Çarpıcı sonuçlar: Oruç tutanların, namaz kılanların oranı düştü

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, 2008-2018 yılları arasında gençlerle ilgili yapılan araştırmalarda oruç tutanların ve namaz kılanların oranının yıllar içinde düştüğünü söyledi. 10 yıllık verilere göre oruç tutanların oranında yüzde 16'lık bir düşüş gözlendi.

Çarpıcı sonuçlar: Oruç tutanların, namaz kılanların oranı düştü

T24 yazarı Murat Sabuncu ve KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır 'Sayıların Dili' programında, son 10 yıldır gençlerle ilgili yapılan araştırmaları değerlendirdi.

Programda gençler arasında kendini 'geleneksel muhafazakâr' olarak tanımlayanların oranının yüzde 45’ten 43’e, 'dindar muhafazakâr' olarak tanımlayanların yüzde 25’ten 15’e düştüğünü, 'modern' olarak tanımlayanların oranının ise yüzde 29’dan 42’ye yükseldiğini gösteren veriler paylaşıldı.

"ORUÇ TUTANLARIN ORANI YÜZDE 74'TEN 58'E DÜŞMÜŞ"

Kendisini dindar olarak tanımlayan gençlerin günlük pratiklerinin yıllar içinde değiştiğini belirten Ağırdır, "Gençlerde oruç tutanlar yüze 74’ten 58’e düşmüş. Düzenli olarak namaz kılarım diyenler yüzde 27’den 24’e gerilemiş. Daha geç evleniyorlar. Yalnız yaşayanlar çoğalıyor. İnanç seviyelerinde 'dindarım' diyenler azalıyor. 'Ateistim' diyenler 10 yılda yüzde 1’den yüzde 4’e çıkmış. Başını örtenler azalıyor, yüzde 57-58’den 50’ye düşmüş” dedi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
diyanetin icraatleri sayesinde bende artik deistim.
Turkiye'de muhendis olmus, ingiltere'de master yapmis biri olarak, bilime en uygun felsefi gorusun Agnostik ateizm oldugunu dusunuyorum.
@atalife sadece bu şekilde empoze ediliyor insanlara. ama gerçekten Kuran'ı okuyarak baksaydın olaylara aslında bu şeklide düşünmezdin. Kuran ve İslam şimdiki bu şaklaban imamların, hocaların, şeylerin, cemaatlerin aksine İslama olduğu kadar ilme ve bilime de yönelmemizi istiyor. acizane tavsiyem bakma sen o sakallı sırıklı hocalara. al Kuranı eline ve ilk ayet gibi oku bir daha ve bir daha ta ki tam anlayana kadar. o zaman Kuran'ın, İslam'ın yobazlık dini olmadığını anlayacaksın.
5000 tl maaaş alan cami hocaları asgari ücrete çalışan insanlara şükretmesini ögretiyor komşusu aç yatarken tok yatan bizden degil dir bizi dinden soguttunuz oruçta tutmuyorum namazda kılmıyorum artık 7 aydır işsizim iş bulamıyorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler