Davaro filmi Ordu'da gerçek oldu!

Ordu'nun Ünye ilçesinde bulunan bir mezarlık görenleri hayretler içerisinde bırakıyor.

Halk arasında Türbe ve Tepe Mezarlığı olarak bilinen mezarlıkta bazı mezarların kıbleye ters, bazılarının ise kıbleden yönünden uzak olması dikkat çekti.

AW680322_01

Ünye'nin Atatürk Mahallesi Tepe Yolu üzerinde bulunan ve halk arasında Tepe ve Türbe Mezarlığı olarak bilinen mezarlığın diğerlerine göre farklı olduğu görüldü. İlçenin en büyük mezarlarından birisi olan Türbe Mezarlığı'na defnedilen kişiler kıble yönüne zıt ya da kıbleye yakın defnedildikleri belirlendi.

AW680322_03

Kemal Sunal'ın "Davaro" filmindeki bir sahnesinde yaşanan olayda Şener Şen'in Kemal Sunal'a "Hortum neredeyse beni oraya doğru gömeceksin" dediği sahnesini akıllara getirdi. Yaklaşık yüz yıllık mezarların olduğu alanda ölen kişilerin çarpık bir şekilde gömülerek defnedildiği görülürken, bu olayın ise hala mezarlığın bazı yerlerinde devam ettiği gözlemlendi.

AW680322_06

Çocukluğunun bu bölgede geçtiğini ifade eden mahalle sakini 69 yaşındaki Ergin Onat, "Eskiden mezarlıkta birisi vefat ettiği zaman mezar kazan kişiler kıbleye dönük bir şekilde kazılarını yaparlardı. Fakat bu mezarlığın bazı yerlerinde anlayamadığımız bir olay var. Ya arazinin şekline göre mezar kazımı gerçekleşmiş ya da bazı vatandaşlarımızda kıbleyi hesap ederek kazı gerçekleştirmiş. Biz bu olayı daha önce fark edemedik. Yıllardır Ünye'deyim böyle bir şeyi yeni gördüm” dedi.

Yıllardır aynı mezarlığın yanında evi bulunan 63 yaşındaki Ahmet Uysal, "Büyüklerimiz eskiden bize bu kıble olayını anlatırdı. Babam kalktığı zaman bizim evde kıbleyi güneş doğumuna göre belirlerdi. Burada bulunan mezarların çoğu eski mezarlıktır. Ben kendimi bildim bileli Ünye'de yaşıyorum. Evimin yolu da mezarlığın içinden geçtiği için tesadüf olarak bu olayı fark ettim. Hatta eve giderken bir gün baktım geçtiğim yol üzerine mezar yapılmış. Bu yaşıma geldim ilk defa böyle bir olayla karşılaştım" ifadelerini kullandı.

AW680322_05

AW680322_04

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
kemal sunal ilyas salman diyorsun ne alaka ilyas salman o filmde yok kafadan atıp haber yapiyorsun şener şen ile oldu o diyalog..
@retinay nasıl yok ilyas salmak snop dog fifty semt oynadı o filmde
Sakın o İlyas Salman değil de Şener Şen olmasın...
@hyildiz01 orhan gencebay muslum görsel de oynadı
enteresan bir durum ama şener şen ve kemal sunal'in flimi olacak o bahsedilen
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler