Deniz ürünü yiyenlerin yüzde 95’i somon tüketiyor

Norveç Deniz Ürünleri Konseyi tarafından yayımlanan "Türkiye’de Somon Tüketimi Araştırması"na göre, deniz ürünü tüketicilerinin yüzde 95’i somon balığı yiyor. Somonu sağlıklı ve lezzetli olduğu için tükettiklerini söyleyen Türk tüketiciler, balığın kalitesine ve kökenine de dikkat ettiklerini belirtiyor.

Deniz ürünü yiyenlerin yüzde 95’i somon tüketiyor

Türkiye’de balık tüketimi 2018 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 11’in üzerinde artış gösterdi. Bu durum Türk tüketicilerin sofralarında sağlıklı ve lezzetli seçeneklere yöneldiğine dair önemli bir gösterge oldu. Norveç Deniz Ürünleri Konseyi de, kısa bir süre önce Türkiye'de deniz ürünleri ve somon pazarını incelemek üzere, "Türkiye'de Somon Tüketimi Araştırması" düzenledi. Kantar TNS araştırma şirketi tarafından Türkiye’de en çok somon tüketilen iki il olan İstanbul ve Ankara’da yapılan araştırma için 1.500 deniz ürünü tüketicisiyle görüşüldü. Sonuçlar, Türkiye'de somon için çok ciddi bir potansiyel olduğunu ortaya çıkardı.

TÜKETİCİLER DAHA FAZLA SOMON YEMEK İSTİYOR

Araştırmaya göre, deniz ürünü tüketicilerinin yüzde 95’i somon balığı yiyor. Bu kişilerden yüzde 67’si ayda bir kez ya da daha fazla, yüzde 28’i ise her hafta somon tükettiklerini belirtiyor. Evli çiftler, çocuklu aileler ve kadınlar daha fazla somon tüketiyor. Aynı zamanda Ankaralılar, İstanbullulardan daha çok somon yediklerini ifade ediyor.

iStock-614872654 (1)

Katılımcılardan yüzde 78’i bugün olduğundan daha fazla somon balığı yemek istediğini söylerken diğer deniz ürünlerini değil, tavuk tüketimini azaltarak bunu gerçekleştirmek istediklerine dikkat çekiyor. Bu durum, Türk tüketicilerin sofralarına daha fazla deniz ürünü eklemek istediğini gösteriyor.

TÜRK TÜKETİCİLER SOMONUN NEREDEN GELDİĞİNE BAKIYOR

Norveç Deniz Ürünleri Konseyi’nin araştırması, Türk tüketicilerin satın aldıkları ürünün kökenine dikkat ettiklerini de ortaya koyuyor. Buna göre, katılımcıların yüzde 41'i ürünün kaliteli olmasına, yine yüzde 41’i güvenilir bir ülkeden gelmesine önem veriyor. Katılımcıların menşe ülke tercihlerinde ise ilk sırada yüzde 85 ile Norveç yer alıyor.

TÜRK TÜKETİCİLER SAĞLIKLI VE LEZZETLİ OLDUĞU İÇİN SOMON YİYOR

iStock-511991578

Norveç somonu, yüzde 75 ile tadının güzel olması, yüzde 73 ile sağlığa faydaları nedeniyle tercih ediliyor. Sağlık, kadın tüketiciler için daha önemli bir faktör olarak öne çıkıyor.

DENİZ ÜRÜNÜ YEMEYE GÜNLER ÖNCESİNDEN KARAR VERİLİYOR

Somonu sırasıyla balık sırtı fileto, tüm balık ve pirzola olarak tercih eden Türk tüketiciler, deniz ürünü yemeye ise günler öncesinden karar veriyor. Dört katılımcıdan yalnızca biri deniz ürünü almaya aynı gün ya da markette karar verdiğini söylerken diğer katılımcılar ise birkaç gün önce veya haftalık menü planlarına göre deniz ürünü satın aldıklarını belirtiyor. Katılımcılar hafta içi en çok tükettikleri ikinci, hafta sonu ise en çok tükettikleri balığın somon olduğunu söylüyor. Tüketicilerin restorandaki balık seçimlerinde de somon ilk sırayı alıyor.

TÜRK TÜKETİCİLER BİLİNÇLİ SEÇİM YAPIYOR

iStock-1059353404

Norveç Deniz Ürünleri Konseyi Türkiye Direktörü Anette Grøttland Zimowski, araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi. Türkiye’de özellikle son yıllarda Norveç somonuna yönelik ilginin hızla arttığını dile getiren Zimowski, “Norveç somonu 130 ülkeye ihraç ediliyor ve dünya genelinde her gün 14 milyon öğünde tercih ediliyor. Bu yıl şu ana kadar Norveç'ten Türkiye’ye yönelik somon ihracatı 4600 tona ulaşarak yüzde 18,5 artış gösterdi. Türk tüketicilerin somonun tadı ve sağlıklı oluşunun yanı sıra kalitesi ve kökenini de dikkate alması sevindirici bir gelişme, bu oldukça bilinçli bir seçim. Sürdürülebilir çevresel balıkçılıkta dünyanın bir numarası olan Norveç’te yetiştirilen somon, yüzde 85 gibi büyük bir oranla büyük şehirlerde yaşayan Türk tüketicilerin tercihlerinde ilk sırada yer alıyor. Üstelik bu oran her geçen yıl büyük şehirlerin dışında da artış gösteriyor. Bu büyüme, somon tüketiminin önümüzdeki yıllarda yalnızca büyük şehirlerde değil, ülke genelinde de yaygınlaşacağına dair bizlere önemli ipuçları veriyor” dedi.

NORVEÇ DENİZ ÜRÜNLERİ KONSEYİ HAKKINDA;

Norveç Deniz Ürünleri Konseyi, Norveç deniz ürünleri endüstrisi için ortak bir değer olan “Seafood From Norway” ticari markasının yönetimini ve kullanımını denetlemektedir. Norveç Deniz Ürünleri Konseyi, Norveç deniz ürünleri endüstrisi tarafından finanse edilmekte ve temsil edilmektedir. Norveç Deniz Ürünleri Konseyi, sektörle birlikte, Norveç'ten deniz ürünlerinin talebini ve tüketimini artırmayı hedeflemektedir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
Ah bu %95, yedikleri somonların çiftliklerde üretildiğini,yapay yemlerle beslendiğini, verilen ilaçlı yemlerle etinin renginin bile ayarlanabildiğini bilseler hâlâ somonda ısrarcı olurlarmıydı acaba? Norveç nehirlerinden yakalanan doğal somon mu geliyor sanıyorlar buraya?
Somon yiyin hadi gidib somon alın. Araştırma yapmış norveçliler daha fazla somon satmak için gaza getiriyorlar
yav tv lerde kuzey ülkelerindeki somon balıklarıyla , burada Norveç somonu diye satılan balıklar arasında dünya kadar fark var , valla ülkemizde de gerçek norveç somonu yediğimizden de şüpheliyim.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler