Çiğ fındığın faydaları nelerdir?

Herkes daha çok kavrulmuş fındık tüketiyor, peki ya kavrulmamış fındığın daha sağlıklı olduğunu biliyor muydunuz? Çiğ fındığı sağlıklı yapan şey ne, çiğ fındığın faydaları nelerdir, çiğ fındığın kalori oranı nedir? İşin sırrı üzerindeki ince zarda saklı! Prof. Dr. Asım Ören çiğ fındık konusunda detaylı bilgiler verdi.

Çiğ fındığın faydaları nelerdir?

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Asım Örem, Türkiye'nin milli ihraç ürünü fındığın insan sağlığına faydalarını bilimsel verilerle ortaya koymak için 10 yılı aşkın süredir çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirtti.

SADECE 43 GRAM YETİYOR

Örem, Dünya Sağlık Örgütü'nün günde 43 gram fındık tüketilmesini önerdiğini vurgulayarak içerdiği yüksek yağ dolayısıyla belirtilen miktardan fazla tüketilmesi durumunda fazla kalori alımının ortaya çıkabileceğini, bunun da ilerleyen süreçte obeziteye yol açabileceğini söyledi.

ÇİĞ FINDIĞIN FAYDALARI NELERDİR?

iStock-1070527628

Fındığın düzenli tüketilmesi durumunda faydasının görüleceğine işaret eden Örem, haftada 4 günden az olmamak üzere günde 40 gramı yani yaklaşık bir avucu geçmemek kaydıyla fındık tüketilmesinin kalp sağlığına olumlu etkileri olduğuna inandıklarını belirtti.

Prof.Dr. Örem, şunları söyledi: "Fındık bizim milli bir ürünümüz ve bunun tanıtımında bilimsel veriler çok önemli. Özellikle insanların bunu bilinçli bir şekilde tüketmeleri gerekiyor. Bu nedenle bilim insanlarının yapacağı çalışmalar fındığın tanıtımına çok önemli katkılar sağlayacaktır. Biz de bu doğrultuda fındığı her yönüyle incelemeye devam edeceğiz."

ÜSTÜNDEKİ TABAKA ÇOK FAYDALI

Fındığın üstündeki ince zar tabakanın antioksidanlar açısından güçlü olduğunu vurgulayan Örem, "O nedenle de mümkünse doğal haliyle kavrulmadan tüketilmesini öneriyoruz. Toplumumuzda daha çok kavrulmuş fındık tüketiliyor ve kavrulduğunda da dış zar kısmı fındıktan ayrılıyor. Bu çok büyük kayıp mıdır, aslında çok büyük kayıp değildir ama mümkünse kavrulmadan tüketilmeli" diye konuştu.

ÇİĞ FINDIK KALORİ ORANI NEDİR?

100 gram fındığın ortalama 630 kaloridir.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
BÜTÜN DÜNYA YİYOR FAYDASI VAR DİYE BİZE ZARARI BÜYÜK DEMEK !!! YALANA BAK YAHU!
Zarar demiyor üstündeki zar diyor
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler