Bu insanlar dünyanın çatısında yaşıyor!

Afganistan'ın kuzeydoğusunda yer alan ve dünyanın çatısı olarak nitelenen ‘Hindukuş Dağları’ ile çevrili Wakhan (Vahan) Koridoru, halkı ve kendine özgü yapısıyla farklı bir bölge. İpek Yolu'nun en gözde noktalarından biri olan Wakhan, medeniyetin en ücra köşelerinden biri... İşte Wakhan koridoru ve Kırgız Türklerinden oluşan yerli halkı hakkında ilginç gerçekler...

Wakhan Koridor'u Afganistan'ın kuzeydoğusunda Tacikistan, Pakistan ve Çin'e komşu bölgenin adı olarak biliniyor. Fakat Wakhan Koridoru medeniyetin en ücra yerinde bulunan ve kabilelerin yaşadığı bir yer aslında. Buradaki insanlar dünyadan izole bir şekilde yaşamlarını sürdürüyorlar. Fransız fotoğrafçı Eric Lafforgue ve New York'ta yaşayan meslektaşı Frederic Lagrange bölgeye giden ender insanlardan. Özellikle Eric Lafforgue daha çok Wakhan bölgesine yoğunlaşmış bir fotoğrafçı.

Wakhan bölgesi adını Pamir Dağları'nın Afganistan’daki bölümünden alıyor. Bölgede iki topluluk var: Wakhiler ve Kırgızlar. Wakhiler vadide yerleşik hayata geçen bir topluluk. Wakhiler hayvancılık ve tarımla geçimlerini sağlıyorlar. Daha yükseklerde yaşayan Kırgızlar ise sadece hayvancılıkla geçiniyor ve göçebe bir hayat sürüyor.

BU VADİDE 12 BİN KİŞİ YAŞIYOR

Afganistan’ın en ücra köşesi olan Wakhan Koridoru'na hiçbir savaş uğramadığı gibi medeniyete dair hiçbir belirti de bulunmuyor. 240 kilometre uzunluğunda olan bu vadide tahminlere göre 12 bin kişi yaşıyor. Bu ıssız topraklarda yaşayanların dünyada olan biten gelişmelerden de haberi yok.
Burada kış çok sert geçiyor. Hayvanlar bile ısı ve enerjilerini korumak için çok hareket etmiyorlar. Bölgedeki en büyük yaşam ve geçim kaynağı da bu hayvanlar.

BÖLGEDE DOKTOR YA DA ÖĞRETMEN YOK

Bölgeyi incelemeye giden bir diğer isimse New York'ta yaşayan fotoğrafçı Frederic Lagrange. Lagrange ise yıllardır hayalini kurduğu Afganistan ziyaretini gerçekleştirmek için yola koyuluyor. Lagrange, Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'ye uçarak yolculuğa başlıyor. Kabil'den buraya ulaşmak oldukça sıkıntılı. Fotoğrafçı üç günlük araba yolculuğunun ardından Afganistan-Tacikistan sınırına ulaştığını belirtiyor. Ayrıca ekipman ve kamp malzemeleri için dört çoban ve dört eşek kiralıyor.

Bölgeyi karış karış gezen Lagrange, verdiği söyleşisinde bölge hakkında şunları söylüyor:

“Kırgızlar bölgede otağ adı verilen bu yerlerde yaşıyorlar. Ayrıca bölgede öğretmen de yok doktor da…”

YAŞLARINI BİLMİYORLAR

Bölgede yaşayan biriyle konuşan Lagrange, kaç yaşında olduğunu sorduğu kişiden "bilmiyorum" cevabını aldığını ifade ediyor. 40 yaşında olduğunu tahmin eden kişi bölgede bilginin az düzeyde olduğunu vurgular nitelikte. Kırgızlar ve Wakhiler daha çok Wakhan Koridoru'ndan ayrılmak istediklerini söylüyorlar. Fakat gidecek yerlerinin olmaması onları çaresiz bırakıyor. Ve ne kadar gitmek isteseler de burayı güzel bir hapishane şeklinde tanımlıyorlar.

Dünyanın tepesinde yaşayan Türkler!

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler