YEMEK

Çiçek bamyası dalında 15 lira, ipe dizilince altın kadar değerli

Anadolu mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan ve ağırlıklı olarak Amasya'da üretilen çiçek bamyasının kurutulmuşunun kilogram fiyatı market ve pazarlarda 200 lirayı buluyor. Çiçek bamya nasıl yapılır diyenler için bu süreci sizlerle paylaşacağız, buyursunlar.

Nisan ayında ekimine başlanan, haziran ayının ikinci haftasından itibaren hasat edilen sarı renkli ve küçük meyveli çiçek bamyası, genellikle ipe dizilip kurutulduktan sonra satışa sunuluyor.

Taşova Ziraat Odası Başkanı Hasan Dikmen, üretici açısından çok zahmetli bir ürün olan bamyanın kurutulmuşunun toptan kilogram fiyatının 120 lirayı bulduğunu söyledi.

Dikmen, Taşova ilçesinde yılda ortalama 500 dekar alanda 250 ton bamya üretildiğini, bunun da Türkiye'nin bamya ihtiyacının yüzde 30'u olduğunu ifade etti.

Bamya üreticisi ve toptancısı Suat Şahin de bamyanın, hasadı başladıktan sonra 3,5 ay boyunca her gün toplanması gerektiğini belirterek, "Yaş olarak en fazla 15 liraya satarsın ancak kuruttuktan sonra pazarda toptan fiyatı 120 lira civarında. Biz ürünlerimizi marketlere ve lokantalara satıyoruz, marketlerde fiyatı 200 liraya kadar çıkıyor." diye konuştu.

ZAHMETİ ÇOK!

Kış aylarında daha çok tüketilen kuru bamyanın genellikle Konya, Isparta, Kayseri ve Diyarbakır'a gönderildiğini, bu illerin sofralarını süslediğini dile getiren Şahin, şunları kaydetti:

"Bamyanın fiyatının yüksek olmasının sebebi, zahmeti çok. Düğünün de olsa, cenazen de olsa o bamyayı toplayacaksın, günü geçtiğinde hiçbir işe yaramıyor. Sabah ezanından sonra tarlaya gider, öğlene kadar toplanır. Eve gelinir akşama kadar ipe dizilir, gece çiçeği dökülür, 10 gün kurutulmaya bırakılır ve 10 gün sonra pazara çıkarır malını. Çok zahmetli bir iş emeğine göre bu paralar bile az bence. Bir kişinin yıllık çıkaracağı bamya en fazla 25, 30 kilo, 5 kişilik bir aile en fazla 150 kilo bamya yapabilir."

ÇİÇEK BAMYA ÇORBASI TARİFİ

Malzemeler:
1 su bardağı kuru bamya
2 yemek kaşığı sıvı yağ
1 adet soğan
200 gr dana kuşbaşı
1 yemek kaşığı domates salçası
4 su bardağı et suyu
Tuz
1 yemek kaşığı limon suyu

ÇİÇEK BAMYA ÇORBASI NASIL YAPILIR?

Bamyayı önden sıcak suda yumuşayana kadar yarım saat bekletin.
Ayrı bir tencereye sıvı yağı alın, yemeklik doğradığınız soğanları kavurun.
Soğanların üzerine kuşbaşı eti ekleyin ve kavurmaya devam edin.
Önce salçayı, sonra et suyunu ilave ederek karıştırın.
Çorbanın suyu kaynadığında ıslattığınız bamyaları da ekleyin.
Tuz ve limon suyunu ilave edip kısık ateşte pişirin.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
bamyanın kralı balıkesirde yetişir
bu fiyata alıp da yemek yapmaya çalışan enayileri görmek isterim. almayın hemşerim almayın
şimdi merak ediyorum bu bamyanın çorbasını içipte hoşuna gitmeyen var mı? bizim Konya düğünlerinin vazgeçilmezi..fiatı da o paraya pahalı değil. 1 kğ sigara kaç para..?
Geri Dön