Çay tiryakilerine kötü haber!

Ramazanda iftardan sonra tavşan kanı bir çay içmek size oldukça keyif verecektir ancak bu keyif bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Sevihan Akbulut, sıklıkla çay tüketenler için önemli açıklamalarda bulundu.

Çay tiryakilerine kötü haber!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Akbulut, Ramazan'da yediklerimizin ve içtiklerimizin önemine dikkat çekiyor. Ramazan'da gün içinde susuzluk yaşamamak için tuz ve baharat tüketiminin azaltılması gerektiğini söyleyen Akbulut, böbrek sağlığını korumak için bu konuya çok dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

iStock-890273826 (4)

Ramazan ayının vazgeçilmezleri olan çay ve kahve, vücudun su ihtiyacını karşılamaz aksine vücuttan su atılmasına neden olur. Oruç boyunca susuz kalan vücuda bir de çay, kahve tüketerek yüklenmek son derece yanlış bir davranıştır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Akbulut, sıvı kaybının sonunda bulantı, baş dönmesi, tansiyon düşmesi ve bayılma hissi gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğinin altını çiziyor.

iStock-962668444 (1)

Bu gibi sorunlar yaşamamak için Ramazan boyunca çay ve kahve tüketiminin azaltılması en doğru olanı. Vücudun sıvı ihtiyacını karşılayabilmek için iftardan sahura kadar en az 8 bardak su tüketimini öneriyor Akbulut. Gerektiği kadar sıvı tüketimi yaptıktan sonra su oranı yüksek olan meyvelere yönelebilirsiniz. Akbulut'un bir önerisi de sahur beslenmesi için; Kavun, karğuz, çilek gibi meyveleri ve marul, göbek salata gibi sebzeleri mutfak robotuna atın. Daha sonra içine süt, kefir ya da yoğurt ekleyin. Bu içecek hem vücudun su ihtiyacını karşılayacak hem de tokluk hissi verecektir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Bu uzmanlar da her şeyi biliyor haaaaaaaaaaa.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler