Bugatti: SUV markamıza uymuyor!

Dünyanın en prestijli ve hızlı otomobillerini üreten Bugatti’nin yakın zamanda bir SUV üretmeyi planladığı iddiaları son bir yıldır ortada dolanıp duruyor. Peki ya Bugatti de diğer tüm rakipleri gibi sektördeki yükselen trendlere sadık kalarak ultra-lüks SUV furyasına katılacak mı? İşte cevabı…

Bugatti: SUV markamıza uymuyor!

Son dönemde neredeyse dünyadaki tüm ultra-lüks otomobil markaları ilk SUV modellerini duyurdu. Bunlardan tamamı Rolls-Royce, Lamborghini, Bentley ve Maserati gibi oldukça prestij sahibi markalar. Piyasadaki tüm rakipleri yeni SUV modellerini birer birer piyasaya çıkarmaya başlayınca da gözler bu kez işin en seçkin isimlerinden birine, Volkswagen’in ultra-lüks markası Bugatti’ye çevrildi. Fransız üreticiden epey bir süre ses çıkmayınca da iddialar kendiliğinden güçlendi. Markanın gerçekten bir SUV modeli üretme hazırlığında olduğu düşünülmeye başlandı.

Son haftalarda İngiliz Autocar dergisinden çıkan bir haberde ise markanın Molsheim-Fransa’daki fabrikasında bir SUV üretme hazırlığında olduğu yazdı. Bugatti Başkanı Stephan Winkelmann ise bizzat açıklama yaparak konuya açıklık getirdi.

Markanın kilit ismi Stephan Winkelmann açıklamasında “Böyle bir araba Bugatti’nin imajına uymuyor” dedi ve bir SUV modelinin geleceği iddiaları kesin olarak reddetti. Winkelmann reddi herkeste şaşkınlık yarattı. Ancak bu beklenmeyen “hayır” kelimesinin bizce kesinlikle mantıklı bir nedeni var.

Stephan Winkelmann, bir yıldan fazla bir süredir Volkswagen Group’un en seçkin markasının başında. Tüm dünyaya yüksek performanslı ultra-lüks spor otomobiller üreten Fransız otomobil üreticisi Bugatti’nin kilit ismi. Bize kalırsa ne yaptığı gayet iyi biliyor. Markanın satışlarını katlayabilecek bir SUV modelini karşı değil. Zaten Lamborghini’de CEO’luk görevinde iken Urus için yeşil ışık yakan isim de oydu.

Öte yandan bugüne dek sektördeki hiç kimse markasının satış rakamlarında yüksek büyüme gösterebilecek bir SUV’a karşı koyamadı. Markaları Bentley Bentayga, Lamborghini Urus, Rolls-Royce Cullinan, Maserati Levante gibi modelleri piyasaya çıkardıkları için kesinlikle pişman değil. Bu markaların her biri son yıllardaki güçlü büyümenin büyük oranda SUV’lar tarafından desteklendiğinin farkında. Ferrari bile bunun farkına varmış olacak ki 2022 yılında Purosangue adlı SUV modelini piyasaya çıkarmayı planlıyor.

Tabi ki Bugatti ve kilit ismi Stephan Winkelmann piyasada olan bitenin farkında. Ancak böylesine kritik bir hamle için biraz geç kalmış olabilir. Bir de Fransız marka bu kategorideki en yüksek fiyat etiketlerine sahip. Markanın son yüksek performanslı spor otomobili Chiron yaklaşık 2.8 milyon avroya mâl oluyor. Gelecek bir SUV modelinin maliyeti ise aşağı yukarı böyle olacak. Farklı bir segmente ilk kez girecek olmanın getireceği bir dizi teknik meseleyi aşmak ise hem çok maliyetli hem de bir hayli zaman alıcı. Tam olarak böyle düşündüğümüzde Winkelmann kesinlikle Bugatti için en doğru olanı yapıyor gibi görünüyor.

Apple AirPods 2 için geri sayım başladı!

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler