Çin'de en az 500 yıllık yumurtalar bulundu

Çin'in güneybatısındaki Siçuan bölgesinde bir küpte en az 500 yıllık yumurtalar bulundu.

Çin'de en az 500 yıllık yumurtalar bulundu

Şinhua'nın haberine göre, Guang'an Şehir Müzesi Müdürü Tang Yunmei, Ming Hanedanı'na (1368-1644) ait bir mezarda bulunan küpteki yumurtaların pirincin içinde gömülerek muhafaza edildiğini ve en az 500 yıl kırılmadan kaldığını söyledi.

Tang, 1501'de ölen Yang Ming ve iki eşine ait mezarın, içinde ısının ve nem oranının değişmeyecek biçimde inşa edilmiş olmasının da yumurtaların kırılmadan kalmasında etkili olduğunu ifade etti.

Çin'de 2015 yılında arkeologlar, 2 bin yıl öncesinden kalma mezarda bir yumurta bulmuş, ancak yumurtanın kabuğu, araştırmacıların temizlemek için kullandığı fırçanın darbesiyle çatlamıştı.

Mezarlara yumurta koymanın kültürel anlamı, tarihçiler arasında hala tartışma konusu olmayı sürdürüyor.

Bazı tarihçiler, yumurtanın, yaşamın sayısız kuşaklar boyu sürmesini sembolize ettiğini savunurken, diğerleri mezar sahibi hayattayken sevdiğinden dolayı mezarına yumurta konulduğunu düşünüyor.

KAYNAK: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
13-14 yaşımdayken böyle uzun süre bekletilen yumurtaların kehribar türü değerli bir taşa dönüştüğünü okumuştum bir yerlerden. Ve bunu denemeye kadar verdim. Kapağı delikli bir kavanozun içine pamuk ve bir tane tavuk yumurtası koydum. 10 yıl sonra yumurtanın kabuğunu kurdığımda, yumurta içinin küçülerek turuncu renkli çiğnenmiş bir sakıza benzediğini gördüm. Fotoğrafta ki yumurta ise 500 yıllık olmasına rağmen içi dolu dolu kalmış nedense.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler