunları söyledi:

“Dahiliye doktoruna gittiğimde katater telinin böbrekler tıkandığı için takıldığını söyledi. Takılan telin çıkarılması gerekiyormuş ama çıkarılmamış. En fazla 3 ay durması gerekiyormuş ameliyattan sonra. Bize kimse bir şey söylemediği için 10 yıl önce kontrole de gittik ama bize bir şey diyen olmadı, ameliyatı yapan doktor da bir şey demedi. Bu durumu 17 Haziran’da öğrendik. O zamana kadar bilmiyorduk, o benim 10 yıldır içimdeymiş. Sürekli hasta olup duruyordum, kilo da alamıyordum. Hastayım, halsizim, hasta olunca bayılıyorum eşim beni evde baygın bir halde buluyor. Defalarca doktora gittik ama hiç belli olmadı. Bunu yapanların maddi ve manevi olarak cezalandırılmasını bekliyorum. 4 tane çocuğum var hepsi okula gidiyor. Bir tanesi üniversite sınavına girdi. Eşim de çalışmıyor, sosyal güvencemiz yok.”

Konuyla ilgili hastaneden açıklama yapılmadı.

(İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
unutma değil bu bende böbrek hastasıyım son 10 yılda 4 defa tel ve stent takılıp söküldü. ameliyata girersin taburcu olurken doktor 1 ay sonra gel teli alalım der.. yani opersayon sırasında unutmak yok.. doktorun dediğini anlamaz isen böyle sürünürsün.. bunun adı cehalet..
Sus be o doktorlardan bir farkın yok canavarlar korku filmi gibiler mutlaka doktorluk diploması iptal edilmeli ve ömür boyu hapis cezasına carptirilmali ve mal varlığı o hayatı mahfolmus zavallı kadına verilmeli
Kaç hasta doktoruyla tam manada görüşebiliyor. Yapılan araştırmalarda ülkemizde , doktorun 13. saniyede hastanın sözünü kestiği gerçeğini ortaya çıkarmıştır.
sorumsuzluk ve vicdansızlık bir olay sen görevini tam yapmamışsın doktor işi şansa bırakmışsın yazık etmişsin bu kadına kadının gençlik yılları acı ıstırap ile geçmiş şimdi hesap vermen gerekmez mi acaba ?
doktor görevini yapmış, şu platformda cahillere yorum bile yaptırmayacaksın. Ömür boyu hapismiş, mal varlığına el konulmalıymış, fındık beyinli mahalle kadısı ahkam kesiyori, kinci herife bak. belediyeleri soyan badem bıyıklı domuzların mal varlığına el konulsun. kat karşılığı bloklar dikip vergi vermeyen müteaahit ve sonradan görme arsa sahiplerinin mal varlığına el konulsun. Böbreği ve hastayı kurtarmak için bu kateter takılır, kimse keyfine takmaz o malzemeyi. doktorun yapacağı birşey yok, hasta vücuduna yerleştirilen malzemenin farkında olmalı.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler