EĞİTİM

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Çamaşırhane nasıl yazılır? Çamaşırhane mi çamaşırane mi, TDK'ye göre doğru yazılışı nedir?

Kişiler günlük hayatta çok fazla kullandığı sözcüklerin bile doğru yazım şekilleri konusunda tereddüt yaşayabilir. Bu durumda Türkçedeki sözcüklerin doğru yazılışları ve Türkçe dil bilgisi kuralları konusunda birincil kaynak olan Türk Dil Kurumu sorgulanır. Türkçenin korunması ve gelişmesi için TDK, yazım kılavuzlarını internet sitesinde paylaşmıştır. Böylelikle kelimelerin anlamları ve doğru yazım şekilleri sorgulanabilir. Telaffuzu sebebiyle yanlış yazılan sözcüklerden biri de çamaşırhanedir.

Çamaşırhane nasıl yazılır? Çamaşırhane mi çamaşırane mi, TDK'ye göre doğru yazılışı nedir?

Türkçe bünyesinde bulunan dil ögeleri açısından oldukça çeşitlidir ve en geniş diller arasında yer alır. Sözcük sayısının çok fazla olmasından kaynaklı bazı sözcüklerde yazım hataları sıklıkla görülür. Gündelik yaşamda çamaşırhane sözcüğü çok fazla kullanılan sözcükler arasında yer alır. Yazarken ve telaffuz ederken ortaya çıkan hatalar sebebiyle yanlış yazılan sözcükler arasında çamaşırhane sözcüğü başta gelir.

Bazı kelimelerin telaffuzunda ulama olması o sözcüğün hatalı yazılmasına neden olabilmektedir. Bu tür sözcüklerin doğru yazılışını bilmek son derece önemlidir. Ayrıca sözcüklerin doğru yazılması da anlam bütünlüğünü korumak açısından önemlidir. Yazarken kafa karıştıran çamaşırhane gibi sözcüklerin doğru ifade biçimleri Türk Dil Kurumunun paylaştığı Türkçe sözlüklerinden kolaylıkla öğrenilebilir.

Çamaşırhane nasıl yazılır?

İletişim kurarken ortaya çıkan en önemli sorunlardan bir tanesi yazım hatalarıdır. Bu noktada doğru kabul edilen aslında yanlış bir biçimde yazılan birçok sözcük mevcuttur. Bu sözcüklerden bir tanesi de ‘çamaşırhane’ kelimesidir. Çamaşırhane yazımı konusundaki merak, kelimenin çamaşırhane mi çamaşırane mi biçiminde yazılması gerektiğidir.

Çamaşırhane kelimesi; çamaşır yıkanan yer anlamında kullanılır. Dilimize Farsçadan geçen bu kelimenin ‘çamaşırane’ biçiminde ifade edilmesi yazım hatası olarak değerlendirilir. Sıklıkla çamaşırane biçiminde telaffuz edilen kelimenin doğru yazım biçimi ‘çamaşırhane’ olmalıdır.

Çamaşırhane doğru yazılışı

Türkçe diğer dillerle olan etkileşiminden kaynaklı olarak birçok yeni kelime grubunu sözlüğüne eklemiştir. Bu sözcükler zamanla Türkçeleşip halk arasında da yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Yabancı dillerden gelen sözcüklerin Türkçe ağız yapısına uymamasından dolayı bu tür sözcüklerin söylenişinden kaynaklı yanlış yazılması sıklıkla görülür. Bundan dolayı çamaşırhane yazılışı çok fazla sorgulanan sözcükler arasında yer alır.

Buna göre çamaşırhane kelimesinin yazı dilindeki doğru kullanımı ‘çamaşırhane’ şeklinde olmalıdır. Çamaşırhane TDK tarafından incelenmiş, doğru ve yanlış kullanımları aşağıdaki gibi olan bir sözcüktür:

  • Çamaşırhane (Doğru kullanım)
  • Çamaşırane (Yanlış kullanım)
    Keşfet


En Çok Aranan Haberler