Çok basit bir matematik işlemi, sosyal medyayı ikiye böldü: Cevap 1 mi, 16 mı?

Sosyal medyada paylaşılan bir matematik işlemi, sonucu bakımından kullanıcıları ikiye böldü. Üstelik söz konusu olan, karmaşık integral ya da türev hesaplamaları değil, ilkokul seviyesinde basit bir işlemdi.

Twitter üzerinden bir kullanıcı, aşağıdaki ilköğretim düzeyindeki basit matematik işlemini takipçileriyle paylaşarak onlardan bu soruyu cevaplamalarını istedi. Ancak gelen cevaplar, kullanıcıların doğru sonuç bakımından iki gruba ayrılmış olduğunu gözler önüne serdi. Kimisi cevabın 1 olduğundan eminken, kimileri de cevabın 16 olduğu konusunda diretti.

İŞTE O SORU:

EAmCTOJXsAYqL4r

EAmubUeWkAAM8Iw

HESAP MAKİNELERİ BİLE HEMFİKİR OLAMADI

Hatta kullanıcıların yaptıkları paylaşımlara göre hesap makineleri dahi işlemin cevabı konusunda ‘hemfikir’ olamadı. Sorunun yanıtındaki bu ikiliğin sebebi ise, kullanıcıların ilkokul yıllarında aldıkları eğitimin farklılık göstermesi. Zira bu raddede, işlem önceliği kuralları devreye giriyor.

Türk eğitim sistemine göre matematik işlemlerindeki sıralama şöyle:

-Bulunmaları halinde üs alma işlemleri
-Parantez içindeki işlemler
-Çarpma veya bölme işlemleri
-Toplama veya çıkarma işlemleri

Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir diğer şey ise, aynı önceliğe sahip olan işlemlerin soldan sağa doğru yapılıyor olması.

Yani şu şekilde:

8 ÷ 2(2+2) =
8 ÷ 2(4) =
4.(4)= 16

PARANTEZ DEĞİŞİKLİĞİ SONUCU TAMAMEN DEĞİŞTİRİYOR

Bu açıdan bakıldığı zaman sorunun cevabı 16 olarak bulunabiliyor, ancak kimi geleneksel eğitim sistemlerinde bu sıralama değişiklik gösterebiliyor. Bu raddede de işin içine parantezin yeri giriyor. Zira ufacık gibi görünen bir parantez değişikliği, işlemin sonucunu tamamıyla değiştirebiliyor.

CEVAP HALA TARTIŞILIYOR

Sorunun cevabının 1 mi yoksa 16 mı olduğu ise sosyal medya üzerinde hâlâ tartışma konusu. Sizce cevap kaç? Yorumlarda buluşalım.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 134 yorum
önce parantez içi sonra diğer işlemler sırasına göre. (çarpma-bölme) (toplama-çıkartma) işlemin sonucu kesinlikle 1 tartışmaya bile değmez. 16 bulan işlem önceliğini bilmiyordur.
16 tabiki , anaokulu sorusu bu
@serkan583 çarpma ve bölmenin işlem öncelik sırası eşittir ve eşit olanların işlem sırası soldan sağa doğru yapılır, yani sonuç 16 dır.
2(2+2)÷8=1 olarak düşün o zaman doğru şekilde problemi anlayabilirsiniz çarpanlarda olduğu gibi çarpma ve bölme işleminde de birimler yer değiştirse de eşitlik te sonuç ta değişmez
@serkan583 Tamamen sonucunuz doğru. (2+2) nin bilinmediğini varsayalım ve yerine (X) şeklinde bilinmeyeni koyarsanız 8: 2(X) şekline dönüşür Buda 8:2X = 4:X olur. (X) in de (2+2) olduğundan X =4 tür. İşleme gelip X yerine 4 konursa 4:4= 1 olur. Yani sonuç tartışmasız 1 dir.
@serafettinyildiz matematikte işlem önceliği konusu ilkokul 5. sınıf konusudur. Bu konuya göre ilk öncelik parantez içindeki işlemi açmak olur. Yani 8÷2×4 olur. Yine aynı işlem önceliği kuralında der ki: bir işlemde toplama ile çıkartma veya çarpma ile bilme gibi birbirine eşit iki işlem varsa önce soldaki işlem yapılır. Buna gire de 4×4 e düşer. Yani sonuç 16 dir.
İlkokul mezunu. Öncelik sırası parantez den sonra, çarpma işlemi yapılır. Yoksa bölme yapılır. Ve soldan sağa doğru girdilir. Sonuç 16 olur. 4 ile 4 bölünmez, çarpılır.
@ssirin_2019 sen daha ilkokulda kalmışsın (2+2)=4 ün kaç olduğunu bilinmediğini düşün ve yerine bir harf koy bakalım işlemi öyle yap sonrada bilinmeyenin yerine 4 rakamını koy bakalım kaç çıkacak. yani 8:2.(a+a) = 8:2.2a =8:4a =4: a sonucu bulunur.a nın yerine 4 konursa 4:4 =1 olur. Kappiş tamammı.
çarpma ile bölmeyi de kendi içinde mi sıraladın! Önce parantez içi sonra kura: çoklu işlem olması sebebiyle soldan sağa işlem yapılınca sonuç 16 ;)
@serkan583 dostum yaptığın işlem hatalı a ya bir 4 vermişsin bir 2 vermişsin ayrıca 2+2 nin cevabını biliyoruz harf vermeye gerek yok 8:2(2+2) işlemi 8:2*4 işlemine eşittit burada da işlem önceliği devreye girer ilk olarak bölme işlemi yapılır buna göre de cevap 4*4 ten 16 gelir(* çarpma işlemi)
@altugakbas parantez öncelik , ilkokula tekrar başla
16
tabiki 1
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler