Brezilyalılar Türk kebaplarını tadıyor

Ağız tadı biraz da alışkanlıkla ilgili bir şey.

Brezilyalılar Türk kebaplarını tadıyor

Quora’da sorulan ‘damak zevki doğuştan gelen bir şey mi yoksa öğrenilen bir şey mi’ sorusuna Jeff Kay isimli kullanıcının verdiği cevap bizi çok tatmin etti.

Kay bebeklerin vanilya gibi kokusu ve tadı anne sütüne benzeyen ve biraz daha şekerli besinleri beğendiğini buna karşılık acı, ekşi ya da farklı diğer baharatların kullanıldığı yemekleri zamanla ‘sevmeyi öğrendiğimizi’ iddia ediyor.

Bu iddiasını desteklemek için şekerli besinlerin özellikle çocukların büyüme döneminde ihtiyacı olan enerjiyi sağladığı için ilk gelişim dönemlerinde otomatik olarak ‘tatlı’ besinlere yöneldiğini söylüyor. Bununla birlikte asitli, ekşi ya da acı tatların genellikle zehirli ya da zararlı besinlerde(?) görüldüğünü sözlerine ekliyor.

Bize bu gayet mantıklı geldi. Ülkelerin mutfakları, ya da damak tatları o bölgede doğal olarak bulunan sebze, meyve, baharat ve hayvanlardan hazırlanan yemeklerle yüzyıllar boyunca gelişmiş bir kültürün ürünü. Bu nedenle dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanlar farklı damak zevkleri geliştirebiliyor.

İnsanların alışık olmadıkları bir mutfağı sevmemeleri ya da henüz yemekleri yemeden içindeki malzemelere göre ön yargıyla yaklaşmaları anlaşılabilir bir durum.

Bu videomuzda Brezilyalı arkadaşlarımıza Türk mutfağından adana kebap, ali nazik ve patlıcanlı kebap gibi yemekleri tattırdık. Bakın ne tepkiler verdiler.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler